17-річний Олександр Маслов потрапив під обстріл касетними снарядами навесні 2022 року в Дергачах Харківської області. Йому ампутували ногу. Майже рік хлопець лікувався та реабілітувався в Нідерландах. Звикав до протеза, але лікарі радили підлітку не відмовлятися від милиць та інвалідного візка. Повернувшись до України, Сашко вирішив, що користуватиметься тільки протезом — пішов до спортзалу, став студентом і вільний час проводить, катаючись на велосипеді. Подробиці — в матеріалі FREEДОМ.
Сісти за кермо велосипеда і поїхати на прогулянку з друзями для Олександра Маслова вже не проблема. Він каже, що обожнює рух, швидкість і намагається багато їздити. Але все це — результат величезної праці та сили волі.
7 березня 2022 року Саша потрапив під російський обстріл у центрі Дергачів. Касетний снаряд прилетів під машину, де він намагався сховатися, сильно травмувавши ноги.
“Нога була до 16 березня, а 16 березня її ампутували. Намагалися врятувати, але зараження було дуже сильним”, — розповів хлопець.
Щоб допомогти підлітку стати на ноги, хірурги Харкова зв’язалися з волонтерами та лікарями з Нідерландів. Шлях за кордон був дуже важким, згадує мама Сашка. Спочатку вони дісталися Молдови, звідти мали їхати машиною швидкої допомоги до Амстердама. Але стан сина був критичним і небайдужі люди оплатили їхню евакуацію літаком.
“Його ніжка реагувала на кожен стрибок. За ніч нам організували літак, який оплатила абсолютно стороння людина — містер Ендрю з острова Мальта. Єдина можливість наша була — виїхати за кордон і там продовжувати лікування, але я не розуміла, наскільки важкий його стан. Знала, що на другій нозі стоїть апарат Ілізарова і ми їдемо до Нідерландів на протезування — іншого варіанту в нас не було”, — поділилася мама Сашка Наталя Маслова.
Чотири місяці за життя Олександра боролися лікарі в Гаазі та Роттердамі. Незважаючи на високий рівень медичної допомоги, на нозі почався сепсис, він втратив 20 кілограмів ваги. Про історію Сашка в соцмережах написали волонтери.
“Усі листівки надсилали, коли я лежав у лікарні в Голландії, просто звичайні люди. Ірма, жінка, яка нам допомогла в Голландії, залишила адресу лікарні у Facebook і розписала про мене історію. Люди почали надсилати листівки і писати свої побажання”, — розповів Олександр.
Після лікарні Маслових відправили в реабілітаційний центр у Дорні, де Саша був наймолодшим пацієнтом і вчився ходити вже за допомогою протеза. У них була можливість залишитися за кордоном. Але Олександр хотів назад в Україну, щоб закінчити школу, повернутися до друзів і почати жити заново.
“Він робив усе можливе, щоб поїхати додому. Спеціально вчився швидко ходити за допомогою протеза. Я його на візку возила, бо ще погано ходив на протезі. І він казав — я в Україні на візок взагалі не сяду. Він у нас є, але ми на нього не сідаємо”, — поділилася мама хлопця.
Обіцянку, яку дав батькам, Сашко виконує. Милиці та візок стоять у кутку його кімнати. Тим часом він займається спортом: на тренування їздить до Харкова. А також вступив до Харківського національного університету імені Каразіна.
Із Дергачів Олександр і його родина переїжджати не планують. Хлопець хоче побачити, як відновлюють місцевий Палац культури, який був повністю зруйнований російською авіабомбою. Тут знаходився його танцювальний гурток, куди він до початку повномасштабного вторгнення Росії ходив понад 10 років. Тепер Сашко Маслов мріє дочекатися перемоги України і станцювати вальс у відреставрованому палаці.
Читайте також: Нове життя після поранення: історія українського захисника (ВІДЕО)