Понад 5 тисяч випадків порушення прав людини було зафіксовано в Криму за час російської окупації. Переважно репресії стосуються представників кримськотатарського народу. Про це заявив активіст і правозахисник Алім Алієв під час міжнародної конференції “Крим глобальний. Розуміння України через Південь”. Протягом трьох днів експерти, журналісти та правозахисники з країн так званого глобального Півдня обговорювали те, яким буде півострів після деокупації, повідомляє FREEДОМ.
Громадські діячі, науковці, лауреати Нобелівської премії, експерти з країн глобального Півдня — Колумбії, Катару, Чилі, Індонезії, Південно-Африканської Республіки, Нікарагуа, Індії, Казахстану та інших держав — разом з українськими колегами зібралися в Києві на конференції “Crimea Global”. Серед основних тем – життя в анексованому Криму, адже окупувавши півострів, Російська Федерація розгорнула там репресивну машину. Експерти стверджують — найчастіше жертвами незаконних вироків стають кримські татари. Так Москва намагається стерти ідентичність корінних народів України.
“Росія вбиває мусульман, або саджає їх у в’язниці. 123 кримських татар – мусульман зі 186 політичних в’язнів. Вони є кримськими татарами, сунітами, мусульманами. То який же Росія друг для ісламу? Те, що вони поширюють шляхом своєї пропаганди по всьому світу”, — сказала постійний представник президента України в Криму Таміла Ташева.
“Це сотні дітей. Згадують про 210 дітей, які залишилися без батьків, але я не впевнений у цій статистиці, тому що вона постійно змінюється. Це постійні обшуки в будинках — уявіть собі, в якому стані там живуть люди. Вони живуть завжди в страху. Як проводяться ці обшуки — о 4-й ранку, о 6-й ранку вдираються люди, які приховують свої обличчя, правоохоронці. Вибиваються двері, вибиваються вікна, підкидають так звану заборонену літературу, знаходяться будь-які причини, щоб затримувати. І ці обшуки проводяться не тільки в будинках, а й у мечетях, у храмах”, — заявив муфтій Духовного управління мусульман Автономної Республіки Крим Айдер Рустемов.
Лише деокупація Криму та його реінтеграція в інформаційний і культурний простір України ознаменують закінчення війни Росії проти України. Адже агресія РФ почалася саме з анексії півострова 2014 року, а не в лютому 2022-го, нагадують експерти.
“Відповідальність і справедливість — це частина формули миру президента України Володимира Зеленського. Немає миру без справедливості. І Україна від початку цієї агресії — від 2014 року, коли було окуповано Крим, — працює за всіма треками і використовує всілякі міжнародні правові інструменти, щоб притягнути Росію як державу, а також її громадян до відповідальності”, — сказав посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Антон Кориневич.
“Дуже важливо, що зараз — посеред російської військової агресії проти України — ми зустрічаємося в Києві, говоримо з вами про формулу миру. Близько року тому президент України оголосив про формулу миру під час саміту “Великої двадцятки” в Індонезії. І тоді це звучало як якась чергова ініціатива від України. Але представивши цю ініціативу, президент чітко продемонстрував й продовжує демонструвати сьогодні, що Україна, український народ — це країна і нація, яка прагне миру, але миру не на російських умовах. А російські умови дуже очевидні — це припинення вогню і заморожування конфлікту”, — наголосив заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква.
Заморозити війну — означає потурати агресору, впевнені експерти. А перемога України важлива не тільки для Києва, а й для всього цивілізованого світу. Адже агресія Росії спровокувала багато інших проблем, серед яких — продовольча криза, що вдарила по добробуту країн глобального Півдня.
“Я вважаю, що ви переможете, і ваша країна робить усе правильно. Ми можемо продовжувати комунікацію з вами й пропонувати власні ідеї, тому що це не тільки ваше національне питання. Це глобальний конфлікт і майбутнє України має прямий зв’язок із майбутнім глобальної демократії та свободи. І я думаю, що весь світ має розуміти, що відбувається прямо зараз — пряме вторгнення російських військ в Україну, і сьогодні це визначає глобальний порядок”, — заявив виконавчий директор Африканського центру досліджень справедливості та миру “Моссад” Мохамед Алі Моссад.
“Коли Російська Федерація каже, що тут потрібно боротися проти нацизму та інших негативних явищ, які заважають вільно говорити або висловлювати свою релігію, я скажу, що це неправда. Ми, як африканці, як мусульмани, коли почалося повномасштабне вторгнення, об’єднувалися теж у тероборони. Деякі африканці, як я, допомагають Україні через волонтерські організації. Ми майже рік і два місяці працюємо, щоб відновити будинки, які були зруйновані під час атак — Буча, Ірпінь та інші регіони України. Ми також відправляємо ліки, одяг та їжу на фронт”, — сказав віцепрезидент Африканської ради в Україні Діалло Ісса Садіо.
Деокупації Криму Силами оборони України чекають і самі жителі півострова. На російських купюрах дедалі частіше, за словами правозахисників, пишуть українські гасла, а синьо-жовта символіка з’являється в населених пунктах регіону. Про посилення опору говорять і нові незаконні адмінпровадження в судах за статтею про “дискредитацію збройних сил РФ”. Таких справ уже понад пів тисячі.
Читайте також: Відновлення Криму після деокупації — це один із пріоритетів уряду: у Києві триває конференція Crimea Global (ВІДЕО)