У неділю, 15 жовтня, у Польщі відбулися парламентські вибори, на яких було зафіксовано рекордну в політичній історії країни явку — 72,9%. Кому громадяни країни віддали перевагу, про ключові заяви лідерів партій, а також про результати референдуму, який відбувся того самого дня, з Варшави сьогодні, 16 жовтня, розповіла кореспондентка телеканалу FREEДОМ Наталія Малишко.
Поляки голосували за кандидатів до обох палат парламенту — Сейму та Сенату. Загалом це — 560 портфелів. У Польщі діє пропорційна парламентська система з відкритими списками, тобто люди обирають не лише партію, за яку хочуть проголосувати, а й конкретного кандидата з партійного списку.
Основна боротьба традиційно зосередилася між двома найбільшими партіями країни: провладною “Право і справедливість”, яка вже два строки поспіль із 2015 року утримує лідерство, та партією опозиції “Громадянська платформа”.
Остаточні результати голосування Центральний виборчий комітет Польщі обіцяє оголосити завтра, 17 жовтня, поки що відомі тільки попередні дані. Явка становила 72,9%, це найвищий показник у країні. До цього найвища явка була 1989 року, коли незалежна Польща обирала свій перший парламент — 67%. Цього року охочих проголосувати було так багато, що людям доводилося по кілька годин вистоювати в черзі, щоб увійти на виборчу дільницю.
Прийти та проголосувати поляків закликали з усіх засобів масової інформації. Лунало гасло: “Хто не голосує, того голос не буде враховано”. Однак у цієї фрази є інший переклад: “Хто не голосує, з тим не рахуються”.
За даними екзит-полів, до Сейму проходять п’ять партій, а голоси виборців розподілилися так:
- “Право і справедливість” — 36,6%;
- “Громадянська коаліція” — 31%;
- “Третя дорога” — 13%;
- “Ліві” — 8,6%;
- “Конфедерація” — 6,4%.
Якщо дані екзит-полів будуть максимально наближені до офіційних результатів Центрвиборчкому, то місця в Сеймі розподіляться так:
- “Право і справедливість” — 198;
- “Громадянська коаліція” — 161;
- “Третя дорога” — 57;
- “Ліві” — 30;
- “Конфедерація” — 14.
Згідно з польським законодавством, уряд формує парламентська більшість, для якої необхідний 231 мандат, і наразі політична пікантність ситуації полягає в тому, що, попри фактичну перемогу правлячої партії “Право і справедливість”, справжнім переможцем парламентських перегонів стане та політична сила, якій вдасться створити коаліцію. Ярослав Качинський (лідер “Право і справедливість”) і Дональд Туск (“Громадянська коаліція”) впевнені, що перемогу здобули їхні політичні сили. В обох виборчих штабах дані екзит-полів зустрічали оваціями. Лідер “Право і справедливість” анонсував у своєму зверненні “цікаві події”, а Дональд Туск уже зібрався формувати коаліцію.
“Перші дані досліджень приносять нам четверту перемогу в історії нашої партії. Але, звісно, перед нами ще стоїть питання: чи допоможе нам цей успіх стати правлячою партією? І це те, чого ми досі не знаємо. Але нам потрібно мати надію, і нам потрібно знати, що, незалежно від того, чи перебуваємо ми при владі, чи в опозиції, ми продовжимо реалізовувати наш проєкт усілякими способами та не дозволимо зрадити Польщу”, — заявив лідер партії “Право і справедливість” Ярослав Качинський.
“Я політик і спортсмен протягом багатьох років, але я ще ніколи в житті не був такий щасливий цьому другому місцю. Польща перемогла, демократія перемогла! Ми усунули їх від влади. Ще вчора люди приходили до мене і запитували: “Ти справді можеш це зробити, бо ми багато років нічого не можемо зробити?”. Але сьогодні ми можемо точно сказати, що це кінець цієї епохи, це кінець уряду “Право і справедливість”, — зазначив лідер партії “Громадянська коаліція” Дональд Туск.
Загострення політичних пристрастей у Польщі після дня виборів переходить на новий рівень — рівень переговорного процесу щодо формування коаліції. Наразі все залежить від невеликих партій, які подолали необхідний бар’єр. Але навіть після створення коаліції, період призначення уряду — період політичної турбулентності в Польщі не закінчиться, адже буквально за кілька місяців почнеться виборча кампанія з виборів до місцевих рад, потім стартують вибори до Європарламенту, а під кінець року розпочнеться президентська виборча кампанія.
Читайте також: Допомога Україні зберігатиметься незалежно від результатів виборів у Польщі, — Желіховський