Найближчим часом розпочне роботу “зерновий коридор” з України через Молдову до Румунії. Про це заявив президент Володимир Зеленський під час візиту до Румунії. Ряд європейських країн активно працюють із міжнародними партнерами для того, щоб сприяти експорту українських зернових на світові ринки, повідомляє FREEДОМ.
Війна Росії проти України практично відрізала українським аграріям доступ до ринків збуту зернової продукції. Через російську агресію виникла серйозна проблема морського експорту українського продовольства. Оскільки РФ насамперед заблокувала українські порти. І цим припинила експорт зерна до країн, для яких Україна була ключовою у забезпеченні постачання життєво важливих продуктів.
“Зараз усім у світі має бути цілком ясно, що Росія використовує продовольство як зброю війни не тільки проти українського народу, а й проти всіх людей у світі, особливо найслабше розвинених країн, які залежать від зерна з регіону”, — заявив представник Держдепартаменту США Метт Міллер.
Із зернової угоди щодо безпечного транспортування зерна та продовольства з українських портів, яка набула чинності 22 липня 2022 року, Російська Федерація вийшла через рік. Це одразу призвело до зростання цін на продукти харчування в усьому світі, і скоротило доступ до продовольства державам, які потребують його. Але Україна не здалася.
“Незважаючи на російську агресію, Україна активно займається пошуком нових рішень для збереження експорту та прийнятних для споживачів цін. Київ мотивований не лише перспективою заробітку, а й гуманітарними міркуваннями щодо подолання голоду у світі”, — зазначив Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки в Telegram.
Україна налагодила плідну співпрацю з Молдовою, Болгарією та Грецією, а також Румунією, якою вже транспортується майже 60 відсотків загального обсягу українського експорту зерна.
“Окремо я хочу відзначити один із стратегічних напрямів нашої співпраці. У “трикутнику” Україна-Румунія-Молдова ми здатні створити дуже потужну основу для розвитку не лише наших країн та народів, а й усієї Європи. Незабаром запрацює “зерновий коридор” з України через Молдову до Румунії. Це зразок того, як багато ми можемо зробити разом, що матиме значне, високе значення не лише для нас, а й для Європи та світу загалом”, — заявив Володимир Зеленський.
Президент Румунії Клаус Йоханніс уже підтвердив готовність своєї держави працювати разом із міжнародними партнерами для того, щоб сприяти експорту українських зернових на світові ринки.
“Вже вирішено подвоїти можливості транзиту через румунські порти до 4 млн тонн сільськогосподарської продукції. Через Румунію сьогодні йде транзитом майже 60% від загального обсягу експорту зерна з України. Фактично з початку війни понад 27 млн тонн зернових із України перевезли до нашої країни”, — сказав Йоханніс.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час ІХ Київського міжнародного економічного форуму анонсував підписання вже наступного тижня документів, які дозволять збільшити експорт продукції через Румунію та Молдову вдвічі.
“Ми в активному діалозі з Румунією, Словаччиною, Молдовою. Буквально щодня відбуваються переговори. Наступного тижня ми матимемо спільне засідання урядів — українського та румунського. Я переконаний, що буде підписано і дуже швидко реалізовано багато документів, які дозволять збільшити вдвічі експортні можливості нашої логістики з Румунією та Молдовою”, — сказав Шмигаль.
За словами прем’єра, Україна готова робити всі необхідні кроки для покращення ситуації з експортом агропродукції, починаючи від страхування військових ризиків та закінчуючи створенням нових транспортних коридорів.
Читайте також: “Зерновий коридор”, інтеграція до ЄС: чим корисна співпраця України з Румунією, пояснив Фесенко