13 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) визнала президента Російської Федерації Володимира Путіна диктатором, а російський режим — диктатурою.
ПАРЄ закликала всі держави Ради Європи не визнавати легітимність російського президента РФ після закінчення його чинного терміну, а також припинити всі контакти з ним, за винятком гуманітарних контактів і з метою досягнення миру.
Загалом ПАРЄ ухвалила три важливі резолюції як для України, так і для інших країн:
- про легітимність занулення повноважень чинного президента РФ;
- про справедливий мир в Україні та безпеку в Європі;
- про відновлення довіри до міжнародних інституцій та сприяння глобальному миру.
У чому ПАРЄ вбачає головну загрозу з боку РФ?
Асамблея закликала всі країни виконати ордер на арешт Путіна, виданий Міжнародним кримінальним судом, і заарештувати його. Таким чином, вважають експерти, коло для російського диктатора звужується.
“Вітаю потужну резолюцію ПАРЄ, яка визнає Росію диктатурою. Понад 20 років одноосібного неконституційного правління призводить до злочинів усередині та за межами країни”, — написав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в соцмережі X.
Депутати проголосували одноголосно, підтримавши всі українські поправки до резолюції.
“Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт Путіна. Так, Путін може говорити все що завгодно з цього приводу, але при цьому він уже не зміг поїхати в ПАР [на саміт БРІКС, оскільки ПАР ратифікувала Римський статут МКС]. Зараз Римський статут ратифікує Вірменія. І тепер Путін не зможе поїхати навіть до країни, яка формально є союзником РФ, членом ОДКБ (Організації Договору про колективну безпеку, — ред.), бо Вірменія муситиме його заарештувати”, — зазначив член української делегації в ПАРЄ Олексій Гончаренко.
Асамблея підкреслила, що Володимир Путін перебуває при владі як президент або прем’єр-міністр із 2000 року. Поправки до Конституції Росії, внесені в липні 2020 року, продовжили його потенційне президентство до 2036 року. А це викликає у демократичного світу стурбованість. Президентська влада в РФ стає безконтрольною — репресії проти внутрішніх опонентів зростають, агресія проти інших держав не припиняється.
“Пригнічувальна влада президента, що виникла внаслідок надзвичайно тривалого перебування при владі в поєднанні з відсутністю будь-яких стримувань і противаг, таких як сильний парламент, незалежна судова система, вільні засоби масової інформації та активне громадянське суспільство, перетворила РФ на де-факто диктатуру”, — ідеться в резолюції.
Путін — тепер диктатор офіційно.
“Це рішення привітали в залі оплесками, емоції тут зашкалюють. Усі 43 депутати ПАРЄ проголосували “за”. Ця резолюція говорить про те, що після виборів у Російській Федерації, які заплановані на 2024 рік, у разі переобрання Путіна, він автоматично стає нелегітимним президентом”, — повідомив кореспондент FREEДОМ Олег Борисов у включенні зі Страсбурга.
Асамблея вказала на російську агресію проти України та її наслідки як на свідчення того, що диктатури “становлять загрозу міжнародному миру і безпеці, а також територіальній цілісності та політичній незалежності їхніх сусідів”, як це визначено у статті 2 Статуту ООН. Саме тому відновлення демократії в Росії відповідає інтересам не тільки російського народу, а й Європи та всього світу.
“У нас уже було багато побоювань з приводу рівня демократії в Росії. Ми бачили, як розвивалася Росія після падіння комуністичного режиму. Були і хороші, і погані ознаки. Хорошим знаком було те, що Росія стала членом Ради Європи — захотіла бути нашим членом і жити відповідно до зобов’язань Європейської конвенції з прав людини. Ми побачили досить багато реформ, які були перспективними, і могли б допомогти проблемі цієї величезної країни, — прокоментувала рішення президент Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Тіні Кокс. — Але потім, із початком агресивної війни у 2022 році, стало зрозуміло, що це навіть не авторитарне правління. Це дуже вузьке коло на чолі з президентом, підтримуване урядом і парламентом Росії, які вирішують усе самі. Вони роблять те, що хочуть”.
Голова постійної делегації Верховної Ради України в ПАРЄ Марія Мезенцева зазначила, що ПАРЄ підтримала створення спеціального міжнародного трибуналу за злочин агресії, щоб притягнути до відповідальності російське керівництво. Зокрема Путіна мають притягнути за первинний (вищий) злочин, що призвів до всіх інших масових воєнних злочинів і злочинів проти людства: розв’язання загарбницької війни проти України.
“Асамблея вважає, що міжнародний кримінальний трибунал має розслідувати всі події на території України з лютого 2014 року, починаючи з незаконної анексії Криму, війни на Донбасі та збиття рейсу MH17. Щодо дати початку агресії є рішення Європейського суду з прав людини — березень 2014 року”, — сказала Мезенцева в ефірі телеканалу FREEДОМ.
Катарсис Росії прийде лише з появою справедливого миру в Україні
Четверта осіння сесія ПАРЄ стартувала саме з питання України, що дуже важливо. Під час сесії було ухвалено низку важливих резолюцій стосовно України. Одна з них — всеосяжна, в якій є дуже багато важливих пунктів щодо підтримки Української держави. Ідеться про допомогу економічного характеру, технічного, питань щодо повоєнної відбудови країни.
Як підкреслив кореспондент Олег Борисов, раніше в цій інституції про військову підтримку не йшлося зовсім.
“Але зараз військова підтримка України була на першому рядку. Раніше тут і слова не можна було мовити про це. Обговорювалися тільки питання гуманітарного, економічного характеру та багато інших. Але не стосовно військової допомоги. Це свідчить про те, що в ЄС, у ПАРЄ розуміють — із Путіним уже домовлятися не вийде. І тільки силою можна перемогти агресію РФ”, — резюмував Олег Борисов.
9 жовтня на засіданні Парламентської асамблеї НАТО президент України Володимир Зеленський нагадав світовим лідерам про те, як важливо консолідувати сили в боротьбі з агресорами, що “підпалюють” конфлікти в різних точках Землі.
“Зараз усім у світі, хто цінує життя і міжнародний спокій, потрібно бути максимально активними. Не час йти з міжнародної арени у внутрішні чвари. Не час ізолюватися. Не час відмовчуватися або удавати, ніби терор десь на одному континенті не впливає на глобальні справи”, — сказав глава Української держави.
Про російський вплив на внутрішні справи різних країн вказала і членкиня української делегації в ПАРЄ Єлизавета Ясько.
“Я не вірю, що допомога Україні припиниться. Я вважаю, що цивілізований світ давно визначився зі своїм майбутнім. Це обов’язково пов’язано з підтримкою України. Але проблема в тому, що в цих країнах є свої проблеми. І Росія не спить, Росія вважає, що вона все одно може нас усіх придушити, використовуючи, зокрема, вибори в різних країнах, Росія намагається підірвати підвалини в цих країнах. Я впевнена, що глобально це нічого не змінить, але це відтягує момент перемоги. І кажу про перемогу, маючи на увазі не тільки звільнення наших територій, а перемогу — коли агресор не матиме можливостей знову вести війну й агресію”, — розповіла Ясько.
12 і 13 жовтня ПАРЄ ухвалила кілька важливих резолюцій. Усі вони так чи інакше можуть вплинути на прихід миру в Україну.
Так, ПАРЄ закликала до реформування Ради безпеки ООН. Асамблея 70 голосами “за” ухвалила резолюцію про роль Ради Європи в запобіганні конфліктам, відновленні довіри до міжнародних інституцій та сприянні глобальному миру.
Асамблея закликає підтримати створення комплексного механізму компенсації, включно з розвитком уже створеного реєстру збитків, завданих агресією РФ. Як зазначила голова Комітету культури, науки, освіти та медіа ПАРЄ народна депутатка України Євгенія Кравчук, реєстр збитків, завданих агресією РФ, створено. Тепер необхідно, щоб постраждалі дійсно почали отримувати компенсації.
Також ПАРЄ ухвалила резолюцію про справедливий мир в Україні та безпеку в Європі. Серед іншого вона передбачає мирні переговори — тільки на умовах України, визнає Голодомор злочином геноциду, закликає звільнити цивільних заручників і військовополонених та повернути всіх депортованих українських дітей.
“Що дуже важливо, Асамблея визнає єдиний мирний план, який може бути реально практично імплементований — це план миру президента Зеленського. Усі партнери це розуміють. Відновлення історичної справедливості — це дуже важливий крок… До речі, резолюція не визнає ні “референдуми”, які тоді відбувалися, ні так звані “референдуми”, які на тимчасово окупованих територіях України проводила Росія, і також не визнає “вибори”, — розповіла Марія Мезенцева.
Ще одне важливе питання на полях Асамблеї — як повернути депортованих Кремлем українських дітей з тимчасово окупованих територій та РФ. Сесія ПАРЄ почалася саме з обговорення цього питання.
“Давайте будемо відвертими. Ми, звичайно, вдячні за моральну підтримку, за те, що цю тему порушують постійно і в ПАРЄ, і в Раді Європи. Тільки 386 дітей вдалося повернути. А в списку близько 20 тисяч за офіційними даними, тобто ті, у кого є опікуни. А є дуже багато дітей, про долю батьків яких ми нічого не знаємо — живі вони чи ні. Багатьох російські терористи просто вбили на окупованих територіях”, — нагадала Євгенія Кравчук.
На даному етапі розробляються механізми щодо повернення маленьких українців.
“Як їх знаходять? Багато що залежить від категорії дітей. Якщо в дитини є хоча б один із батьків, який не побоїться поїхати через три країни з документами про спорідненість, є шанс забрати дитину. А ось із дітьми-сиротами складніша ситуація. Наприклад, у Херсонській області немає жодного міста, звідки окупанти не забрали дітей. Україна є країною-опікуном дітей-сиріт. Росіяни зобов’язані їх повернути, якщо не Україні, то нейтральній країні, але, звичайно, не Білорусі. Дітей з інтернатів першими відправляють на усиновлення. Складно навіть назвати цифру, скількох уже віддали в російські сім’ї”, — розповіла нардепка.
Читайте також: Як резолюція ПАРЄ обмежить можливості Путіна на міжнародній арені — думка Добряка