Виведення російських військ і припинення бойових дій: шостий пункт української формули миру обговорюємо з Олексієм Мацукою

Виведення російських військ і припинення бойових дій — це шостий пункт формули миру, запропонованої президентом України Володимиром Зеленським. Згідно з цим пунктом, РФ має вивести всі свої війська з території України. Має бути відновлений контроль України над усіма ділянками державного кордону з Росією, що буде наслідком реального і повного припинення бойових дій.

Формула миру Володимира Зеленського — єдиний документ, спираючись на який можна домогтися стійкого і справедливого миру, заявив Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Українську формулу миру повністю або частково підтримали вже 140 держав і міжнародних організацій.

Як примусити Росію до миру

Київ уже задіяв усі можливі правові механізми, щоб зупинити війну. Однак ані резолюція Генеральної асамблеї ООН, ані заклики інших міжнародних організацій та лідерів цивілізованих держав, ані санкції, впроваджені проти агресора, не примусили Росію до миру.

“На сьогоднішній день ми бачимо, що неможливо ухвалити якесь рішення, з яким би погодилася Російська Федерація, використовуючи наявні майданчики, в тому числі ООН. Тобто Росія і Китай, як постійні члени Ради безпеки ООН, найімовірніше, накладатимуть вето на будь-які резолюції. Крім того, ухвалення резолюції абсолютно не гарантує, що Російська Федерація буде її виконувати”, — зазначає політолог Ігор Петренко.

Втративши за більш ніж півтора року повномасштабної війни майже 300 тисяч осіб особового складу, близько 5 тисяч танків, понад 800 установок РСЗВ, 20 кораблів і катерів і тисячі одиниць іншої військової техніки, Росія не припиняє агресію. При цьому Держдума РФ постійно посилює законодавство щодо ухильників, а значить — вище військово-політичне керівництво країни-агресора готове вести війну буквально до останнього росіянина.

“Ми маємо з певного боку патову ситуацію. Тому що Росія — це великий 140-мільйонний ХАМАС з ядерною зброєю і величезною територією. І немає методу примусити її до миру, досить складно придумати такий механізм у межах наявних міжнародних відносин, міжнародних домовленостей. Тому нам, з одного боку, треба поєднувати військові та політичні моменти, чим ми і займаємося. З іншого боку, для якісних, притомних переговорів нам потрібна інша російська влада, щонайменше, налаштована адекватніше, реалістичніше”, — вважає експерт із зовнішньої та внутрішньої політики, юрист-міжнародник Кирило Барашков.

Тому виведення російських військ з українських територій за нинішньої влади у федерації — завдання ЗСУ. Крім того, з точки зору міжнародного права, Україна захищає власні території від невиправданої військової агресії, а отже — має право застосовувати силу.

“Немає правових підстав для знаходження російських військ на території України — жодного російського солдата. Абсолютно всі росіяни перебувають на території України незаконно як окупанти, як агресори. І Організація Об’єднаних Націй, і низка міжнародних організацій, міжнародних інституцій щодо цього вже висловилися”, — додав Кирило Барашков.

Не мають значення і зміни до російської конституції, внесені восени минулого року. Частина Запорізької, Херсонської, окремі райони Донецької та Луганської областей, а також Крим — входять до складу України не тільки згідно з українським законодавством, а й усіма міжнародно визнаними документами.

“На зміни в російській конституції ніхто не буде звертати увагу. Тут не буде жодної колізії. Ми виходимо з тих резолюцій, які ухвалені на сьогоднішній день — це територіальна цілісність, суверенітет України в міжнародно визнаних кордонах станом на 1991 рік”, — наголошує Ігор Петренко.

Крім того, деокупація правого берега Херсонської області засвідчила — вести діалог із Росією можна тільки мовою сили. А заяви вищого військово-політичного керівництва федерації та кишенькових пропагандистів про те, що окуповані українські території з Росією назавжди — нічого не варті.

https://www.youtube.com/watch?v=HWZTV3OQP_0

ОЛЕКСІЙ МАЦУКА: Формула миру — реальний мирний план

Значення шостого пункту формули миру пояснив шефредактор телеканалу FREEДOM Олексій Мацука.

— Наприкінці червня британський аналітичний центр Chatham House досліджував питання, яким має бути завершення війни Росії проти України. Аналітики дійшли висновку, що фіналізація війни на умовах України — це забезпечення безпеки існування Європи як такої. Але в аналітиці Chatham House не було конкретики, як підштовхнути Путіна до того, щоб він вивів свої війська. Як ви бачите виконання формули миру в нинішніх умовах?

— Я бачу формулу миру Зеленського як реальний документ, який був розроблений після болючого досвіду України — Мінських угод щодо врегулювання бойових дій на Донбасі після 2014 року. І сьогодні Київ зайняв активну позицію з питання, як виходити з цієї війни, і формула миру Володимира Зеленського — єдиний документ, який наразі існує з цієї теми.

Пункт, який стосується виведення військ з території України, був і в Мінських угодах, які Росія теж підписала, але війська так і не вивела. Зараз війська виведуть автоматично, тому що контрнаступ Збройних сил України активно йде на Південному напрямку, в районі Бахмута на сході.

Тобто Україна вже реалізує шостий пункт формули миру, ведучи контрнаступальні операції.

Звичайно, Україна висуває цей пункт на порядок денний як основний, тому що без виведення російських військ не буде виконано жодного іншого пункту.

Формулу миру зараз активно обговорює міжнародна спільнота. Наприклад, наприкінці вересня імплементацію сьомого пункту, який стосується відновлення справедливості, обговорювали на зустрічі глави Офісу президента України Андрія Єрмака з послами. Сьогодні в Києві працює 81 дипломатичне відомство, і на зустріч з Андрієм Єрмаком прийшли посли 76 країн. І я не почув жодної відмови або критики формули миру з боку послів.

Сьогодні вже понад 78 країн хочуть приєднатися до формули миру.

Просто є деякі країни, які поки що хочуть підтримати не всі 10, а тільки деякі пункти цього плану.

— Поки при владі Путін, путінський режим, ми бачимо, що жоден пункт формули миру до них не доходить. А якщо Путіна не стане, які далі будуть дії України, з ким домовлятися?

— Я активно стежу за тим, що відбувається в Росії. План чітко вже прописаний — між “Путін є” і “Путіна немає” буде транзитний період. Його вже зараз намагаються заповнити і російські антивоєнні активісти, і українські активісти, і українська армія буде заповнювати цей транзитний період. Гадаю, що Україна буде готова до цього процесу. А телеканал FREEДOM стане прекрасною платформою мовлення для опозиції часів транзитного періоду, на якому те, що відбувається в “перехідній” Росії, транслюватиметься наживо нон-стоп.

Тому росіянам не варто розслаблятися, а потрібно готуватися до зміни влади.

Читайте також:

Прямий ефір