Більше систем протиповітряної оборони, снарядів й засоби на розбудову українських Повітряних сил — такими є підсумки 16-ї зустрічі у форматі “Рамштайн”, що відбулась у Брюсселі в штаб-квартирі НАТО. Про це повідомляє спеціальний кореспондент FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Несподіванкою цієї зустрічі став візит президента Володимира Зеленського, який взяв участь у засіданні Контактної групи з оборони України.
“Перше — Путін не отримає Україну. Друге — Росія не потягне нової гонки озброєнь. І третє — демократія здатна перемогти в цій битві, і її перемога потрібна не тільки нашій державі, а й кожній нації”, — сказав лідер України.
Основною метою візиту Зеленського був захист українського неба напередодні зими, коли Росія посилить свої удари по українській інфраструктурі.
“Немає ознак того, що Путін відмовився від своїх амбіцій, навпаки, Росія посилила свої атаки по критичній інфраструктурі, і вона готується знову використати зиму як зброю війни. Тому ми повинні проявляти наполегливість й забезпечити стабільність у постачанні зброї та боєприпасів для України”, — наголосив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Напередодні зустрічі Сполучені Штати Америки заявили про виділення пакета допомоги на суму 200 млн дол., Німеччина – на суму понад мільярд євро, Велика Британія зобов’язалася виділити понад 100 млн фунтів. Значну частину цієї суми буде витрачено на зміцнення системи протиповітряної оборони. І це тільки найбільші пакети допомоги.
“Це не тільки допоможе наблизити справедливе завершення війни для нас, але також буде утримувати війну якомога далі від вас”, — заявив Володимир Зеленський.
Представники близько 50 країн, які були на зустрічі, запевнили українського президента у своїй повній підтримці та підкріпили свої слова діями.
“До пакета допомоги входять боєприпаси AIM-9 для нової системи ППО, які ми незабаром поставимо в Україну, а також артилерійські та ракетні боєприпаси, високоточні авіаційні боєприпаси, протитанкові засоби та обладнання для боротьби з російськими безпілотниками”, — повідомив міністр оборони США Ллойд Остін.
У Бельгії український президент відвідував не тільки штаб-квартиру НАТО. У його графіку була і двостороння зустріч із прем’єр-міністром Бельгії Александром де Кроо. Бельгія передасть 1,7 млрд євро податкових надходжень від заморожених російських активів на потреби України, поставить літаки F-16 й підтримає санкції щодо російських алмазів. Літаки буде поставлено 2025 року.
“Бельгія — одна з небагатьох країн, у якої є великий досвід в обслуговуванні F-16. Ми будемо надавати технічне обслуговування літакам, які ви отримаєте”, — сказав прем’єр-міністр Бельгії.
Як пише видання The Local, Данія може поставити перші з раніше обіцяних Україні винищувачів F-16 вже навесні наступного року.
“Ми очікуємо, що зможемо пожертвувати першу партію винищувачів Україні в березні або квітні. Але необхідно виконати велику роботу, щоб гарантувати, що українці зможуть справлятися з ними”, — цитує The Local міністра оборони Данії Троельса Лунда Поульсена.
У бельгійському Антверпені розташована найбільша алмазна біржа. Тривалий час позиція Бельгії не дозволяла запровадити санкції щодо алмазів. Але тепер позиція Брюсселя змінилася. Під час візиту до столиці Бельгії президент Зелінський нагадав про важливість підтримки України для того, щоб запобігти новій світовій війні, яка може спалахнути в будь-який момент.
“Я вважаю, що найчесніший, а для тих, хто дуже прагматичний, то скажу, що найдешевший варіант для всіх — це зупинити Росію, у нас завершити війну, у нас вивести їх з нашої території. Тоді я впевнений, що не буде великої війни як у Європі, так і у світі”, — заявив президент України.
У міністра оборони України Рустема Умєрова була своя щільна програма зустрічей, і не тільки у форматі Української оборонної групи. Він був на засіданні Ради Україна-НАТО. Вперше ця рада засідала на рівні міністрів оборони.
“Є кілька “коаліцій можливостей”, які вже демонструють результат. З кожним “Рамштайном” дедалі більше країн підключаються і роблять внесок у кожну з коаліції. У нас є кілька коаліцій, але вони розширюються. Танкова коаліція, CV-90 коаліція, IT-коаліція, коаліція з розмінування, F-16-коаліція і Future Force-коаліція. Україна виступила з ініціативою створити в рамках коаліцій коаліцію з розвитку оборонної індустрії. Наш пріоритет на цей та наступний рік — це залучити міжнародні оборонні компанії та корпорації, і відкрити виробництво в Україні. Це питання нашої національної безпеки та забезпечення озброєнням Сил оборони, розвиток технологій та економічна безпека. Ще з важливого — майже на пів мільярда отримали допомоги. Більшість — це системи ППО, боєприпаси, підготовка до зими й F-16″, — сказав Умєров.
Попри нові осередки нестабільності у світі, допомога з боку союзників для України не слабшає.
Читайте також: Візит Зеленського до Брюсселя — що союзники пообіцяли президенту для зміцнення оборони України (ВІДЕО)