Кількість дезертирів у російській армії стрімко зростає — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У російській армії почастішали випадки дезертирства. Про це говорять правозахисники, до яких російські військові звертаються за консультаціями та правовою підтримкою. Особливо масово намагаються втекти бійці спецпідрозділів “Шторм Z”. Тікають зі зброєю і без. З військових частин і під час відпусток. Російські військові скаржаться на погане ставлення командирів, відсутність постачання та медичного обслуговування. А їхні родичі шукають можливості повернути з війни проти України своїх близьких, інформує FREEДОМ.

Уже півроку російські правозахисники фіксують збільшення кількості справ, пов’язаних із дезертирством. Люди звертаються за консультаціями. Серед популярних запитів: як людині залишити розташування? Як виїхати з країни? Як знайти адвоката, якщо ухильника вже затримали?  

“З квітня почали давати відпустки контрактникам. Не тим, хто потрапив під каток попередньої осінньої мобілізації, так званої “часткової”, а саме контрактникам, професійним військовим. Вони почали отримувати відпустки, і, природно, вони з цих відпусток не повертаються”, — каже пресаташе проєкту “Ідіть лісом” Іван Чувіляєв.

За словами правозахисників, російські військовослужбовці намагаються скористатися відпусткою, щоб виїхати з держави. Часто — це єдина можливість самовільно залишити частину і, при цьому, не сісти до в’язниці та не повернутися на війну проти України. 

Згідно з підрахунками активістів правозахисної організації “Ідіть лісом” країну після оголошення мобілізації залишили понад 500 дезертирів. І це тільки ті, хто звернувся до правозахисників. Реальні цифри можуть бути в рази більшими.

Чому доводиться шукати будь-які шляхи, щоб більше не воювати, проєкту “Медіазона” на умовах анонімності розповів покликаний на війну російський учитель. 

“Усі ми чекали закінчення 90 днів з моменту призову. І ось цей час уже настав до кінця травня, нас везуть у Донецьк. Усі раді, що прийшов кінець мук. Але не тут-то було! Після цього показового виступу у всіх злетіли рожеві окуляри, всі зрозуміли, що нас ніхто живими не відпустить із цієї “спеціальної операції” Росії”, — розповідає російський військовослужбовець.

З вересня 2023 року в російських інтернет-пошуковиках фіксують рекордну кількість запитів про повернення мобілізованих з війни проти України. Про це пише видання “Верстка”, з посиланням на дані Yandex Wordstat. 

У вересні таких запитів було понад 134 тисячі. 

Свої запитання родичі та близькі призваних на війну адресують і місцевій владі, а в соціальних мережах пишуть пости та коментарі з вимогами повернути чоловіків додому або дати їм відпустку.

“У мене брат там так само рік без відпустки… І не в зеленій зоні відсиджується… Де набрані понад 200 тис. контрактників? Чому ними не можна замінити виснажених фізично і морально людей? “Вагнерівці” півроку “відпрацювали”, з них зняли судимість, тепер вони герої. А які права у мобілізованих? Служити до кінця “СВО” або свого життя!”, — пише сестра російського військовослужбовця Олена в Telegram.

За рік, що минув з оголошення мобілізації в Росії, кількість вироків у справах про дезертирство в армії зросла майже вчетверо. 

За даними “Медіазони”, за цей час російські суди ухвалили рішення у понад 3 тис. таких справ. 

“Одразу кілька не пов’язаних між собою “дезертирів”, з якими ми взаємодіяли, розповідали, що з їхніх загонів втекло майже 80% особового складу, і тільки приблизно 15% із них було спіймано”, — каже співробітник організації “Ідіть лісом”. 

Нову хвилю дезертирства з російської армії правозахисники прогнозують із початком холодів, коли почнуться сильні дощі та погіршаться погодні умови.

Читайте також: У Росії стартував осінній призов — планують набрати 130 тисяч осіб на війну проти України: методи (ВІДЕО)

Прямий ефір