Польща, Молдова, Словаччина — Росія намагається дестабілізувати ситуацію в країнах Європи під час виборів (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Конституційний суд Чехії остаточно відхилив скарги на результати січневих президентських виборів, у яких переміг Петр Павел. Про це повідомляє Чеське інформаційне агентство. Скарги переважно подавали ті, хто підтримував незареєстрованого кандидата Павла Зітека. Як заявили в Міністерстві внутрішніх справ Чехії, за інформаційною кампанією проти обраного президента Павела стояла Росія, інформує FREEДОМ.

Уповноважений уряду з безпеки інформаційного простору Польщі Станіслав Жарін заявив, що Росія і Білорусь можуть спробувати дестабілізувати ситуацію в Польщі під час парламентських виборів, які президент Анджей Дуда призначив на 15 жовтня. Москва і Мінськ проводять цілеспрямовані дезінформаційні атаки — намагаються сформувати брехливий образ Польщі як загрози для Калінінградської області.

“Уже тиждень кремлівський апарат впливу просуває дезінформацію, в якій зображує радянську агресію проти Польщі 17 вересня 1939 року як “визвольну кампанію Червоної армії в Західній Білорусі та Україні проти колоніальної політики Варшави”… А білоруський пропагандистський апарат за допомогою засобів масової інформації, підконтрольних дипломатичним представництвам Республіки Білорусь, нещодавно здійснив інформаційну провокацію, засновану на неправдивому твердженні, що польський гелікоптер порушив білоруський повітряний простір”, — розповів Жарін.

У втручанні в майбутні місцеві вибори Російську Федерацію звинуватила і Молдова. За словами президентки країни Майї Санду, план державного перевороту розробляв ватажок ПВК “Вагнер” Євген Пригожин. За його задумом, антиурядові протести, які час від часу відбуваються в Молдові, мали перерости в насильницькі зіткнення. Цей план провалився, але Москва не полишає спроб дестабілізувати ситуацію. Зокрема, спрямовує гроші для підкупу виборців на майбутніх місцевих виборах у листопаді.

“Ситуація насправді дуже серйозна, і ми повинні захищати себе. Росія збирається посилити тиск на Молдову. Вони спробували зробити це через енергетику і зазнали невдачі. Вони спробували повалити уряд і зазнали невдачі. Тепер вони намагаються масово втручатися в наші вибори, використовуючи великі гроші”, — сказала Санду в інтерв’ю Financial Times.

Російські гроші йдуть, зокрема, на фінансування ЗМІ, які просувають вигідні Кремлю тези. Тільки в Словаччині, за даними проєкту Infosecurity (“Інфосек’юріті”), таких понад 300.

“Словацький інформаційний простір уже давно, попри всі зусилля, — це найвразливіше, напевно, місце словацького суспільства. Там ось ці всі конспірологічні теорії, фейки, і те, що ми називаємо проросійськими наративами, не обов’язково поширюються росіянами. Хоча російське посольство дуже активне в Словаччині. Але це просто ключова проблема”, — коментує директор Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський.

РФ втрутилася в парламентські вибори в Словаччині. Міністерство закордонних справ республіки закликало Росію припинити навмисну дезінформацію, адже подібні дії “підривають порозуміння і суперечать принципам міжнародних відносин”.

“Міністерство закордонних справ висловлює рішучий протест проти неправдивої заяви російської розвідки, яка ставить під сумнів чесність вільних і демократичних виборів у Словаччині. Вважаємо таку свідомо поширювану дезінформацію неприпустимим втручанням Російської Федерації у виборчий процес у Словацькій Республіці, яка як незалежна, суверенна і демократична держава гарантує своїм громадянам чесний і прозорий виборчий процес”, — йдеться в заяві МЗС Словаччини.

Фінансування проросійських політичних партій і прокремлівських ЗМІ в Європі — це спроба Москви вплинути на рівень підтримки України з боку Євросоюзу. РФ прагне дестабілізувати політичну ситуацію в деяких державах Європи, і тим самим, примусити їх зменшити обсяги оборонної допомоги Україні.

Читайте також: На парламентських виборах у Словаччині перемогла проросійська партія: наслідки для України обговорюємо з експертами

Прямий ефір