Вірменія ратифікувала Римський статут, а вірменська опозиція закликала розірвати спільні з Росією інтеграційні проєкти. Як вважають аналітики, демарш Єревана пов’язаний з ослабленням позицій Москви в регіоні, передає FREEДОМ.
Вірменія є членом Організації договору про колективну безпеку з 1992 року. Вважається, що ключові завдання ОДКБ — гарантування національної та колективної безпеки. Після того як Азербайджан повернув Карабах під свій контроль, Єреван звинуватив Москву в бездіяльності. Опозиція на масових мітингах вимагала виходу Вірменії з усіх пов’язаних з Росією організацій.
“У Вірменії протягом останнього року звучить дуже багато заяв проти Путіна, проти Кремля — “зрада”, — каже директор фонду “Свободная Россия” на Південному Кавказі Єгор Куроптєв.
Яскравим політичним жестом, адресованим Москві, стали спільні зі США військові навчання Eagle Partner. І це — після відмови Єревана проводити маневри з ОДКБ.
Ще один сигнал колишньому союзнику — ратифікація парламентом Вірменії Римського статуту. Тепер якщо Путін ступить на територію держави, його зобов’язані заарештувати за ордером Міжнародного кримінального суду. Гаага звинувачує російського президента у насильницькій депортації цивільного населення, зокрема дітей, з окупованих Росією територій України.
Речник Путіна Пєсков назвав рішення Вірменії “надзвичайно ворожим”. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн — привітала.
“Світ стає меншим для автократа в Кремлі. Я вітаю ратифікацію Римського статуту парламентом Вірменії. Вірменія приєдналася до 123 держав, прихильних до верховенства закону”, — заявила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
На думку експертів, вірмени давно хотіли позбутися впливу Москви.
“Вірмени давно хочуть із цього полону вийти, просто вони не бачили можливості зробити це максимально без шкоди. Ми бачили, коли Грузія виходила з полону Росії — війна, окупація, смерть. Україна 2013-2014 роки — вийти із заручників, звільнитися від залишків якогось впливу — смерть, окупація, війна. Вірменія до такого була не готова, Вірменія шукала шляхи. Зараз цей шлях відкритий”, — вважає директор фонду “Свободная Россия” на Південному Кавказі Єгор Куроптєв.
Втрату позицій Російської Федерації на Південному Кавказі експерти пов’язують із дефіцитом ресурсів, а також її виснаженням через війну проти України. Сусіди побачили у труднощах Москви можливості, хай і тимчасові.
“Як і країни Південного Кавказу, Центральна Азія виграла від російської агресії. Вони всі значно збільшили свій товарообіг із Росією, мають конкретний прибуток, на жаль, це треба чесно констатувати. Одночасно і в Казахстані, і в інших центральноазійських країнах є дуже великі побоювання: вони виграли зараз, але розуміють, якщо Росія виграє війну, то їхнє незалежне існування приречене. Вони не будуть незалежними державами. І нікому з них цього не хочеться”, — упевнений заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.
У вересні 2022 року у Вірменії з візитом побувала делегація Конгресу США на чолі зі спікеркою Палати представників Ненсі Пелосі. Це найвищий представник Сполучених Штатів Америки, який відвідав країну після оголошення незалежності. Свій візит Пелосі назвала сигналом прихильності США мирній, успішній та демократичній Вірменії, а також стабільному та безпечному Кавказу.
Читайте також: Вірменія ратифікувала Римський статут: чим це загрожує Путіну — оцінки експертів
Нагадаємо, на думку експерта Українського інституту майбутнього Ігоря Попова, швидкий вихід Вірменії з ОДКБ стає неминучим, за нею потягнуться решта країн.
Читайте також: Вірменія розтоптала Кремль на рівному місці, пішов зворотний відлік для російської “імперії”, — дипломат