Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України суди федерації розглянули понад 6 тис. протоколів про так звану дискредитацію російської армії. Загалом російські поліцейські виписали близько 9 тис. таких протоколів. Кремль продовжує репресії громадян з антивоєнною позицією. Слідчі вивчають коментарі в соціальних мережах, журналістські статті та плакати. А потім так звані експерти допомагають їм довести, що все це дискредитує збройні сили Росії, повідомляє FREEДОМ.
Найпопулярніша антивоєнна стаття, за якою притягують до суду російських громадян, — так звана дискредитація росармії. Людей переслідують за висловлювання в соцмережах, антивоєнні плакати і флешмоби. Дискредитацією можуть вважати буквально що завгодно — одне слово “мир” або навіть чистий аркуш паперу. А для того, щоб обґрунтувати протоколи, правоохоронці залучають фахівців.
“Такого роду експертизи стали стандартним інструментом карального політичного правосуддя. І взагалі кримінальних репресій політично вмотивованих. Там, де йдеться про висловлювання, там практично завжди здійснюється експертиза і спеціально навчені експерти, залежні, звісно, від слідства і обвинувачення, знаходять, що в конкретних висловлюваннях людини є щось, що підпадає за своїми формулюваннями, як складають експерти, під склад злочину, передбаченого конкретною статтею кримінального кодексу”, — каже керівник незалежного проєкту “Підтримка політв’язнів. Меморіал” Сергій Давідіс.
Одна з антивоєнних справ, ключовими свідками в якій проходять експерти-лінгвісти, розглядається від 2022 року петербурзьким судом. Художниця Олександра Скочиленко змінила цінники в супермаркеті на антивоєнні наклейки. Їй загрожує до 10 років позбавлення волі. Лінгвістичну експертизу за запитом слідчих проводили фахівці Центру експертиз Санкт-Петербурзького державного університету.
“До останнього часу, початку цього року, принаймні теоретично була можливість звернутися до якогось незалежного експерта, який міг надати свій альтернативний експертний висновок. Але з початку цього року призупиненням уряду було встановлено, що такого роду експертизи можуть проводити тільки експерти, які працюють у державних установах. Звичайно, у державних установах жодних незалежних експертів, які могли б чесно проаналізувати висловлювання, немає”, — розповів Давідіс.
Самовільне залишення військової частини — ще одна популярна стаття, за якою в РФ притягують дедалі більше громадян. Рік тому Держдума посилила покарання за цей злочин. Відтоді гарнізонні суди розглянули понад три тисячі справ щодо військовослужбовців, які втекли. Лідери серед регіонів за кількістю розглянутих справ про самовільне залишення частин — Московська і Ростовська області.
“У Ростовській області близько 40 частин і це практично прикордонна територія, тому там досить багато одразу на місці розглядається справ. І всі справи з окупованих територій переводяться теж на територію Росії і потрапляють у Ростовську, Московську області, для того, щоб там вони розглядалися. За останній час ми в нашому проєкті “Ідіть лісом” спостерігаємо збільшення кількості таких справ, тому що до нас звертаються люди, які хочуть дезертирувати з армії Росії, які не хочуть служити, не хочуть вбивати”, — коментує керівниця відділу допомоги та евакуації проєкту “Ідіть лісом” Дар’я Берг.
За словами правозахисників, головна причина втеч військовослужбовців — страх загинути на війні проти України і небажання воювати. Але в суді військові найчастіше посилаються на інші причини.
“Люди бояться, що це ускладнить їхню справу, що до неї додадуть ще справу про дискредитацію армії або якусь подібну статтю, тому всі посилаються на неможливість служити з якихось інших обставин і ніколи не згадують свою антивоєнну позицію, бо просто це збільшить термін їхнього перебування вже у в’язниці”, — каже Берг.
Від початку 2023 року суди Південного військового округу розглянули десятки справ щодо солдатів, які покинули частину через відмову воювати проти України. Якщо раніше за це часто карали умовним терміном, то тепер мобілізовані та контрактники відправляються в колонію на 5-6 років. На думку правозахисників, ключовим завданням таких жорстких вироків є залякати інших, щоб військовослужбовці навіть не думали відмовлятися від участі у війні проти України.
Читайте також: Знання законів не гарантує справедливість: про деградацію судової системи Росії розповів Давлятчин