Цього року маємо вийти на рішення про початок переговорів щодо членства України в ЄС, і це можливо, — звернення Зеленського за підсумками 586-го дня війни

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Україна є лідером у захисті основ, на яких тримається європейська єдність. Єдність сучасної Європи, що цінує свободу людей і рівність націй, цінує міжнародне право. Про це наприкінці 586-ї доби повномасштабного вторгнення Росії під час вечірнього звернення заявив президент України Володимир Зеленський, інформує FREEДОМ.

Він зауважив, що сьогодні в Києві відбулось виїзне засідання Ради у закордонних справах Європейського Союзу.

“Сьогодні європейський, євросоюзівський день в Україні. Дуже символічний день: відчувається, як саме виглядатиме, що саме звучатиме, які питання і як будуть вирішуватися, коли Україна повноправно приєднається до Євросоюзу”, — сказав президент.

Зеленський повідомив, що присутніми на засіданні були всі міністри закордонних справ країн-членів, представники Єврокомісії, а також Верховний комісар з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель. 

За його словами, зустріч була продуктивною та змістовною, і дійсно в інтересах усієї Європи.

“Такий виїзний формат роботи цієї Ради — вперше за межами Європейського Союзу. Але це формально поза межами. Всі ми знаємо, що це лише питання часу, коли Україна стане членом ЄС. Тож фактично засідання відбулося вже в ЄС. Обʼєктивно наша країна є лідером у захисті саме тих основ, на яких тримається європейська єдність. Єдність сучасної Європи, що цінує свободу людей і рівність націй, цінує міжнародне право”, — наголосив він.

Президент проінформував, що на засіданні говорили, зокрема, про повноправне приєднання України до ЄС.

“Наша ключова інтеграційна мета — цього року вийти на рішення про початок переговорів щодо членства. І сьогодні я вкотре почув на зустрічах, на перемовинах, що це абсолютно можливо. Україна точно виконає свою частину роботи — сім рекомендацій Єврокомісії”, — сказав він. 

За словами Зеленського, важливо, щоб аналогічна готовність до політичного рішення щодо початку переговорів і з боку Євросоюзу була в усіх держав-членів.

“Сьогодні я мав можливість поспілкуватися з усіма вищими дипломатами ЄС на двосторонньому рівні, на рівні всієї спільноти. У нас була хороша дискусія. І з багатьох питань. Ключове, звичайно, наш захист у цій війні, яка є агресією Росії не лише проти України як держави, але й проти України як символу того, якою вільною та демократичною може бути Європа”, — зауважив він.

Президент подякував партнерам за підтримку України — військову, економічну та санкційну. 

“Сьогодні ми приділили окрему увагу питанню про санкції. Про намагання Росії обійти санкції. Вважаю, що на кожну спробу Росії обманути санкційні режими та міжнародне право потрібна потужна відповідь світу. Будь-які злочинці — і тим паче такі злочинці, як у Москві, — розуміють лише мову сили та невідворотності покарання”, — наголосив Зеленський.

Він повідомив і про двосторонні зустрічі з Жозепом Боррелем і з віцепремʼєр-міністром — міністром закордонних справ Італії Антоніо Таяні. 

“Наша оборона, наша співпраця. Багато питань. Я вдячний пану Боррелю за щиру й добру віру в Україну, за незмінну підтримку”, — сказав він.

“Окремо хочу подякувати всій Італії та особисто пані Джорджі Мелоні, пану міністру закордонних справ Італії за особливо чутливу допомогу, зокрема у відбудові в Одесі: підписано угоду з Італією про відновлення зруйнованого Росією, російською ракетою Спасо-Преображенського собору в Одесі. Як би Росія не руйнувала історію та культуру, Європа здатна все відновити. І в цьому сила Європи, нашої Європи — вільної та солідарної”, — наголосив український лідер.

У зверненні Зеленський також подякував Данії за рішення відкрити в Миколаєві відділення свого Посольства. 

“Це взірцевий приклад патронату над відбудовою регіону й абсолютно ефективний шлях до реалізації наших домовленостей із пані премʼєр-міністром Данії Фредеріксен. Дякую!”, — сказав президент.

Також він повідомив про змістовний діалог щодо роботи портів та безпеки в акваторії Чорного моря, зерновий експорт і продовольчу стабільність у світі.

Окремо відбулось обговорення посилення протиповітряної оборони (ППО) України, і президент подякував партнерам за розуміння.

Також відбулась зустріч Зеленського з міністром оборони Естонії Ханно Певкуром. 

“Я вдячний за вже надану підтримку. І це відчутна підтримка. 16 оборонних пакетів від Естонії. Сьогодні обговорили продовження нашої співпраці”, — сказав він.

Крім цього, український лідер провів дві телефонні розмови, зокрема з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. 

“Говорили про політичну взаємодію. Про шляхи солідарності у Європі та про експорт українського зерна, про підтримку наших фермерів. Дуже важливо, щоб усі у Європі однаково дотримувалися європейських норм і не порушували укладених угод. Це чіткий принцип України, і важливо, щоб такий же принцип був в основі рішень усіх суб’єктів європейської політики”, — зазначив він.

Друга телефонна розмова — була з прем’єр-міністром Іспанії Педро Санчесом. 

“Подякував за принципову оборонну та політичну підтримку. Україна сподівається на результативне головування Іспанії в Раді ЄС. Обговорили й міжнародні заходи, до яких готуємося разом з Іспанією”, — проінформував він.

За його словами, українська формула миру здобуває все більшу підтримку у світі. 

Наприкінці традиційного звернення до народу Володимир Зеленський подякував захисникам і захисницям, які боронять Україну від російських окупантів.

“58-ма окрема мотопіхотна бригада імені гетьмана Виговського, наша славетна “Сімдесятдевʼятка” ДШВ (Десантно-штурмові війська України, — ред.) та 128-ма окрема бригада Сил тероборони — дякую вам, воїни, за надзвичайно стійку та ефективну оборону в районах Урожайного, Мар’їнки, Старомайорського. Ви — справжня сила України. Молодці! Слава всім, хто б’ється заради нашої держави та людей! Дякую всім, хто допомагає!”, — сказав він.

“Вся підтримка для України, кожен крок нам на допомогу обов’язково повернеться тим, хто підтримує, глобальною безпекою. Коли російська агресія програє на нашій землі, сама ідея агресії буде розбита. Міжнародне право може виграти лише зараз – лише тут, лише в Україні. І виграє. Ми переможемо! Слава Україні!”, — наголосив український лідер.

Читайте також: Механіка української формули миру: інтерв’ю з радником глави ОПУ Сергієм Лещенком

Прямий ефір