Переважна більшість сенаторів США виступають за допомогу Україні, адже перервавши її, США покриють себе ганьбою. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив професор Нью-Йоркського університету Ігор Айзенберг.
Він нагадав, що Конгрес США ухвалив тимчасовий бюджет на 45 днів, у якому немає допомоги Україні.
“В цьому бюджеті немає допомоги Україні. Тобто вона не розглядалася просто як частина цього бюджету. Водночас лідери обох партій у Сенаті взяли на себе зобов’язання, що буде це питання розглянуто окремо. Спікер Палати представників Маккарті зобов’язань ніяких не давав. Хоча лідери демократів у Палаті представників заявили, що він їм обіцяв, що це питання буде розглянуто окремо. Але річ у тім, що коли ми говоримо про двопартійну підтримку України, я б сказав, що це не зовсім правильно, тому що в Республіканській партії є велика фракція ультраправих прихильників Трампа, які виступають категорично проти допомоги Україні. У нинішній Палаті представників це приблизно 90 із 221 республіканця у Палаті представників, але в Сенаті їх менше значно”, — сказав Айзенберг.
За його словами, спікер Палати представників Кевін Маккарті повністю залежний від цього ультраправого крила, яке погодилося з тим, щоб він був обраний спікером в обмін на значні поступки. Зокрема, було змінено регламент Палати представників, і тепер будь-який її депутат може поставити питання про довіру спікеру і його зняття з посади.
Айзенберг зазначив, що ультраправі були не тільки проти допомоги Україні, але й загалом проти ухвалення бюджету.
За його словами, у Сенаті США переважна більшість сенаторів виступають за те, щоб підтримувати Україну. У Палаті представників за це виступають практично всі демократи й поміркована частина республіканців.
“Але річ у тім, що більшість у Палаті представників формально належить республіканцям, і порядок денний Палати представників визначає її спікер. Для того, щоб розглянути якийсь законопроєкт без схвалення спікера, там є така доволі складна процедура — потрібно зібрати підписи понад половини депутатів. Тобто, наприклад, для цього потрібно було б, щоб усі демократи таку позицію підписали й частина республіканців. Водночас в них має бути узгоджений законопроєкт. До нього не можна вносити поправки, тобто вони можуть примусово поставити щось до порядку денного, але без внесення поправок. Якщо є голоси за те, щоб це ухвалити, значить, є. Якщо ні, то цей процес весь тоді ламає. Усе це непросто”, — пояснив професор.
Водночас він звернув увагу, що є обіцянки з боку лідерів обох партій у Сенаті розглянути питання допомоги Україні протягом найближчих тижнів. Також є заява лідерів демократів у Палаті представників, що спікер Маккарті обіцяв їм розглянути це питання.
“Тому будемо дивитися, що відбувається далі. Але я, наприклад, написав учора листа своїм двом сенаторам. Просто вимагаю від них розглянути це питання як питання абсолютно першочергової важливості. Тому що Сполучені Штати, перервавши допомогу Україні, просто покриють себе таким соромом, від якого не зможуть відмитися ніколи”, — переконаний Айзенберг.
Він також наголосив, що допомога Україні не пов’язана з федеральним бюджетом США безпосередньо, гроші на підтримку України не забирають з інших статей бюджету.
“Але є такий політичний процес в Америці, який зараз такий дуже гарячий, тому що є протистояння дуже жорстке, непримиренне між прихильниками лібералізму і, скажімо прямо, прихильниками авторитаризму, лідером других є Дональд Трамп. І тому протягом наступних 45 днів буде йти це протистояння, воно буде тривати. Ось ці 90 ультраправих республіканців у Палаті представників голосували проти тимчасового бюджету, тому що вони хотіли шатдауну, вони хотіли зупинки роботи уряду. Тобто вони хотіли це звалити на Байдена, вважали, що це допоможе Трампу. Вони продовжуватимуть хотіти того ж самого…”, — прогнозує професор.
Він додав, що чим ближче вибори у США, тим сильнішим буде вплив протрампістського крила республіканців. Водночас допомога Україні стає ідеологічним питанням.
На думку Айзенберга, бажано, щоб Конгрес затвердив асигнування на допомогу Україні взагалі на весь наступний фінансовий рік одразу, а не на 45 днів або на три місяці.
“Тому що, чим ближче до виборів, то складніше все це будуть робити в цьому розділеному Конгресі, в якому в одній палаті більшість у республіканців, своєю чергою, розколотих на дві фракції: ультраправих і поміркованих, а в Сенаті більшість у демократів”, — сказав він.
Читайте також: США розраховують на Україну як на серйозного стратегічного партнера, — політолог
Нагадаємо, президент США Джо Байден заявив, що американська підтримка України за жодних обставин не повинна бути перервана. Так він прокоментував ухвалення бюджету США для фінансування урядових органів на 45 днів.