Наслідки будуть жахливими, — Зіцер про індоктринацію дітей у Росії

У тимчасово окупованому Маріуполі. Скріншот: uatv.ua

Російська пропаганда чинить сильний вплив на дітей, особливо на молодші вікові групи, що матиме довгострокові наслідки. Про це сьогодні, 30 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів педагог, засновник Інституту неформальної освіти та Школи неформальної освіти “Апельсин”, популярний письменник і блогер Діма Зіцер.

“Наслідки будуть жахливими. Ви знаєте, я нескінченно наводжу як приклад одне дослідження: приблизно 17 років тому в Колумбійському університеті вийшло дослідження про те, як індоктринація впливає на дітей на прикладі нацистської Німеччини в 1930-ті роки. І в нас є однозначна відповідь на запитання, що буде завдяки людям, які 40 років продовжували одне дослідження”, — сказав він.

Він зазначив, що згідно з дослідженням, що молодша дитина, то сильніший вплив чинить пропаганда на неї.

“Це означає, що якщо людина п’яти або шести років опиняється в ситуації індоктринації, їй звідти не вирватися. Розумієте чому? У цьому віці дитина взагалі не може повірити, що дорослі хочуть їй зла, що дорослі брешуть, — у 5-6 років ми тотально віримо дорослим. Отже, якщо дорослі викладатимуть мені гидоту, я сприйматиму це як головну правду життя, тому що вона прийшла від богів, прийшла від дорослих”, — пояснив Зіцер.

Крім того, люди не в змозі повністю позбутися навіяних пропагандою переконань до кінця свого життя.

“І через 30 років після закінчення Другої світової війни, вони дозволяли собі фрази такі як “слухайте, може все було не так однозначно”. Дивовижним чином, вчителі могли з цього вийти. Чому? Тому що багато вчителів опинилися в цій позиції, коли багато хто з них лукавив і брехав. І тому вислизнути їм було простіше. Але це абсолютно не важливо, тому що злочини вчителів, які несли пропаганду, це злочин перед людяністю найвищого рівня”, — акцентував він.

Зіцер додав, що підлітки менш піддатливі до впливу пропаганди на відміну від дітей молодшого віку.

“Молоді люди віком від 14 до 16 років, — там трохи легше, ніж із передпідлітковим віком. Чому? Тому що в цьому віці ми взагалі скептично ставимося до світу. І, можливо, що певний відсоток цих дітей скажуть, що дорослі несуть байду. Але загалом, ситуація дуже погана”, — підсумував Діма Зіцер.

Читайте також: У РФ відбувається “рашизація” депортованих українських дітей, їх потрібно повернути якомога швидше, — правозахисник

Як повідомлялося, Міносвіти Росії наказало 25 вересня у всіх школах провести пропагандистські уроки, присвячені 30-річчю Центральної виборчої комісії. Вчителі мають переконати школярів у нібито абсолютної об’єктивності та прозорості виборів у Росії. Для освітян розробили спеціальну методичку. Її автори наказують розповідати про виборчу систему федерації виключно у позитивному ключі.

Прямий ефір