Кремль давав установку проводити терор, — Полозов про масові воєнні злочини РФ проти України

Микола Полозов. Фото: Facebook

У Міжнародному суді ООН у Гаазі добігає кінця перший етап засідань за позовом України проти Росії про геноцид. Проте з кожним днем міжнародні експерти фіксують дедалі більше воєнних злочинів Росії. Щоб притягнути країну-агресора до відповідальності за геноцид, потрібно правильно систематизувати і кваліфікувати всі матеріали справ. Цей злочин має чітко встановлені ознаки. Серед них — системність підходу, цілеспрямоване знищення народу, переміщення дітей. Про це сказав адвокат Микола Полозов в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Прокуратура України вже зареєструвала 105 тис. випадків вчинення воєнних злочинів російськими солдатами проти Української держави та її громадян. Таку кількість можна пояснити тільки абсолютно спланованою і систематичною діяльністю російських військовослужбовців, яка здійснювалася за наказом згори, вважає адвокат.

“Йдеться не про якісь поодинокі ексцеси виконавця, які, в принципі, при проведенні військових дій можуть мати місце бути. Йдеться саме про системні тортури, зґвалтування. Судячи з усього, політичне керівництво Росії давало установку своїм військовим, іншим мілітарним підрозділам РФ, по суті, проводити терор на окупованій території України, залякувати населення, зокрема й за допомогою жорстоких воєнних злочинів”, — вважає правозахисник.

Що стосується злочину геноциду, то із загальної значної кількості воєнних злочинів частина, дійсно, містить ознаки злочинів, пов’язаних із ним, каже Полозов.

“Відмінність від воєнних злочинів полягає в тому, що геноцид має чітко встановлені ознаки, які мають на увазі системність підходу, знищення населення, викрадення, тобто насильницьке переміщення людей з однієї людської групи в іншу”, — пояснив адвокат.

Він нагадав, що стосовно Путіна Міжнародний кримінальний суд (МКС) уже виписав ордер за підозрою в тому, що він давав указ викрадати українських дітей. Це, каже Полозов, злочин геноциду.

“Що стосується інших, то вкрай важливо докази правильно систематизувати і події правильно кваліфікувати для того, щоб належний суд, чи то Міжнародний кримінальний суд, чи то спеціально створений трибунал, мав повноваження розглядати цю справу”, — резюмував гість ефіру.

Полозов наголосив, що постійна брехня і дезінформація є основними інструментами кремлівського режиму, зокрема під час взаємодії із зовнішнім світом.

“Путін, і в цілому режим, використовує всі можливості, лазівки, щоб уникнути відповідальності. Відповідно, ми бачимо і в Міжнародному кримінальному суді ООН розглядається справа за позовом України про геноцид. Причому розглядається не тільки позов про злочини російських військових на території України, а й про уявний “геноцид”, адже російська пропаганда всіляко поширювала відомості про це, що нібито відбувається на території окупованої частини Донбасу. По суті, вторгнення в Україну у 2022-му формально було зумовлене саме наявністю того, що нібито готується “геноцид” з боку української влади щодо населення на цих територіях. Це прецедент розгляду. Такого ще не було. І, звісно, сказати, що найближчим часом буде винесено певне рішення, не доводиться, оскільки процедури в цьому суді досить тривалі — на розгляд може піти два або навіть три роки”, — зазначив Микола Полозов.

Читайте також: Позов України до РФ про геноцид розглядає Міжнародний суд ООН: яким може бути рішення і коли — думка експертів

Як повідомлялося раніше, голова незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні Ерік Мьосе виступив перед Радою ООН з прав людини в Женеві з доповіддю. У ній розповів про нові свідчення злочинів ЗС РФ на тимчасово окупованих територіях України. Катування українців російськими військовими він назвав систематичними і широко поширеними. У деяких випадках вони застосовувалися з такою жорстокістю, що призводили до смерті жертви.

Прямий ефір