Телеканал FREEДOM, який входить до складу державного підприємства “Мультимедійна платформа іномовлення України”, у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації та Ювенальною поліцією України запускає інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, мета якої мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей та сприяти їхньому поверненню в Україну.
Кампанія реалізується у межах затвердженого президентом України Володимиром Зеленським плану повернення незаконно депортованих Росією дітей Bring Kids Back UA, який об’єднує зусилля української влади, іноземних урядів та міжнародних організацій заради повернення на Батьківщину всіх маленьких громадян України. Адже, за даними Національного інформаційного бюро, кількість депортованих або примусово переміщених Росією дітей становить 19 546 осіб.
На майданчиках телеканалу FREEДОМ (ефір, сайт, діджитал), орієнтованого на російськомовних глядачів за межами України, виходитимуть інформаційні ролики, сюжети, спеціальні проєкти та рубрики, інші матеріали, адресовані, в першу чергу, аудиторії в Росії, які роз’яснюватимуть, чому незаконна депортація дітей — це геноцид проти українського народу, де звертатимуться до росіян та громадян інших країн із закликом протидіяти цьому злочину і надаватимуть алгоритм такої протидії.
Для тих, хто володіє інформацією про депортованих українських дітей і готовий протидіяти злочинній практиці держави-агресора, на діджитал-майданчиках каналу FREEДОМ надані канали зворотного зв’язку, через які можна анонімно повідомити про викрадених українських дітей. Також анонімно інформацію можна передати через Telegram-канал “Я тут” @ia_tuut.
Інформація про депортованих українських дітей, місце та обставини їхнього перебування у РФ, отримана в рамках кампанії “Знаєш — скажи!”, автоматично потраплятиме в опрацювання Ювенальної поліції України.
Усім тим, хто надасть інформацію через майданчики ініціативи “Знаєш — скажи!“, гарантується анонімність та захист персональних даних.
“Кінцева мета нашої кампанії — повернути дітей в Україну, але щоб це зробити, потрібно мати інформацію про таких дітей. Зараз вони розпорошені по всій Росії, і знаходити їх, збирати дані про них на території країни-агресора спеціалізованим українським чи міжнародним організаціям, вкрай складно. Водночас канал FREEДОМ має велику аудиторію в Росії. Лише на YouTube-майданчиках, що транслюють контент FREEДОМ і статистика з яких нам доступна, перегляди з РФ перевищують 50%. У нашому ефірі ми й так постійно звертаємось до теми викрадення українських дітей: даємо роз’яснення юристів, інтерв’ю правозахисників, готуємо спеціальні сюжети та розслідування. Зворотний зв’язок від глядачів з Росії, який ми отримуємо через месенджери та соціальні мережі, часто говорить про те, що вони хотіли б якось протидіяти цим злочинам, але не знають як, не мають механізму, бояться бути покараними, бояться відкрито виступати проти дій своєї влади. Тому тепер, у взаємодії з уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації та Ювенальною поліцією України, ми надаємо їм таку можливість — допомогти повернути нам наших дітей. А роз’яснювально-інформаційна робота на тему “Чому красти дітей — це злочин”, яку ми проводимо, зрештою, не дозволить згодом комусь із росіян говорити, що вони “не знали”, “не розуміли”, “нічого не могли зробити””, — говорить генеральна директорка ДП “МПІУ” Юлія Островська.
“Сьогодні Україна шукає та впроваджує всі можливі способи повернення українських дітей додому, до їхніх родин і домівок. Ми не маємо права чекати, коли ці діти виростуть. У нас немає часу зволікати, поки росіяни відбирають у наших дітей національність та походження. Ми не будемо сподіватися на появу нових механізмів, а будемо шукати власні дієві шляхи для повернення дітей”, — пояснює радниця-уповноважена з прав дитини чи дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук.
“Ми не зможемо повернути дітям дитинство, але ми мусимо повернути їм дім. Усім. Повернення викрадених дітей в Україну — наш абсолютний пріоритет. Це питання їхнього добробуту і, водночас, відновлення справедливості. Бо ті, хто викрадає наших дітей, і ті, хто їх незаконно всиновлює, однаково чинять злочин. Вони беруть участь у геноциді. Відповідальність за це не має терміну давнини. Гадаю, не всі росіяни це розуміють, і їм потрібно пояснювати наслідки таких дій. Тому наш проєкт — це водночас і спосіб повернути якомога більше дітей, і шанс для росіян уникнути співучасті у злочині проти людяності”, — зазначила радниця керівника Офісу президента України, операційна директорка Bring Kids Back UA Дар’я Зарівна.