У РФ усі інтернет-компанії, телекомунікаційні системи перебувають під контролем Кремля. В інтернеті на території Росії показують тільки перевірену ФСБ інформацію. Про це сьогодні, 22 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт у сфері кібербезпеки Сергій Денисенко.
“Це вже триває дуже давно. Усі компанії, зокрема “Яндекс”, під ковпаком у спецслужб Росії. Відповідно, всі телекомунікаційні системи також під ковпаком. І відповідно, коли ви вбиваєте якесь пошукове слово, спрацьовують алгоритми, налаштовані ФСБ, і вам видаватимуть інформацію щодо тих сайтів, які вони хочуть, щоб ви бачили. Люди, які перебувають територіально в РФ, вони отримують тільки той контент, який хоче їм показувати уряд. А саме фейкові новини та іншу безглузду, повністю невідповідну [дійсності] інформацію”, — сказав він.
За словами експерта, на території України такий вплив неможливий, тому що контроль за запитами, провайдерами веде сама Україна.
“З огляду на те, що в нас демократична держава, ми можемо звертатися на будь-який ресурс. Єдино заблоковані ресурси — російські, щоб люди випадково не отримали дезінформацію. А той, хто хоче перейти на будь-який ресурс, використовує технології, наприклад, VPN, і отримує доступ до будь-якого ресурсу, який існує у світі”, — каже Денисенко.
Експерт пояснив, що кожен браузер, який має в собі пошукову систему, має процес індексації. Процес індексації — це відповідність того, на якому місці під час введення в пошук ключового слова висувається той чи інший ресурс. Що вища індексація, що більше на нього люди переходять, то вищим він буде в пошуковику. Є навіть такі послуги з просування сайтів. У Росії робиться по-іншому. У Росії індексується та інформація, яку “бажано вкласти у вуха їхніх громадян”.
“Якщо росіяни не використовуватимуть VPN, вони не зможуть переглянути інформацію, що стосується, наприклад, Путіна, коли вбиватимуть якісь ключові нехороші слова. Наш користувач уже не отримає ту інформацію, яку хочуть росіяни нам надати. Той самий “Яндекс” у Росії є загрозою для дезінформації, люди живуть як із телевізором, що в них тільки пропагандистські канали”, — резюмував Сергій Денисенко.
Читайте також: “Суверенний” інтернет у РФ: чи вдасться Кремлю відрізати росіян від віртуального світу — думки експертів
Нагадаємо, як розповіла політична аналітикиня, головна редакторка порталу After Еmpire Ольга Курносова, Кремлю вигідніше фільтрувати інформацію в інтернеті, аніж повністю заборонити. Через це у Росії важко працювати ліберальним сайтам і неможливо створювати нові ЗМІ.