Усі країни Балтії закрили в’їзд на свою територію для автомобілів з російськими номерами. Аналогічне рішення планує ухвалити Фінляндія. Нові обмеження з боку країн Євросоюзу можуть спричинити посилення депресивних настроїв у російському суспільстві та спровокувати новий виток невдоволення діями влади РФ. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 16 вересня, висловив політолог Ігор Рейтерович.
Дедалі більше людей у РФ починає усвідомлювати свою причетність і відповідальність за дії режиму Путіна, вважає політолог. Але більша частина росіян продовжує робити вигляд, що нічого не відбувається.
“Судячи з тієї інформації, яку ми бачимо в соціальних мережах, частина людей все розуміє, а частина робить вигляд, що нічого не відбувається. Ще одна частина сприймає нові обмеження ЄС вкрай агресивно, подає це через призму “а нас за що?”. Ми, мовляв, не маємо жодного стосунку до тієї війни, яку веде Російська Федерація, тоді чому нам на автомобілях ще з якимись особистими речами забороняють в’їжджати до країн Європейського Союзу. Але, насправді, розуміння й усвідомлення саме прив’язки до війни та своєї відповідальності за неї набирає дедалі більше обертів у російському сегменті соціальних мереж”, — сказав Рейтерович.
Є люди, які пишуть про те, що це — очікуване рішення.
“Таких не багато, але є. Їхня позиція — чого ми хотіли, оскільки живемо в країні, яка веде агресивну війну, порушує всі нормативно-правові міжнародні акти, і чекати будь-якого іншого ставлення з боку європейських країн, які запровадили санкції, в принципі, напевно, не варто”, — зазначив гість ефіру.
Політолог вважає, що подібні обмеження варто було впроваджувати ще з ухваленням перших пакетів санкцій проти Росії. Однак у ЄС вагалися, щоб “не тиснути на простих росіян”.
“Ключове питання: чому ці обмеження запроваджують так пізно. За великим рахунком, це треба було починати ще з першими пакетами тих санкцій, які запроваджувалися проти РФ, оскільки ідея, що ми не будемо тиснути на звичайних росіян, щоб це не призвело до збільшення підтримки чинного режиму Путіна. Ця ідея провалилася. І жодного взаємозв’язку, що, мовляв, якщо запроваджуються такі персональні санкції, це піде на користь режиму, немає”, — акцентував Рейтерович.
Навпаки, такі дії призведуть до посилення невдоволення в суспільстві владою, вважає політолог.
“Я думаю, що це більш перспективна історія. Оскільки значна кількість росіян уже починає усвідомлювати цей взаємозв’язок. І, відповідно, починають ставити запитання саме своєму керівництву. Мовляв, а можливо, треба щось зробити по-іншому для того, щоб до нас припинили так ставитися. Це історія зі скасуванням усього російського, на якій вони дуже люблять спекулювати. І це історія абсолютно об’єктивна, вона пов’язана саме з війною, яку веде Російська Федерація проти України, а не з якимись іншими причинами культурного, гуманітарного чи якогось схожого характеру”, — наголосив гість ефіру.
Рейтерович також звернув увагу на те, що ситуація з авто з російськими номерами — це не стільки про відпочинок, туризм. Мова про ті чи інші бізнесові зв’язки, родинні. І вона болючіше б’є, ніж заборона на поїздки в країни Європейського Союзу з туристичними цілями.
“У РФ переважна більшість росіян просто собі дозволити цього не можуть, вони ніколи цього не робили. Це більшою мірою б’є саме по якихось бізнес-моментах, які ще зберігалися й давали змогу значній частині росіян сидіти на двох стільцях: з одного боку, пасивно фактично підтримувати ту політику, яку проводить Російська Федерація, зокрема й війну, і водночас ще заробляти гроші в Європі. І частину цих коштів надсилати на фінансування війни. Зараз у цих людей забирають таку можливість”, — сказав Рейтерович.
Це сприятиме посиленню депресивних, апатичних настроїв у російському суспільстві, вважає він.
“У когось наростатимуть якісь агресивні нотки. І вони будуть не виключно спрямовані проти Європи або України, а, зокрема, проти свого керівництва”, — резюмував політолог.
Читайте також: Заборона на ввезення авто та гаджетів із РФ — відповідь на “сірі” схеми росіян: реалізацію рішення Єврокомісії прокоментував експерт
Нагадаємо, країни ЄС закривають в’їзд для авто з російськими номерами. Тепер водій або власник автотранспорту з російською реєстрацією повинен буде повернутися в Росію разом з автівкою або перетнути кордон без неї, повідомив міністр закордонних справ Естонії. Спроба перетнути кордон на автомобілях з російськими номерами буде розцінюватися як заборонений імпорт.
Читайте також: Країни ЄС закривають в’їзд для авто з російськими номерами: нові правила для росіян — в оцінках експертів