У Києві присвятили виставку українським журналістам, які загинули внаслідок російської агресії (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

За час повномасштабної війни Росії проти України загинули 72 співробітники засобів масової інформації. У пам’ять про загиблих журналістів у Києві в Національному музеї історії України та Другої світової війни триває виставка експонатів із фронту “Розстріляна свобода слова”, інформує FREEДОМ.

Зведеннями з фронту щодня в мережі ділився Сергій Цигіпа — активіст із міста Нова Каховка Херсонської області, керівник громадської організації, журналіст. 

12 березня 2022 року його в місті Таврійськ незаконно затримали російські окупанти. Відтоді зв’язку з ним немає.

 “Нині він 18 місяців перебуває в полоні, йому інкримінують — і вже навіть було чотири судових засідання — 276-ту статтю. Це шпигунство і нанесення своїми діями шкоди РФ під час їхньої “СВО”, — розповіла дружина полоненого Олена Цигіпа.

Під час окупації Херсонської області Сергій був волонтером і допомагав людям у Новій Каховці та сусідніх селах. Наразі відомо, що він перебуває в СІЗО № 2 у Сімферополі, яке росіяни спеціально переобладнали для українських полонених. 

Журналісту загрожує до 20 років позбавлення волі. 

“У цих військових росіян є така техніка, яка вивуджує з телефону навіть те, що ми хотіли заховати і видалити. І щось, я думаю, вони знайшли в телефоні, що їм дає підставу тепер його вважати шпигуном. На жаль, ми не можемо додати його до списків, бо в Україні він вважається цивільним”, — акцентувала Цигіпа.

Історії загиблих і тих, хто перебуває в полоні журналістів, розповідає виставка “Розстріляна свобода слова”, яка проходить у Києві в Національному музеї історії України та Другої світової війни. За даними Національної спілки журналістів України, за час повномасштабної війни загинуло 72 медійники. 

“Ми враховуємо і журналістів, які загинули безпосередньо виконуючи професійний обов’язок. Таких за нашими даними — 15. Остання жертва — це Вікторія Амеліна, вона загинула від поранення після обстрілу російськими ракетами Краматорська, і ще дві групи журналістів, які загинули, це цивільні жертви. Наприклад, маріупольський оператор Віктор Дєдов, якого під час обстрілу квартири вбило, і найбільша група — це журналісти в лавах Збройних сил України”, — повідомив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

Зараз на деокупованих територіях відновлюють роботу місцеві видання. 

Але, наприклад, у Бахмуті Донецької області це зробити вже неможливо. До того як місто стерли з лиця землі росіяни, місцеву газету там доставляли під обстрілами людям у підвали, щоб вони знали про реальну ситуацію на фронті. 

“Люди всі сиділи в підвалах і поняття не мали, що відбувається поза укриттям. Вони могли слухати тільки російське радіо, недостовірну інформацію та чутки. І ми почали випускати газету, у жовтні вона відродилася”, — зазначила головна редакторка бахмутської газети “Вперед” Світлана Овчаренко.

На виставці представлено техніку, пошкоджену під час виконання професійних обов’язків журналістами на передовій: захисне спорядження, одяг, пам’ятні предмети, інформацію про українських та іноземних репортерів, загиблих унаслідок російської агресії, і про тих, кого нині переслідує російська влада, зокрема в Криму. 

Її учасники вірять, що незабаром мешканці окупованих територій знову зможуть дізнаватися з преси про життя у своєму рідному вже звільненому місті чи селищі. 

“Одного дня вони побачать “Сватівські відомості” чи іншу якусь українську газету на своєму порозі та знатимуть, що Україна тут”, — з театральної вистави “Розстріляна свобода слова”.

Читайте також: Україна виконала всі умови, необхідні для старту переговорів про вступ до ЄС, — Стефанишина

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський найближчим часом зустрінеться зі своїм польським колегою Анджеєм Дудою. Політики проведуть перемовини в Нью-Йорку

Прямий ефір