Сьогодні, 15 вересня, спливає термін заборони Європейської комісії на імпорт українського зерна до низки країн ЄС. Щоб підтримати власних фермерів, від імпорту української агропродукції відмовилися в Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині. Під забороною — кукурудза, пшениця, ріпак і соняшник, повідомляє FREEДОМ.
Раніше Польща заявила, що блокуватиме імпорт української продукції навіть якщо Єврокомісія скасує цю заборону. Про неготовність пустити на свої ринки український товар говорив міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь. Він стверджував, що солідарний із румунськими, болгарськими та словацькими колегами, які нібито подовжать заборону.
Глава офісу комісара ЄС з торгівлі Міхаель Хагер запропонував подовжити заборону на імпорт українського зерна та олійних культур до цих 5 країн. Однак учора Болгарія скасувала цю заборону. Президент України Володимир Зеленський уже подякував уряду цієї країни. У Єврокомісії заявили, що нового рішення щодо експорту українського зерна на рівні ЄС поки що немає.
А представниця Єврокомісії з питань сільського господарства і торгівлі Міріам Гарсія Феррер спростувала чутки про нібито підготовлюваний документ, який не допустить на європейські ринки агропродукцію з України. Про це вона заявила польським ЗМІ.
Раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль анонсував звернення до арбітражу Світової організації торгівлі в разі блокування Польщею експорту українського зерна.
Коментуючи рішення Польщі блокувати експорт українського зерна, глава українського уряду зазначив, що воно не має об’єктивних підстав. Про це він заявив під час пресконференції в Києві. Те, що відбувається, прем’єр пояснив майбутніми парламентськими виборами в країні. Мовляв, деякі політичні сили маніпулюють статистичними даними, щоб отримати електоральні переваги. Шмигаль наголосив, що Україна виконує норми чинних угод.
“Ми не мали наміру нашкодити жодному фермеру в Європейському Союзі, жодному фермеру в Польщі або в іншій країні-сусідці. Але в нас чинна угода про Асоціацію, норми якої ми відповідально виконуємо. Якщо ми бачитимемо, що Україна заливає якийсь із ринків наших країн-сусідок аграрною продукцією і це відбувається неконтрольовано і це порушує права або баланс аграрних виробників країн-сусідів, мі готові до негайних перемовин і готові до негайних кроків зі своєї сторони щодо врегулювання таких ситуацій. Але такого немає”, — сказав прем’єр-міністр України.
Підсумовуючи, Шмигаль висловив сподівання, що коаліція з п’яти країн — Польщі, Угорщини, Словаччини, Болгарії та Румунії — все ж таки не ухвалюватиме індивідуальних рішень щодо обмеження українського експорту, незалежно від рішення Єврокомісії.
Також представниця Єврокомісії з питань сільського господарства і торгівлі заявила, що в Єврокомісії шукають альтернативні шляхи для експорту агропродукції з України. Для цього може бути створено альтернативний “зерновий коридор” за участю Італії та Греції. Гарсія Феррер вважає, що цим коридором до кінця року може бути поставлено близько 4 млн тонн виробленої в Україні агропродукції.
“Нам потрібно зміцнити інші коридори і є альтернативні маршрути. Ми не тільки запросили країни Балтії та Хорватію, щоб обговорити альтернативні шляхи, але ми також включили Італію та Грецію як потенційно нові маршрути експорту українського зерна”, — повідомила Міріам Гарсія Феррер у коментарі Reuters.
Водночас, як пише Financial Times, від липня Росія знищила майже 300 тисяч тонн українського зерна. Після виходу із зернової угоди РФ безперервно атакувала дронами-камікадзе ангари з агропродукцією, портову та іншу економічну інфраструктуру України. Це викликало шквал звинувачень з боку Києва і Заходу в бік Росії, оскільки країна-агресор почала використовувати продовольство як зброю у війні. Після цього ціни на зерно значно зросли.
Ба більше, Росія збільшила кількість запусків дронів-камікадзе по Україні, оскільки головним пріоритетом для знищення є портова інфраструктура. Про це нещодавно заявляла представниця Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк.
Читайте також: Ембарго на українське зерно: чим зумовлена позиція Польщі, пояснив Мережко
Нагадаємо, в. о. міністра аграрної політики та продовольства у 2019 р., експосол з особливих доручень у МЗС України Ольга Трофімцева заявила, що Україні важливо розвивати інфраструктуру та логістику транзиту зернових та олійних культур до Європейського Союзу. Навіть якщо Польща залишить в односторонньому порядку свої обмеження на імпорт з України деяких видів зернових і олійних, то важливіше, щоб чітко працював транзит без довгого очікування на кордоні тощо.