Влада комуністичного В’єтнаму прагне укласти секретну угоду з Москвою щодо купівлі новітнього російського озброєння. Про це пише The New York Times, посилаючись на документ Міністерства фінансів В’єтнаму. При цьому Ханой на початку вересня підписав низку важливих угод із Вашингтоном під час візиту в країну президента США Джо Байдена, інформує FREEДОМ.
10 вересня Сполучені Штати і В’єтнам підписали історичну угоду — про всеосяжне стратегічне партнерство.
У Білому домі зазначили, що США прагнуть у такий спосіб підвищити глобальну роль В’єтнаму, особливо у сфері виробництва мікросхем. А також знизити ризики для цього сектору з боку Китаю, включно з торговим протистоянням.
Як заявив лідер США Джо Байден, підписання меморандуму про співпрацю “сприяє зміцненню нашої напівпровідникової промисловості”, і це тільки початок.
“Я і президент Джо Байден ухвалили рішення про підвищення рівня відносин між В’єтнамом і Сполученими Штатами до всеосяжного стратегічного партнерства в ім’я миру, співробітництва, розвитку і стабільності в регіоні”, — сказав генеральний секретар Комуністичної партії В’єтнаму Нгуєн Фу Чонг.
Сполучені Штати і В’єтнам зміцнюють співпрацю і в галузі технологій. Так, Ханой і Вашингтон уклали угоду про постачання напівпровідників і рідкоземельних металів.
В’єтнам нині посідає друге місце у світі за запасами рідкоземельних металів, які використовуються в електромобілях і вітряних турбінах, а також у виробництві напівпровідників.
Водночас Джо Байден всіляко заперечував припущення Пекіна про те, що США в такий спосіб прагнуть нової “холодної війни” з Китаєм.
“У нас є можливість зміцнити альянси по всьому світу, зберегти стабільність. Саме на це спрямована ця поїздка. Йдеться не про стримування Китаю. Йдеться про те, щоб мати стабільну базу в Індо-Тихоокеанському регіоні”, — наголосив Байден.
Поки що Китай дає зрозуміти, що не збирається поступатися В’єтнамом Сполученим Штатам. Приклад тому — часті зустрічі останніми місяцями високопоставлених чиновників компартії Китаю і В’єтнаму.
КНР, як і раніше, залишається не тільки геополітичним суперником В’єтнаму, а й його головним торговим партнером. Товарообіг між двома державами становить понад 165 млрд дол. на рік. На другому місці — товарообіг зі Сполученими Штатами: понад 110 млрд дол.
Однак, за словами аналітиків, у Вашингтоні дуже розраховують на появу в Азійсько-Тихоокеанському регіоні нового партнера, який не обстоюватиме інтереси Пекіна і Москви.
“Поїздка Байдена до В’єтнаму розглядається як спроба Вашингтона обмежити вплив Китаю в Азії. Ханой протягом багатьох років підтримував тісні, хоча й складні, відносини з Пекіном, і угода зі США — виграш для адміністрації Байдена. Адже Ханой ще є великим постачальником мінеральної сировини та виробничим центром, до якого дедалі частіше звертаються американські компанії, щоб зменшити свою залежність від Китаю”, — пише Forbes.
Щодо позиції самого В’єтнаму, то, як інформує The New York Times, Ханой прагне не лише співпрацювати з Вашингтоном і Пекіном, а також одночасно укласти секретну угоду з Москвою.
Йдеться про купівлю новітнього російського озброєння. У тексті також йдеться, що В’єтнам, як і раніше, вважає Росію найважливішим стратегічним партнером у галузі оборони та безпеки.
“По суті, це бізнес-план, у якому викладається, як В’єтнам збирається модернізувати свої збройні сили шляхом закупівель новітнього озброєння в Російської Федерації та їхньої таємної оплати за допомогою переказу коштів на рахунки спільного російсько-в’єтнамського нафтогазовидобувного підприємства в Сибіру”, — йдеться в публікації The New York Times.
В’єтнам поки що в жодній формі не приєднався ні до західних санкцій проти Росії, ні до засудження російської агресії проти України.
Суть зовнішньої політики Ханоя зводиться до дотримання принципів гнучкої дипломатії, кажуть аналітики. Підтвердженням цьому є інформація The New York Times про те, що слідом за Джо Байденом Ханой мають намір відвідати і російський президент Володимир Путін, а також глава КНР Сі Цзіньпін.
Читайте також: США зміцнюють стратегічну співпрацю з В’єтнамом, щоб обійти “пастку Фукідіда” — подробиці від дипломата