Мета президента РФ Володимира Путіна — створити механізм репресій і отримати результат, тому йому не цікаво, як працює закон “про іноагентів”. Таку думку сьогодні, 13 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив російський правозахисник Олександр Подрабінек.
“Його мета — створити механізм репресій та отримати результат, на який він розраховує. А як він працює, йому це не цікаво. І це дійсно насправді не так уже й важливо, тому що механізм притягнення до відповідальності абсолютно антиправовий. І яка різниця, які закони порушують і які закони діють. Для нього важливий кінцевий результат. Для нас, по суті, теж важливий кінцевий результат, що з нами відбувається, коли нас визнають агентами”, — сказав правозахисник.
При цьому Путін посилається на нібито аналогічний закон у Сполучених Штатах Америки. Подрабінек зазначив, що у США саме слово “іноагент” має іншу конотацію.
“Це визначення, необхідне для успішної лобістської діяльності, що, загалом, цілком законно. У Росії ж це інструмент примусу й потенційно це інструмент репресій, але поки що його використовують як такий, знаєте, батіг, яким намагаються громадські організації, журналістів, публіцистів, людей, які займаються політичним активізмом, зробити слухняними у своїх руках. Тобто Мін’юст диктує деякі правила абсолютно, з моєї точки зору, ідіотські, які люди мають виконувати. Наприклад, вони мають звітувати про свої доходи. Заповнювати величезні формуляри, як вони витрачають свої кошти, на що — буквально навіть на побутові витрати. Вони мають кожну свою публікацію випереджати відомою плашкою про те, що я іноземний агент. Завдання влади поламати громадські ініціативи, поламати людей, принизити їх, підпорядкувати. Ось у цьому сенс цього закону в Росії”, — сказав правозахисник.
Подрабінек підкреслив, що йдеться про юридичний механізм сталінського штибу.
“Як за часів сталінізму, був ворог народу або контрреволюціонер. У це поняття можна вкласти все, що завгодно, розумієте? Так само і тут — потрапив під “іноземний вплив”. Але от як навіть не судді, а чиновнику спаде на думку, що таке “іноземний вплив”, то він на нього цей ярлик і повісить. Тут немає жодної логіки, шукати її не треба. Це просто політичний настрій влади. У влади сьогодні такий настрій, вона вішає такий ярлик, і всі зобов’язані цьому підкорятися. Закони і право тут ні до чого”, — сказав він.
Правозахисник зазначив, що якщо чиновники російського Мін’юсту визнають росіян “іноагентами” на власний розсуд — це “чистої води свавілля”.
“Ось їм здається, що якщо людина косо подивилася на Путіна або щось схвальне висловила на адресу України й несхвальне — на адресу Росії, то вона вже “іноземний агент”, гідна осуду, її треба заносити в списки, а потім, можливо, репресувати. Ось це дуже проста схема, далека від правосуддя”, — сказав Подрабінек.
За його інформацією, список “іноагентів” у РФ зростає щоп’ятниці.
“Не знаю, чому в п’ятницю, але щоп’ятниці Міністерство юстиції додає туди ще кого-небудь. Але схоже, що влада відчуває, що треба якось ось підтримувати такий ось вогонь репресій, підкидати дров у це багаття, і весь час додавати, додавати, додавати туди людей. Такий у них план, можливо, таке в них соціалістичне зобов’язання”, — сказав Подрабінек.
Оскаржити ці рішення, за його словами, можна було б, якби в РФ існувала нормальна судова система, а не “картонне правосуддя”, яке залежало б не від закону, а від лояльності до влади, настрою судді тощо.
Читайте також: Понад 100 організацій у РФ визнано “небажаними” — хто в списку (ВІДЕО)
Раніше повідомлялося, що кількість політв’язнів у РФ наближається до тисячі. Вона росте щодня.