Заява учасників саміту G20 (“Великої двадцятки”) із закликом відновити зернову угоду має загальний характер. Це показує, що у світі є потреба у відновленні роботи Чорноморської зернової ініціативи. Про це сьогодні, 11 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
“Безумовно, ми бачимо, що у світі є потреба у відновленні роботи Чорноморської зернової ініціативи. Власне, це було зрозуміло і до. Коли був саміт Росія – Африка, коли Росія запропонувала африканським країнам певні суми постачання зерна безплатно, у відповідь почула заяву від глави Південно-Африканської республіки Рамафоси про те, що нас більше цікавить повернення Чорноморської зернової ініціативи. І це зрозуміло, тому що сам факт того, що Україна не може в повному обсязі використовувати Чорне море для експорту своїх зернових і не тільки (соняшникова олія), та інших продовольчих товарів”, — сказав він.
За словами економіста, світ приходить до того, що створюється тиск на світові ціни продовольства, вони зростають. А для Африки важливі не дрібні постачання, а світові ціни зерна.
“І тут було прохання Росії повернутися. Тому й комюніке саміту “Великої двадцятки” багато в чому й орієнтоване на те, щоб нагадувати Росії про необхідність повернутися до цієї угоди”, — каже Ус.
Також, уточнив він, друге питання в тому, наскільки можливе використання альтернативних маршрутів, наскільки партнери України, насамперед США, будуть готові до того, щоб надати додаткові гарантії безпеки транспортування.
“Ми вже знаємо, що Військово-повітряні сили Британії літали недалеко від кораблів, які йшли в територіальних водах України, Румунії, Болгарії і далі Туреччини для того, щоб прикривати їх. Наскільки США готові, щоб приєднається до них? Благо вже є інформація про те, що недалеко від Туреччини стоїть зараз найбільший авіаносець США Ford, і там цілком можливо, що літаки, які на ньому базуються, можуть гіпотетично бути використані для забезпечення цього коридору. Тут питання — чи готові партнери йти на ці гарантії безпеки”, — підсумував Іван Ус.
Читайте також: Саміт “Великої двадцятки” можна назвати успішним: оцінку підсумковій декларації дав дипломат
Нагадаємо, професор Нью-Йоркського університету Ігор Айзенберг висловив думку, що саміт “Великої двадцятки” (G20) — це зустріч країн із різними політичними цінностями, тому їм складно дійти консенсусу. Він вважає, що в Україні у громадськості були завищені очікування від цього саміту.