Журналісти “Нової газети” виключно з відкритих джерел знайшли 55 кримінальних епізодів за участю російських ветеранів, які повернулися з повномасштабної війни проти України. Серед категорій злочинів лідирує застосування насильства до представників влади. Потім у списку йдуть крадіжки та пограбування, за ними — незаконне носіння зброї, вбивства, розповсюдження наркотиків і зґвалтування. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ говоримо з російським адвокатом Миколою Полозовим.
“Здебільшого, це локальні історії. Однак з огляду на кількість людей, які пройшли через війну і повернулися, треба думати, що кількість таких випадків буде більшою. Що стосується звичайних людей, які є жертвами цих злочинів, ну, в розрахунок це ніхто не бере”, — сказав він.
За словами адвоката, у РФ вважають, що введення репресивних законів про покарання за дискредитацію учасників так званої “СВО” буде достатньо, щоб запобігти розголосу найрезонансніших злочинів за їхньої участі.
“Участь у “СВО” трактується судами, зокрема як певна пом’якшувальна обставина, оскільки влада всіляко учасників війни героїзує”, — зауважив він.
Правозахисник звернув увагу на те, що першочергова мета покарання тих же російських ув’язнених так і не була досягнута, — їх забрали на фронт.
“Деякі відсиділи зовсім невеликий термін до того, як були завербовані. Відповідно, вони відчувають безкарність, у них немає жодної поваги до системи державних органів, до співробітників поліції. А пройшовши війну, набувши, зокрема, посттравматичних різних розладів, вони справді становлять велику небезпеку для суспільства”, — підкреслив він.
Він додав, що в Росії історія ходить по колу.
“Подібне було під час революції, коли вбивці і душогуби героїзувалися, ставали комісарами, продовжували робити те, що вони робили до того, — вбивати людей. Але при цьому в радянських підручниках історії їх записали як хороших. Сьогодні Кремль продовжує творити міф із цих ґвалтівників і вбивць, які повертаються з війни з усіма привілеями, які недоступні звичайній людині, вони фактично виковують новий світ”, — підсумував Микола Полозов.
Читайте також: Медведєв — пропагандист, який транслює у не дуже адекватній формі побажання Путіна для європейської аудиторії, — Лакійчук
Раніше директорка фонду “Русь сидящая” Ольга Романова зауважила, що більшість ув’язнених, які воювали з приватною військовою компанією (ПВК) “Вагнер”, не має навичок мирного життя та праці. Натомість до кримінальних навичок їм додався ще й військовий досвід. На територію Росії повернулося близько 22-25 тис. таких осіб.