Білорусам, які проживають за кордоном, не видаватимуть паспорти. Крім того, нещодавній указ Лукашенка дозволяє працівникам дипмісій Білорусі вилучати у людей чинні паспорти. Також консульства більше не видаватимуть копії свідоцтв про народження, укладення шлюбу, дипломів про вищу освіту. За кордоном ці документи потрібні під час оформлення документів на право жити там, влаштовуватися на роботу, віддавати дітей до освітніх установ. Усі ці обмеження так чи інакше торкнуться 1,5 млн білорусів, які проживають за межами своєї країни. Серед них можуть бути й ті, хто підтримує режим. Про це сьогодні, 10 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів керівник редакції новин телеканалу “Белсат” Ігор Кулей.
Журналіст зазначив, що режим Лукашенка крок за кроком, вводячи все нові обмеження проти громадян, рухається до абсурду.
“Передовсім, я пов’язую цей указ із хибною логікою режиму. За ці останні три роки, починаючи з 2020-го, режим Лукашенка послідовно робить крок за кроком, рухаючись, можна так сказати, до абсурду. У нас у білоруському середовищі вже давно є цей жарт про те, що дна немає. Спочатку затримували за біло-червоно-білі шкарпетки, кольорів нашого національного, а не лукашенківського прапора. Потім людей затримували і саджали за напис крейдою на асфальті: “Не забудем”. Ось минуло три роки, і в принципі, все, що могли всередині країни, вони вже зробили — людей посадили, переслідують, а хто міг — виїхали. І тепер логіка така — як би покарати цих сотні тисяч людей, які покинули країну”, — сказав Кулей.
Він наголосив, що режим Лукашенка прорахувався зі своїм новим указом.
“Вони прорахувалися трішечки з цим указом. Адже виходить, що покарали не тільки тих, хто виїхав. Під дію цього закону потрапили і всі інші білоруси, які не мають жодного стосунку, наприклад, до протестів 2020-го року. За підрахунками, за межами Білорусі сьогодні живуть близько 1,5 млн білорусів. Це і діаспора, яка виїжджала і в 1990-ті, або навіть ще в радянські часи. Це білоруси, які живуть в Америці, Польщі, Німеччині. Усі вони теж потрапляють під дію цього закону. Їм тепер для будь-якої довідки доведеться їхати в Білорусь. Також потрапили під дію цього закону люди, які підтримують, цілком можливо, режим Лукашенка. Їх не так і багато живе за кордоном, але вони теж є. І тепер їм теж зробили дуже незручно”, — пояснив гість ефіру.
Він також нагадав, що для білорусів, які перебувають за кордоном, є альтернативні варіанти.
“Починаючи з 2020-го року, коли хтось уже не міг повертатися, отримував в інших країнах так звані документи для подорожей. Наприклад, у Польщі він видається спеціально як паспорт. І людина може туди і візи ставити, і використовувати його як проїзний такий документ. Єдина проблема, з якою зіткнуться уряди, наприклад, Польщі, Литви та інших країн, де найбільша концентрація білорусів, — це все треба буде робити в масовому порядку. Якщо раніше це були тисячі, тепер потрібно буде видавати десятки тисяч, можливо, навіть сотні тисяч таких документів на рік”, — резюмував Кулей.
Читайте також: Помста Лукашенка: режим витісняє незгодних із ним із громадянства Білорусі, — політолог
Раніше головний редактор видання “Белорусская правда” Ілля Добротвор сказав, що новими обмеженнями білоруська диктатура розправляється з політемігрантами. Режим Лукашенка віджимає майно білорусів, які сподівалися повернутися.