Режим Лукашенка вважає громадянами і народом тільки тих, хто підтримує самопроголошеного президента Білорусі. Таку думку сьогодні, 6 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив білоруський політолог Валерій Карбалевич.
Білорусам, які проживають за кордоном, не видаватимуть паспорти.
“Після 2020 року, після тих масових протестів, які відбувалися в Білорусі, режим Лукашенка взяв за основу такий політичний контекст. Тобто громадянами Білорусі, народом, суспільством є тільки ті, хто підтримують Лукашенка, хто його не підтримує — це не народ, це не громадяни, це не суспільство. На них закон не поширюється, Конституція не поширюється, і з ними, в принципі, можна робити все, що завгодно. І, виходячи з цього концепту, супротивників Лукашенка або посадять у в’язницю, або просто витіснять за кордон”, — сказав політолог.
Він зазначив, що основне ядро протесту фактично вже виїхало за кордон, політична еміграція склала кілька сотень тисяч осіб. Але й тих білорусів, які покинули країну, влада тепер намагається витіснити з білоруського громадянства.
“Щодо них тепер можна проводити заочні суди, їх можна позбавляти громадянства, у них можна забирати майно. Ну, ось тепер новий захід — це білоруські диппредставництва перестають видавати паспорти громадянам Білорусі. Хто хоче міняти паспорти, у кого закінчився термін дії, то вони повинні приїжджати в Білорусь. Ну, а в Білорусі, напевно, розбиратимуться вже, найімовірніше, якщо це політичні біженці, то вони одразу потрапляють до в’язниці. Це така помста”, — заявив Карбалевич.
На думку політолога, Лукашенко отримав дуже серйозну психологічну травму від подій 2020 року і тепер намагається компенсувати цю травму максимальним покаранням людей, які виступили проти його режиму. Крім того, самопроголошеного президента дратує той факт, що екскандидатка на пост глави держави, лідерка опозиції Світлана Тихановська сьогодні їздить Європою, зустрічається з лідерами європейських держав, лобіює інтереси білоруської демократії.
“Кількість зустрічей, які провела Світлана Тихоновська за ці 3 роки, навіть не снилися Олександру Лукашенку, за всі фактично 30 років його правління. І це дратує білоруську владу. Вона розуміє, що білоруська діаспора стала фактором політики. І ось тепер спроба максимально ускладнити життя тим людям, які опинилися за кордоном. Тобто білоруська еміграція, білоруська діаспора стала фактором політики саме після 2020 року. Раніше такого не було”, — сказав Карбалевич.
Він вважає, що сьогодні можна говорити про дефолт державних функцій. У Білорусі держава займається наразі тільки захистом влади від претензій з боку суспільства та не виконує одну зі своїх функцій — допомога громадянам, підкреслив політолог.
Читайте також: Репресії в Білорусі набагато суворіші, ніж у Росії, — Вячорка
Нагадаємо, третина “терористів” у списку “осіб, причетних до терористичної діяльності”, який веде Комітет державної безпеки (КДБ) Білорусі — це білоруси. До 2020 року в цьому списку були переважно представники “ІДІЛ” (Ісламська держава, міжнародна ісламістська терористична організація, — ред.), міжнародної ісламістської терористичної організації “Аль-Каїда” та інші обвинувачені.