Яскраві кадри випробування нової розробки українського військово-промислового комплексу (ВПК) днями з’явилися у мережі. Їх опублікував секретар Ради національної безпеки та оборони (РНБО) України Олексій Данілов. Він назвав більше не проблемою ураження цілей на території РФ на дальності до 1,5 тис. км.
У Головному управлінні розвідки Міноборони України (ГУР МО) своєю чергою повідомили, що ЗСУ наразі тестують далекобійну та високоточну зброю, зробивши акцент саме на технологічність та високу точність.
Модернізація ракет та створення дронів
Україна тривалий час працює над власною ракетною програмою та виробництвом безпілотників.
Українські спеціалісти модернізують зброю, розробляють нові зразки, розвивають виробництво озброєнь.
“Ми не дозволяємо собі “розкіш” завалювати територію Росії різним мотлохом. Наша зброя – надзвичайно якісна. Я думаю, ворогові має бути приємно, що такі сучасні розробки летять на його територію. Зрештою, вони ж на щось розраховували, коли нападали на Україну. Тому так високоточне, високоефективне”, — охарактеризував нові розробки представник ГУР Андрій Юсов в ефірі марафону “Єдині новини”.
Загалом Україна зробила потужний ривок у виробництві дронів. Наразі максимально прискорено їх взяття на озброєння та створено структуру для проведення швидких випробувань безпілотників на завадостійкість. Восени в Україні відбудеться перший форум оборонних індустрій.
Видання The Drive називає великим досягненням українського ВПК модернізацію ракетного комплексу “Нептун”.
РК-360 “Нептун” призначений для ураження бойових кораблів класів крейсер, есмінець, фрегат, корвет, а також десантних, танкодесантних кораблів та транспортників. Запуск крилатої ракети “Нептун” можливий з різних типів носіїв: берегових комплексів, кораблів або літаків.
Україна працювала над перетворенням “Нептуна” на зброю, яку можна використовувати для наземних атак. А для цього комплексу потрібна нова система наведення. Джерело видання The Drive повідомило, що українським фахівцям вдалося розробити систему GPS-наведення, яка здатна доставити “Нептун” у заздалегідь визначене місце.
“Ми випускаємо “Нептуни”, “Стугни”, “Корсари”. Кількість просто не можу назвати. Це не вдесятеро більше, ніж до війни. Це просто величезні цифри. Ракети, які постійно на фронті, яких постійно потребують, схвалюють наші військові, і їм хочеться ще більше. Але ви навіть не уявляєте, скільки ми виробляємо”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Також нещодавно британська розвідка припустила, що раніше зняті з озброєння радянські С-200 Україна тепер використовує як наземні балістичні ракети. Офіційно військове командування України використання модернізованих ракет С-200 не підтвердило.
Водночас, в інтерв’ю The Wall Street Journal міністр із питань стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишин розповів, що до кінця року Україна налагодить власне виробництво критично важливих для армії снарядів калібру 155 мм.
Техніка НАТОвського зразка виробляється в Україні поки що в рамках пілотних проєктів у співпраці з міжнародними партнерами.
Важливим є те, що потужні збройові компанії відкривають свої представництва в Україні. Так, наприклад, британська компанія BAE Systems відкрила офіс в Україні для виробництва гаубиці L119 калібром 105 мм натовського стандарту. Експерти вважають, що Україна може стати потужним хабом для ремонту та виробництва різних видів продукції цієї компанії.
“Ми високо цінуємо, що приватні компанії в цей час відкривають свої офіси в нашій країні. Насамперед це дуже важливий сигнал підтримки нашого народу, українських громадян. Ми готові стати великим регіональним хабом для ремонту та виробництва різних видів продукції компанії BAE Systems і зацікавлені у глобальніших відносинах, ніж ті, що є зараз”, — зазначив президент.
Читайте також: Британський збройовий концерн BAE Systems заходить в Україну — що будуть виробляти (ВІДЕО)
Розбір експертів
Детальніше про перспективи українського ВПК — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, заступник начальника ГШ ЗСУ (2006-2010 рр.), генерал-лейтенант запасу;
- Андрій Риженко, капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗСУ (2004-2020 рр.);
- Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
- Валерій Рябих, військовий експерт;
- Денис Попович, військовий оглядач;
- Олексій Гетьман, військовий аналітик.
ІГОР РОМАНЕНКО: Важливо поставити українські розробки на потік
— Головне завдання безпілотника (картонного, металевого чи будь-якого іншого) полягає в тому, щоб доставити боєприпас до цілі, яку потрібно знищувати. По дорозі для виконання цього завдання бажано, щоб цей засіб не був збитий засобами протидії повітряної оборони.
Наші безпілотні засоби мають відбивати енергію, яку випромінюють засоби знищення. Вони обробляють цей сигнал, виявляють, виявляють ціль, а потім її супроводжують та знищують.
Відображення від алюмінієвого безпілотного або металевого апарату, в порівнянні з картонними, різне. Тут поверхня відбиття стає мінімальною. Такий безпілотник з більшою ймовірністю зможе досягати своєї цілі.
З урахуванням того, що використовують масовані завдання удару, ймовірність того, що більша частина цих безпілотників досягне своєї мети, підвищується.
Ми бачимо останнім часом, як вони досягають цілей. Є чудові приклади застосування і в Курську, і Пскові, в інших місцях.
Останнім часом докладаються зусилля з боку підприємств військово-промислового комплексу України та розробляється ракетна зброя. Наприклад, про модифікацію ракети, якою знищили крейсер “Москва”, говорив Данілов.
Про інший комплекс, який діє на дальності 700 кілометрів, і ми його випробували, говорив президент.
Завдання в тому, щоб ці засоби були поставлені на потік, щоб їх ставало якнайбільше, щоб і безпілотні апарати, і ракети могли долати систему протиповітряної, протиракетної оборони супротивника і досягати необхідних нам цілей.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: Україна має перспективи зайняти місце у глобальній системі західного ВПК
— Вихід іноземних компаній на наш ринок — це дуже позитивно. Це означає, що у майбутнє України, як розвиненої країни, вірять. Сюди інвестують та відкривають тут бізнес.
Військовий бізнес — надзвичайно вигідний. За кордоном розуміють, що армія України буде великою, їй потрібно буде багато зброї.
Тут цілий комплекс завдань вирішується, у тому числі й ті, що сприяють нашим євроатлантичним устремлінням.
Розвинений приватно-державний військово-промисловий комплекс, який працює за правилами західного менеджменту, — це дуже серйозна плюсова складова при формуванні рішення про запрошення країни до Північноатлантичного альянсу.
Я гадаю, що в майбутньому Україна займе місце у глобальній системі західного військово-промислового комплексу за прикладом Польщі. Там дуже добрі напрацювання, вони повністю інтегровані. Туреччина теж йде подібним шляхом — адаптувала у себе дуже багато західних стандартів. Вся їхня найбільш просунута техніка базується на західних технологіях. Вони направляли своїх інженерів у західні виші навчатися. Дуже багато працювали.
Між Україною та багатьма країнами НАТО є договори щодо захисту прав та захисту закритої інформації. Тому, коли вирішуються питання передачі технологій, йде дуже ретельна робота саме з захисту технологій.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: На базі українського ВПК можуть бути розгорнуті потужні оборонні підприємства
— В Україні можна розгортати ремонтні бази та підприємства у регіонах під надійним захистом протиповітряної оборони або відкривати їх під землею.
З’являються пілотні проєкти. Інтерес виявляють компанії, що виробляють стратегічні ракети, літаки, потужні артилерійські установки.
Найважливіше те, що ми з цими компаніями працюємо вже системно, кілька років, а особливо останній рік у плані постачання комплектуючих до наших передових технологій.
Це самі ракети, безпілотники, нові самохідні установки, особливо важливі радіолокаційні системи.
Йде постійна робота з більш ніж 50 такими компаніями — американськими, британськими, німецькими, італійськими, іспанськими, польськими, чеськими та іншими. Компоненти, які постачають ці компанії, використовуються у нових українських розробках, зокрема для “Армії дронів”. Це компоненти вже 4-5 покоління, які не доступні ворогові через санкції.
На базі українського ВПК після війни в рамках гарантій безпеки мають бути розгорнуті потужні оборонні підприємства, які озброєні як для потреб України, так і на експорт.
Наразі ремонтна база, заводи закритого типу, заводи на майданчиках наших сусідів, союзників та перспектива розгортання виробництв на базі нашого ВПК, але з новими технологіями під натовські стандарти — це модель створення захисту на східному фланзі.
ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Більшість адаптованих нами озброєнь буде вироблено в Україні
— Наразі Збройні сили України активно доопрацьовують ресурс тих радянських озброєнь, які були наявні, плюс ті, які отримали від країн-партнерів у рамках військово-технічної допомоги. І, звичайно, зараз активно відбувається процес формування умов для переозброєння ЗСУ.
Цей перехід буде однозначним на всі типи озброєння країн НАТО.
Більшість тих озброєнь, які ми адаптуємо, вироблятимуть в Україні. Наразі підписано угоди про співпрацю щодо локалізації виробництва. Відкриваються великі перспективи для ремонту вже поставленої техніки.
ЗСУ має потреби у всьому: від боєприпасів, виробництво яких збільшуватиметься на території України, до різних повітряних засобів, у тому числі літаків, бойової авіації.
Істотно посилила можливості ЗСУ наземна модифікована ракета “Нептун” українського виробництва, яка знищила флагман Чорноморського флоту РФ “Москва”.
В Україну вже заходять великі іноземні компанії з виробництва озброєння. Наприклад, BAE Systems. Раніше було оголошено також плани від Rheinmetall AG.
Ці компанії стартуватимуть із налагодження умов для підтримки життєвого циклу тих озброєнь, які зараз були поставлені ЗСУ.
Виробництво сучасних високотехнологічних зразків озброєнь — це широке поле для співпраці України та партнерів.
ДЕНИС ПОПОВИЧ: Є відео запуску нової далекобійної ракети КБ “Луч”
— Припускаю, що новим озброєнням, яке вдарило по Пскову, була розроблена в Україні ракета.
Президент не уточнював, що це. Він просто сказав, що в Україні розроблено те, що летить на відстань 700 км. Але після цього Даніловим було оприлюднено відео, де за характером запуску було видно, що це ракета.
Буквально наступного дня КБ “Луч” у соцмережах оприлюднило відео запуску своєї нової ракети. Це було схоже на те, що показав Данілов.
Розробник київське КБ “Луч” рекомендацій не потребує. Це розробник берегового мобільного ракетного комплексу із протикорабельними ракетами “Нептун”. Це розробник протитанкової керованої ракети “СТУГНА” та багато чого іншого, що вже показало себе у боротьбі з агресором.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Виробництво снарядів зросло — їх побільшало мінімум у 12 разів
— Під час війни, що триває, наш військово-промисловий комплекс, Укроборонпром почав масове, за великим рахунком, виробництво безпілотних літальних апаратів, безпілотних плаваючих апаратів. Їх було зроблено в такій кількості, що ми створили окрему бригаду морських дронів.
Було офіційно повідомлення, що ми створили нову ракету. Але, швидше за все, це модернізація тих ракет, які ми вже мали. Тим не менш, це ракета, здатна літати на дальність практично вдвічі більшу, ніж та, що була до початку повномасштабного вторгнення.
Неодноразово були повідомлення про те, що ми налагодили випуск своїх снарядів, а саме 155-мм калібру та 152-мм калібру.
Виробнича потужність цих підприємств не називалася. Було відзначено лише, що за місяць виробляється снарядів більше, ніж раніше виготовлялося до повномасштабного вторгнення на рік. Тобто можна сміливо стверджувати, що їх побільшало мінімум у 12 разів.
Всі наші подальші контракти з Німеччиною щодо спільного виробництва важкої техніки є цілком реальними. Така співпраця може розпочатись ще до нашої перемоги — безпосередньо зараз. Принаймні технологічні процеси, документацію вже можна готувати прямо зараз.
Читайте також: “Ви навіть не уявляєте, скільки ми виробляємо” — огляд досягнень українського ВПК (ВІДЕО)