Заморожування російських активів: спільне бачення партнерів України (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Без роумінгу та банківських транзакцій залишать канадські оператори мобільного зв’язку абонентів так званої російської “Великої четвірки”, тобто чотирьох найбільших операторів зв’язку в РФ. Без роумінгу користувачі не зможуть отримувати SMS на російські номери і, відповідно, не зможуть підтверджувати свої банківські транзакції, інформує FREEДОМ.

З початку повномасштабної війни Росії проти України Сполучені Штати наклали арешт на приватні російські активи в інших країнах загальною вартістю понад мільярд доларів.

“Ми затримували літаки у Швейцарії та на Близькому Сході. Заарештовували контрабандистів в Італії, Німеччині, Латвії. Також висунули звинувачення у відмиванні грошей у Великій Британії. Таким чином, ми показали, що сховатися нема де. Банкам, авіаційній галузі, страховим компаніям, усім, хто збирається виводити російські активи, — це знак і попередження: будьте обережні з тими, з ким маєте справу, тому що ми спостерігаємо”, — заявила заступниця генерального прокурора США Ліза Монако.

Знайти якесь велике приватне майно, наприклад, яхту чи будинок, не важко, каже співробітниця Transparency International Майра Мартіні. Набагато складніше з’ясувати, хто саме ним володіє, а потім довести це, адже росіяни у різний спосіб намагаються уникнути арешту.

“Буває так, що вони відкривають компанію, власник якої в одній країні. Потім її купує інша компанія з іншої країни. Потім знову — інша компанія вже з третьої країни. Це створює великі труднощі для будь-кого, щоб зрозуміти, кому таки належить ця, наприклад, яхта. Ще один інструмент, який використовують, щоб ускладнити пошук, це трасти. Трасти — це приватні компанії, і вони не зобов’язані розкривати деталі своєї діяльності чиновникам”, — зазначила Майра Мартіні.

Разом з тим, у Москві розуміють, що сховати все не вдасться, та й сума вже заморожених активів колосальна — приблизно 330 мільярдів доларів — це понад дві третини федерального бюджету Росії на 2023 рік за нинішнім курсом. Тому Кремль шукає способи мінімізувати втрати. Видання Financial Times повідомило, що Росія запропонувала Заходу обмінятись замороженими активами.

“Я думаю, навряд чи подібні переговори, подібні ідеї взагалі знайдуть місце у процесі взаємин із Російською Федерацією. Росія сьогодні заморозила кошти приватних інвесторів. Західні країни, цивілізований світ заморозив російські суверенні активи як покарання за агресію. При цьому треба розуміти, що в РФ не лише заморожені активи, там також запроваджено 10-відсотковий податок на продаж активів, якщо компанія хоче вийти з російського ринку”, — повідомив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Якщо у Сполучених Штатах вже внесли зміни до законодавства, пов’язаного з конфіскацією активів Росії, то в Європейському Союзі єдиного рішення поки що немає. Натомість, є спільне бачення. Єврокомісія розробила юридично обґрунтовані пропозиції щодо використання заморожених активів Росії для допомоги Україні. Поки не йдеться про конфіскацію та подальшу передачу їх Києву — такий варіант влаштовує не всіх членів ЄС, а розробка відповідної правової бази може тривати роки. Експерти вважають, що схема із перерахуванням Україні відсотків від заморожених активів сьогодні є найбільш доцільною.

“Ми можемо зробити юридичну пропозицію щодо обміну думками з державами-членами ЄС. Йдуть інтенсивні контакти з нашими партнерами щодо G7, тому що важливо забезпечити хорошу міжнародну координацію”, — повідомив офіційний представник ЄК Крістіан Віганд.

Оприлюднити рекомендації Єврокомісія планує найближчим часом. Гроші, які отримає Україна — доходи від російських активів чи кошти від продажу конфіскованого майна — використовують для відновлення країни. Завдані Росією Україні збитки оцінюють у 700 мільярдів доларів. Деякі експерти називають цифри до 1 трильйона.

Прямий ефір