Ердоган не домовився з Путіним про відновлення зернової угоди: які висновки має зробити Україна, розповів експерт

Євген Добряк. Скріншот: uatv.ua

Україні потрібно шукати альтернативні шляхи для експорту зерна, працювати над забезпеченням безпеки “зернового коридору” та свого економічного суверенітету в Чорному морі. Про це сьогодні, 5 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт-міжнародник Євген Добряк.

Він зазначив, що в питанні відновлення роботи Чорноморської зернової угоди президента РФ Володимира Путіна цікавить насамперед зняття санкцій з російської сільськогосподарської продукції.

“Хоча, за великим рахунком, прямих санкцій на заборону експорту зерна немає. Для Російської Федерації є справді обмеження, такі як відключення “Россільгоспбанка” від SWIFT, це блокування російських компаній, які продають добрива на зовнішні ринки, це питання ембарго на постачання запчастин для сільгосптехніки РФ. І це обмеження щодо страхування та обмеження щодо заходу деяких суден з аграрною продукцією. Ось у чому питання. Путін хотів повністю ось ці питання зняти, але ніхто цього робити не буде”, — сказав Добряк.

Він зазначив, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган фактично привіз Путіну два пункти щодо можливих поступок: про готовність частково зняти обмеження з європейської “дочки” “Россільгоспбанку” та зняти обмеження на певні види діяльності компаній, які продають добрива.

“Тобто там більше не було ніяких таких моментів, які хотів Путін, але він почав вести таку більш жорстку позицію. Що нам це говорить? Нам це говорить, що нам потрібно дійсно шукати альтернативні шляхи “зернового коридору”, гарантування безпеки “зернового коридору” самостійно та за можливості з нашими західними партнерами, якщо Путін не піде остаточно на компроміси, та забезпечувати самостійно свій економічний суверенітет у питанні Чорного моря. Плюс ми довели, що ми можемо контролювати досить велику частину Чорного моря й завдавати превентивних ударів та ударів у відповідь в російські порти, ми можемо атакувати їхні танкери, ми можемо атакувати їхні військові кораблі тощо, тим самим самостійно забезпечуючи розблокування своїх шляхів від наших портів”, — сказав експерт-міжнародник.

Крім того, він наголосив на необхідності серйозно прикрити системами ППО південну частину України, де розташовані порти, сховища та інші об’єкти, які Росія атакує, щоб витіснити Україну з глобального продовольчого ринку.

Читайте також: Ердоган і Путін не змогли домовитися щодо зернової угоди — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, раніше голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко заявив, що Туреччина, безумовно, насамперед зацікавлена у відновленні роботи зернової угоди, але у Росії інші цілі. На його думку, у нинішніх реаліях дипломатія не здатна просто через якісь мовні маневри змінити позицію РФ.

Прямий ефір