Золоті злитки, пачки готівки і пакети з білим порошком, знайдені у загиблого глави ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина після невдалого заколоту — це не все, чим він був багатий. Після себе Пригожин залишив гігантську бізнес-імперію. І боротьба за активи, річний обіг яких обчислюється сотнями мільярдів рублів, уже почалася. Хто в ній бере участь і що буде з майном Пригожина — в матеріалі FREEДОМ.
Крім того, що Євген Пригожин був главою терористичної організації ПВК “Вагнер”, він був мільярдером і мав величезні статки. Його майно умовно можна розділити на три великі пласти: будівельні компанії, фірми, що займаються харчуванням, і ЗМІ. Останні були розпущені ще після невдалого заколоту в червні. А ось інший бізнес продовжував приносити прибуток.
“Безсумнівним лідером і головним будівельним активом Пригожина є компанія “Мегалайн”. Вона досі отримує держпідряди, зокрема від Управління справами президента РФ. За місяць після бунту “Мегалайн” отримав 5 млн рублів за ремонт у комплексі “Рублево-Успенський”. Жодної активності в “Мегалайні” поки що не відбувається. Прибуток компанії за минулий рік — понад 400 млн рублів”, — йдеться в публікації проєкту “Можем объяснить”.
Пригожин, судячи з усього, готувався до можливої турбулентності, причому аж до крайнього її наслідку — летального. За кілька тижнів до смерті одразу в кількох девелоперських компаніях його сина Павла, “Лахта Плаза” і “Лахта Парк”, змінилися юрособи-власники, а також гендиректори — ними стали номінальні особи, близькі до сім’ї Пригожиних.
Фірми вважалися досить прибутковими, 2022-го їхній дохід становив майже 200 млн рублів. А загальний заробіток від усіх девелоперських проєктів становив близько 800 млн рублів.
“Що стосується нерухомості, там ми не чекаємо жодних змін, оскільки надто вже тісно зав’язані компанії “Лахта”, наприклад, із родиною Пригожина. Можливо, вони перепишуть на когось свої частки, але це очевидно, будуть якісь номінали, і Пригожини й надалі отримуватимуть кошти завдяки цим підрядам. А що стосується “Мегалайну”, тут ми чекаємо, що, найімовірніше, управсправами президента і влада відмовляться від послуг цієї компанії, позаяк надто вже вона відома”, — каже журналіст російського опозиційного Telegram-каналу “Можем объяснить” Ілля Давлятчин.
Що ж стосується великого бізнесу — з постачання харчування — то там склалася парадоксальна ситуація: близько 20 пов’язаних із Пригожиним компаній продовжили постачати продукти до армії, проти якої він підіймав заколот. Міноборони просто ніяк не може відмовитися від послуг деяких компаній “кухаря Путіна” — навіть загиблого.
Договори з оборонним відомством РФ передбачають співпрацю аж до 2025 року, а альтернативних постачальників немає.
“Очевидно, зараз вирішується питання про те, куди будуть і під управління будуть передані ці компанії. За тими чутками, які до нас доходять, це все таки, будуть люди, які пов’язані так чи інакше з державою. Наприклад, називається прізвище Олега Дерипаски. Дерипасці вже відійшов досить жирний шматок підрядів для Міноборони — це африканська історія. Ширяться активні чутки про те, що весь цей ринок, ринок їжі та інших послуг для Міноборони теж буде віддано Олегу Дерипасці”, — зазначив Давлятчин.
Як порахували журналісти, компанії, що постачають продовольство в російську армію, минулого року заробили майже 5 млрд рублів. Але це не найжирніший шматок бізнес-імперії Пригожина.
Ще більший дохід — понад 7 млрд рублів — отримали його “продуктові фірми”. Це ресторани, постачальники їжі в школи і лікарні. Частина цього майна залишається за дружиною ватажка “вагнерівців” — Любов’ю. Нещодавно в російських реєстрах вона стала відображатися, як єдиний засновник таких фірм.
З податкових баз приховують дані навіть щодо непримітних компаній. Так, з реєстру зникло прізвище матері бізнесмена, Віолетти Пригожиної, як власниці фірми “Краски жизни”. Ця юридична особа займалася проведенням виставок картин.
Читайте також: Що буде з ПВК “Вагнер” після вбивства Пригожина — розбір експертів
Як повідомлялося раніше, на думку журналіста та члена команди Олексія Навального Дмитра Нізовцева, на загал влада Кремля не каже, що причетна до смерті засновника приватної військової компанії “Вагнер” Євгена Пригожина, але всіляко своїми діями та заявами натякає на це. Можна вважати, що цим у Кремлі пишаються.