Третина “терористів” у списку “осіб, причетних до терористичної діяльності”, який веде Комітет державної безпеки (КДБ) Білорусі — це білоруси. До 2020 року в цьому списку були переважно представники “ІДІЛ” (Ісламська держава, міжнародна ісламістська терористична організація, — ред.), міжнародної ісламістської терористичної організації “Аль-Каїда” та інші обвинувачені. Наразі жителі Білорусі все більше зазнають репресій, повідомляє FREEДОМ.
За даними на 17 серпня 2023 року, у переліку так званих терористів 345 білоруських громадян. Наймолодший із них — 20-річний Ілля Веремєєв. Після початку повномасштабної війни Росії проти України, він закликав у місцевому чаті чинити опір і почати діяти проти війни. Через три дні його затримали. Вирок — 6,5 років у колонії посиленого режиму.
“У цих списках терористів зараз юристи, журналісти, правозахисники, політики, громадські активісти, бізнесмени, блогери, лідери думок. Тобто публічні фігури, досить відомі люди. Можна сказати так, що, якщо ви подивитеся на будь-якого білоруса, який має вплив, є популярним і лідером громадської думки, і він не є активним прихильником Лукашенка, то є велика ймовірність, що він буде в цьому списку”, — розповів юрист народного антикризового управління Михайло Кирилюк.
До списку так званих терористів КДБ вніс і 28-річного Матвія Купрейчика. Це колишній міліціонер з управління з наркоконтролю та протидії торгівлі людьми головного управління внутрішніх справ (ГУ ВД) Мінміськвиконкому. Наприкінці серпня 2020 року він звільнився, покинув Білорусь і став одним із засновників ініціативи силовиків BYPOL (БАЙПОЛ). Зараз він представляє цю організацію.
“Я дізнався, що включений до цього переліку 2 квітня 2021 року з новин. У той момент ми всією командою BYPOL перебували в робочому кабінеті та відсвяткували цей факт, бо розуміли, що включення до цього списку — знак якості, який показує, що ми рухаємося в правильному напрямку. До цього моменту я не знав, що такий список існує”, — сказав він.
Присвоєння статусу “терориста” торкнулося не тільки самого Матвія, а й його близьких. Суд заарештував квартири батьків, бабусі, рідної сестри і навіть двоюрідної. Проти батька і матері 2022 року відкрили кримінальну справу за участь у діяльності екстремістського формування.
“Мені вдалося оперативно вивезти їх із Білорусі. Сестра з родиною теж уже в Польщі. Бабуся живе в заарештованій квартирі. Горезвісний Іван Тарасик (співучасник арешту кандидата в президенти Білорусі 2020 року Сергія Тихановського, катувань білоруських опозиціонерів, — ред.) із Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією (ГУБОЗК), коли приїжджав на черговий обшук, поставив бабусю до стінки, скерував на неї камеру і став ставити запитання: “Як ви ставитеся до терористичної діяльності вашого онука?” Але бабуся трималася і нічого їм не відповіла”, — розповів Купрейчик.
Гомельський обласний суд засудив до 3,5 років колонії журналістку Ларису Щирякову за звинуваченням у “дискредитації” Білорусі. За версією слідства, вона розмістила в інтернеті інформацію, яка нібито “дискредитує” Білорусь, а також збирала і передавала інформацію для правозахисного проєкту “Вясна” і незалежного видання “Белсат”, які режим визнав екстремістськими.
“Ларису затримали й разом із нею затримали її сина. Його відправили до притулку і близько 20 днів рідні не могли забрати дитину, тому що державні органи відмовлялися віддавати дитину близькими родичам. І поки її колишній чоловік не приїхав, він, по-моєму, живе в Новосибірську, не зібрав усі документи, дитина перебувала в притулку. За час перебування Лариси в слідчому ізоляторі (СІЗО) у неї померла мама і її не відпустили на похорон. Це, на жаль, абсолютно повсюдна практика”, — зазначила правозахисниця Free Belarus Center Анісія Козлюк.
Згідно з індексом глобального тероризму, Білорусь у 2022-2023 роках вважалася і вважається країною з нульовим рівнем терористичної загрози. При цьому режим Лукашенка за останні три роки заніс до списку причетних до тероризму кілька сотень громадян країни.
Читайте також: Репресії в Білорусі: за що може переслідувати режим Лукашенка (ВІДЕО)