У найближчі кілька тижнів Європейський Союз ухвалить робочу програму, спрямовану на збільшення виробництва боєприпасів. Про це повідомили в Єврокомісії, інформує FREEДОМ.
Програму буде ухвалено відповідно до Акта про підтримку виробництва боєприпасів, ухваленого 20 червня 2023 року. Цей акт — складова частина зобов’язань Європейського Союзу про постачання в Україну 1 млн снарядів протягом 12 місяців, які ЄС узяв на себе в березні.
Крім цього, глава європейської дипломатії Жозеп Боррель повідомив, що його ініціатива про виділення 20 млрд євро на боєприпаси для України протягом наступних 4 років знайшла підтримку серед міністрів закордонних справ країн Європейського Союзу. Про це він заявив за результатом їхньої неформальної зустрічі в іспанському Толедо.
“Міністри говорили про це. Я вважаю, що відгук, який я отримав щодо цих пропозицій від них — позитивний. У будь-якому разі, вони продемонстрували рішучість продовжувати надавати Україні військову підтримку стільки, скільки знадобиться. Обговорення продовжаться в раді, і я сподіваюся, що ми досягнемо угоди до кінця року”, — сказав верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Тим часом Міністерство оборони України повідомляє про прийняття на озброєння нових зразків іноземної зброї за прискореною процедурою. Йдеться, зокрема, і про 155-мм самохідні гаубиці Zuzana-2 і TRF1.
“Під час війни у нас немає зволікань. Процедура досить проста, де ключовим фактором є наявність коду НАТО для того чи іншого озброєння, що надходить у рамках міжнародної технічної допомоги. Оскільки більша частина цього озброєння і військової техніки вже кодифікована в Альянсі, то в Україні воно береться на озброєння наказами Міністерства оборони України”, — сказав міністр оборони Олексій Резніков.
Коли йдеться про збільшення виробництва боєприпасів для України, це насамперед про 155-мм снаряди для гаубиць. І ініціатива про надання Україні 1 млн снарядів протягом 12 місяців — це насамперед про них, хоча і про ракети теж. У Єврокомісії вважають, що основна складність для збільшення виробництва і нарощування виробничих потужностей — це стабільність замовлень, оскільки європейські виробники працюють в умовах ринку і їм потрібна передбачуваність.
“У той час, як держави-члени збільшують свій оборонний бюджет, виробникам боєприпасів вкрай важливо отримати тверді замовлення для запуску виробництва в ринковому контексті, що характеризується значним зростанням попиту”, — з відповіді Єврокомісії на запит телеканалу FREEДОМ.
У Єврокомісії не повідомили, наскільки наразі вдалося збільшити виробництво боєприпасів, пославшись на те, що це стосується діяльності окремих компаній і є конфіденційною інформацією. Тим часом дедалі більше експертів і політиків закликають союзників України чітко позначити свої цілі в підтримці Києва.
“Сполученим Штатам і НАТО необхідно ясно дати зрозуміти, що їхня явна мета полягає в тому, щоб Україна розгромила російські сили в Україні та забула глобальний наратив Росії. Потім їм необхідно надати Україні стандартизоване обладнання та вдосконалену індивідуальну і колективну підготовку. Їм необхідно надати Києву більше обладнання для розмінування і допомогти йому розробити нову тактику прориву російської оборони. Це найкращий спосіб гарантувати, що боротьба України за свободу закінчиться однозначною перемогою”, — пояснив військовий експерт Мік Раян.
Подібну думку про необхідність більш чітко сформулювати своє бачення цілей в Україні висловив і міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
“Нам слід відмовитися від фрази про те, що ми будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Я думаю, цього вже недостатньо. Ми повинні бути відкритими й відповісти, яка наша мета в Україні. Ми маємо бути дуже конкретними. Ми повинні бути з Україною до перемоги України. Якщо ми не можемо цього сказати, значить, ми думаємо і про інші варіанти, і єдиний інший варіант — це перемога [президента РФ Володимира] Путіна”, — зазначив він.
Ініціативи щодо захоплення виробництва боєприпасів у Європі свідчать про те, що такі голоси чують у Брюсселі (Бельгія) і усвідомлюють, що тільки стабільна підтримка України може гарантувати безпеку в Європі. Виробництво боєприпасів нарощують і Сполучені Штати Америки, наразі найбільший постачальник озброєнь в Україну. Європейський Союз важливий, але не єдиний військовий донор України. 19 вересня в Німеччині відбудеться 14 засідання Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”, а це понад 50 країн з усього світу, які підтримують Україну.
Читайте також: Кілька варіантів посилення військової підтримки України розглядає Вашингтон — подробиці (ВІДЕО)