До двох років і восьми місяців колонії-поселення у справі про відмову у виконанні наказу засудили мобілізованих із Приморського краю Віталія Джунковського та Івана Тарасова, про що раніше повідомив Telegram-канал “Военные адвокаты”. Це не перший випадок, коли на мобілізованих у РФ відкривають кримінальні справи за невиконання наказів військового командування. Від початку мобілізації в Росії тільки у військові суди Приморського краю надійшло щонайменше 27 подібних кримінальних справ, інформує FREEДОМ.
Кількість мобілізованих, які відмовляються воювати проти України, в Росії зростає. Так, засуджені наприкінці серпня цього року Віталій Джунковський та Іван Тарасов, не вперше намагалися ухилитися від служби. У жовтні 2022-го року вони подали рапорт про відмову брати участь у війні. Пізніше, у квітні та травні 2023-го, мобілізовані тричі відмовилися повертатися на фронт. Пояснюючи своє рішення, зокрема, відсутністю підготовки.
“Безумовно, ми бачимо великі проблеми. По-перше, з кількістю людей на фронті. По-друге, влада це намагається якимось чином вирішити. Зокрема, протягом останніх кількох місяців склалася дуже дивна ситуація — влада старанно піднімала покарання і строки, які передбачені за самовільне залишення частини та невиконання наказів”, — каже пресаташе руху “Идите лесом” Іван Чувіляєв.
Поправки, внесені до російського кримінального кодексу, передбачають від 3-х до 10-ти років колонії за відмову від участі в бойових діях. Збільшення терміну покарання, а також передача повноважень щодо затримання дезертирів ФСБ-шникам свідчить про те, що справи в лавах російської армії погані.
Охочих іти на вірну смерть стає дедалі менше, кажуть експерти. Однак і справи проти дезертирів відкривають неохоче.
“Справи ці порушуються зі скрипом і вони тягнуть гуму стільки, скільки можна. Вони не хочуть їх явно відкривати. А чому? Тому що наполегливо пропонують людям, які самовільно залишили частину, повернутися, взяти в руки зброю і піти знову на фронт”, — зазначає Чувіляєв.
Не тільки виконувати злочинні накази військового командування не бажають громадяни Росії, але часто навіть не хочуть повертатися додому з українського полону.
“Військові з Росії, які перебувають у полоні на території України, висловлюють прохання до української влади не обмінювати їх до завершення терміну контрактів або навіть до кінця війни. Вони більше не бажають брати участь у бойових діях і не хочуть ставати “гарматним м’ясом”, — пише видання The Economist.
Полонені російські солдати просять не поспішати з обміном, адже не хочуть знову опинитися на фронті. Багато хто побоюється, що їх просто можуть вбити на батьківщині. А деякі бояться здаватися в полон через залякування російської влади.
“Дуже сильний страх, не кажучи вже про те, що слово полон, звичайно, звучить для мобілізованого контрактника, призовника — небезпечно”, — каже Чувіляєв.
Російські військові намагаються уникнути участі в бойових діях будь-якими способами. Так, 10 серпня кордон Росії та Литви перейшов 26-річний російський лейтенант Іван Корольов, який відмовився служити в армії РФ і попросив політичного притулку. Чоловік заявив, що не хоче брати участь у “кровопролитній війні”.
Читайте також: Кремль усіма способами шукає “гарматне м’ясо” для продовження війни проти України (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, дедалі більше жителів Бурятії залишають Росію, відмовляючись іти воювати проти України.