Росія тримає у заручниках мирних українців — факти

Ілюстративне фото: dw.com

Російська Федерація утримує близько 25 тисяч українських громадянських полонених. Україні з початку створення координаційного штабу вдалося повернути 144 особи, розповів уповноважений із прав людини Верховної Ради Дмитро Лубінець. Він уточнив, що процес порятунку цивільних осіб, які незаконно утримуються, ускладнюється тим, що їх статус ніяк не визначений міжнародним гуманітарним правом, інформує FREEДОМ.

За допомогою перформансу “Центр громадянських свобод” продемонстрував, через що проходять громадянські українці, які незаконно утримуються Росією. Акцію приурочили до Дня насильницьких зникнень. Сюжет театралізованої вистави ґрунтується на реальних свідченнях повернених із полону українців: російські силовики б’ють, катують, морять голодом, принижують морально.

“Їх дратувало все, навіть те, що ти відповідаєш на їхні запитання, особливо коли ти говорив українською мовою. Одного разу, коли вони розбили мені голову, вони намазали мені клеєм ПВА ту рану. Були погрози та психологічний тиск зі словами “ми тебе спалимо живцем”, — свідчення звільнених із російського полону громадянських українців із публікації “Центру громадянських свобод”.

За даними української влади, Росія за сфабрикованими звинуваченнями утримує понад 25 тисяч цивільних. Це переважно патріотично налаштовані люди, проукраїнські активісти, журналісти, волонтери, місцеві політики і ті, хто мав досвід військової служби: не важливо — термінової чи контрактної.

Українців утримують у СІЗО, ізоляторах тимчасового тримання, колоніях, а також у підпільних в’язницях (так званих підвалах) у Росії та на тимчасово окупованій території. Таких місць правозахисники налічують близько 150.

“Деякі громадянські заручники в Росії утримуються роками, їм дають великі тюремні терміни за те, що вони нібито “шпигуни” української армії. Тоді як їхня вина лише в тому, що ці українці залишилися на тимчасово окупованій території та підтримали Україну своїми діями. У нас є випадок, коли тільки за слова, що “за України було краще” людину засудили”, сказав Дмитро Лубінець, уповноважений з прав людини Верховної Ради України у коментарі “Радіо Свобода”.

Українській стороні за півтора роки вдалося повернути із полону 338 мирних українців. Над визволенням решти працюють щодня. Влада, а також громадські організації намагаються домогтися повернення своїх людей як безпосередньо, так і за сприяння країн-посередників. Однак цей процес ускладнюється тим, що у міжнародному гуманітарному праві нічого не сказано про цивільних полонених. Росія, захоплюючи заручників, діючи як країна-терорист, створила новий вид воєнних злочинів, наголошують правозахисники.

“Тому, коли ми говоримо про обмін, який описаний у МГП, він насамперед стосується військовополонених, тому що по МГП цивільних усіх потрібно відпустити додому, але це не випадок РФ, яка готова порушити не лише МГП, а й здоровий глузд і логіку гуманної дії”, сказала виконавчий директор правозахисної організації “Центр громадянських свобод” Олександра Романцова.

Викрадення українських громадян на окупованих територіях для Росії стало звичною тактикою залякування мирного населення. Також російські окупанти за рахунок цивільних поповнюють свій обмінний фонд. Правозахисники наголошують, такі дії є грубим порушенням міжнародного права та прав людини.

Читайте також: Червоний Хрест може брати участь в обміні військовополоненими: про механізми співпраці розповіла Романцова

Прямий ефір