Зеленський запропонував прирівняти корупцію до держзради: реакція політологів та експертів

СБУ перевіряє військкомати. Фото: ssu.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський хоче прирівняти корупцію у воєнний час до державної зради. Відповідний законопроєкт він пообіцяв направити найближчим часом на розгляд Верховної Ради.

Цьому рішенню глави держави передувала низка корупційних скандалів, пов’язаних із діяльністю деяких органів Міністерства оборони України.

Час системних і суворих рішень

Володимир Зеленський в інтерв’ю телеведучій Наталії Мосейчук у серпні висловив реакцію на випадки корупції, які прямо або побічно впливають на внутрішні справи України в такий складний час — війни.

За його словами, “якщо хочеш побороти місцеву бруківку, то немає можливості битися з бруківкою кожного міста”.

“Є фундаментальні рішення, на них звертаю увагу. Наприклад, корупція. Я поставив завдання законодавству. Законодавцю України будуть запропоновані мої пропозиції щодо прирівнювання корупції до державної зради у воєнний час. Але ж я розумію, що така зброя не може діяти постійно в суспільстві. Але на воєнний час, я думаю, це допоможе”, — сказав він.

Президент зазначив, що не знає, чи ухвалить парламент його пропозиції, “тому що ми розбудовуємо демократичне суспільство”, але в боротьбі з корупцією необхідно ухвалювати системні рішення.

До слова, серед народних депутатів також є ініціатива посилити відповідальність за окремі корупційні правопорушення, вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Нардеп Сергій Гривко пропонує посилити кримінальну відповідальність, однак без прирівнювання корупції до держзради. Відповідний проєкт постанови № 9624 зареєстровано на сайті Верховної Ради 18 серпня.

Зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки і було скоєно під час війни або НС, парламентарій пропонує карати позбавленням волі на строк від 8 до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю строком до 3 років, зі штрафом від 85 тис. грн до 170 млн грн, з конфіскацією майна.

Перевірки ТЦК

На початку серпня Рада національної безпеки і оборони (РНБО) України рекомендувала Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному призначити нових керівників обласних територіальних центрів комплектації (ТЦК).

“Під час перевірки ТЦК правоохоронними органами було виявлено випадки корупції, зокрема, під час проведення загальної мобілізації, що становлять загрозу національній безпеці України та підривають довіру до державних інституцій”, — повідомили в Офісі президента.

Нові керівники з лав офіцерів, які брали участь у бойових діях, на думку Ради нацбезпеки, справлятимуться ефективніше.

При цьому порушення, які встановили під час перевірок територіальних центрів комплектування, свідчать про те, що своїм становищем у ТЦК зловживають лише окремі особи. Про це заявив голова Національного агентства з питань протидії корупції Олександр Новіков.

“Більшість керівників військкоматів, як і будь-яка інша категорія військовослужбовців, є добропорядними. Тільки окремі особи зловживають своїм становищем”, — зазначив Новіков.

Він підкреслив, що для боротьби з корупцією у військкоматах нових призначень буде недостатньо.

“Більшість керівників військкоматів, як і будь-яка інша категорія військовослужбовців, є добропорядними. Тільки окремі особи зловживають своїм становищем”, — зазначив Новіков.

Він наголосив, що “насамперед треба змінити правила, за якими функціонують центри комплектування і правила перетину кордону”.

Він зазначив, що основним джерелом зловживань є довідки про непридатність до військової служби, завдяки яким військовозобов’язані українці залишають країну.

Корупційні схеми

Допомога в незаконному ухиленні від військової служби — це дійсно найпоширеніше корупційне правопорушення ТЦК у різних регіонах України. Але відомі й інші махінації.

Приміром, у Тернопільській області спецслужба викрила депутата однієї з сільських рад, який перебуваючи в лавах ЗСУ на території регіону, за винагороду пропонував іншим військовослужбовцям уникнути ротації в зону бойових дій.

За 6 тисяч доларів депутат обіцяв військовому, що “вирішить питання” з його керівництвом щодо “відтермінування” службового відрядження на фронт.

У Київській області правоохоронці повідомили про підозру керівниці військової медкомісії. Слідство встановило, що чиновниця діяла у складі злочинної групи, до якої входило щонайменше 5 осіб. Серед них — керівник відділення місцевого військкомату зі своїм підлеглим. Вартість корупційної “послуги” становила до 7 тис. доларів з одного ухильника.

“Посадовці “обробили” через злочинну схему понад 50 осіб, які хотіли ухилитися від призову та втекти за кордон. Таким чином організатори оборудки “заробили” понад 10 млн грн”, — розповіли в СБУ.

Підозрюваним загрожує до 8 років в’язниці з конфіскацією майна.

В Одеській області начальнику одного з районних ТЦК виписали 4 адміністративні протоколи за те, що він протягом двох років нараховував собі зайвий дохід — майже 210 тис. грн. Чиновника оштрафували та конфіскували незаконно отримані гроші.

Ще один корупційний випадок за участю чиновників Міноборони України підтвердили нардепи. Голова комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна повідомила, що документи журналістів про те, що Міноборони України закупило в Туреччині куртки для військовослужбовців за завищеною вартістю, є справжніми.

“Документи журналістів про те, що Міноборони закупило куртки з Туреччини втричі дорожче за їхню справжню вартість, справжні… Міноборони самостійно ініціювало звернення з комерційною пропозицією саме до дуже “турецької” компанії Vector avia hava araçlari, засновником якої є українець Роман Плетньов”,повідомила вона у Facebook.

У підсумку компанія отримала від держави стовідсоткову передоплату на 30 млн дол. Розслідування цієї справи триває.

Оцінки експертів

Чи справді в Україні варто прирівнювати корупційні злочини до державної зради — свої думки з цього приводу в ефірі телеканалу FREEДOM висловили:

  • Сергій Лещенко, радник голови Офісу президента України;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
  • Володимир Фесенко, політолог.

СЕРГІЙ ЛЕЩЕНКО: Проєкт закону має відповідати зобов’язанням України перед партнерами

— В Україні корупція розрослася шляхом того, що в період війни голови медичних комісій, військкоми, безліч людей на місцях отримали додаткову можливість заробляти, і їхні сьогоднішні заробітки навіть перевищили хабарі деяких народних депутатів. Згадаймо історію, коли народний депутат отримала хабар у 3 тисячі доларів, щоб дозволити виїхати за кордон одному з жителів місцевої громади.

Тобто сьогодні корупція трохи змінила вигляд. Уже депутат виглядає як дрібний шахрай із 3 тисячами доларів. А якийсь військком — це вже великий мафіозі.

Тому важливо, щоб законопроєкт, який прирівнює корупцію до держзради під час війни, стосувався всіх видів корупціонерів. Адже якщо крадуться гроші у держкомпаній, держструктур — вони крадуться у військового, у солдата. Тому що ми покриваємо військові витрати саме з держбюджету.

Гроші від західних структур не йдуть на війну, вони йдуть на соціальні виплати, на медицину, але не на фронт. Отже, якщо ти крадеш бюджетні гроші — ти крадеш у фронту, тобто крадеш на користь ворога.

Подивимося, який законопроєкт буде внесено до Верховної Ради, щоб він відповідав нашим зобов’язанням перед Євросоюзом, МВФ, союзниками.

Але також важливо розуміти, що корупція — це не український феномен, не ми її придумали.

У Європі досі є, наприклад, політична корупція. Останній приклад — федеральний канцлер Австрії Себастьян Курц потрапив під слідство і подав у відставку. А згадайте, кілька років тому про нього говорили: наймолодший і найперспективніший політик Європи, нове обличчя Європейського Союзу, у 28 років став канцлером. А за фактом — сьогодні він під слідством у своїй країні і на втіках.

Головне — боротися з корупцією, не імітувати боротьбу, а саме боротися. Ось в Австрії борються, і ми повинні боротися.

ІГОР ПОПОВ: Президент відповів на запитання, які справді хвилюють українців

— Інтерв’ю президента було цікавим і не паркетним. Тобто Володимир Зеленський дав відповіді на ті запитання, про які всі українці між собою говорять на кухнях, у телефонних дзвінках. Питання накопичилися, він про це розповів. Можливо, найрезонансніше — це боротьба з корупцією. Дійсно, останнім часом багато скандалів.

Правоохоронна система, антикорупційні органи не справляються з цією проблемою. І тому пропозиція дуже жорстка.

Ми чекаємо на деталі законопроєкту, про який говорив президент. Але те, що він реагує на корупційні скандали і пропонує системне рішення, це, звичайно, правильно.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Зеленський подав сигнал насамперед правоохоронцям і суддям

— Це реакція глави держави на настрої українців, на критику з боку громадських активістів, що, на жаль, в умовах війни є прояви корупції, є люди, які намагаються наживатися на крові, на війні. І такі люди фактично стають загрозою для національної безпеки України.

Особливість політичного стилю Володимира Зеленського в тому, що він реагує на ті чи інші суспільні проблеми приблизно так само, як реагують прості українці. Саме тому він став президентом у 2019 році.

Корупція в умовах війни — це загроза національній безпеці. Тому й покарання має бути відповідним. В Україні, до речі, покарання за корупцію в принципі досить серйозне. Але я думаю, що йдеться про посилення цього покарання і про те, щоб правоохоронні органи активізувалися в боротьбі з корупцією в умовах війни.

Особливість політичного стилю Володимира Зеленського в тому, що він реагує на ті чи інші суспільні проблеми приблизно так само, як реагують прості українці. Саме тому він став президентом у 2019 році.

Коли йдеться про корупцію, то й розслідування має йти швидше, а не так, як зазвичай. І суди мають працювати швидше, бо війна. Адже люди на фронті працюють не за формальними процедурами, вони виконують свій військовий обов’язок.

Це політичний сигнал, до якого мають дослухатися і правоохоронні, і судові органи.

Читайте також: Боротьба з корупцією, вибори в Україні та “втома” Заходу: інтерв’ю з Сергієм Лещенком

Прямий ефір