Операція Головного управління розвідки Міністерства оборони України, внаслідок якої російський пілот приземлив вертоліт на українському аеродромі, показує шлях іншим військовим РФ. Важливо проривати інформаційну блокаду, в якій перебувають російські військові, і показувати їм можливості. Про це сьогодні, 27 серпня, сказав військовий експерт Валерій Рябих, коментуючи у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ операцію “Синиця” української військової розвідки.
“В Україні існує програма “Хочу жити”, яка пропонує дуже добрі умови для тих військовослужбовців, які здадуться в полон. А якщо вони будуть ще й на техніці, як вертоліт, літак, будь-якій техніці — цим можуть скористатися навіть бійці на передовій: механіки, водії танків, БМП, БМД, РСЗВ — все приймається, і за все українська держава виплачує премії”, — коментує гість ефіру.
Він наголосив, що програма дає російським військовослужбовцям можливість не вмирати за незрозумілі їм цілі, а в деяких випадках забезпечити своє майбутнє.
“Відмовившись від ведення війни та привівши з собою бойову машину, можна отримати чималі суми. Зокрема, за бойовий літак, винищувач штурмової авіації, Україна пропонує до 1 млн дол. Раніше озвучувалися такі цифри. Що стосується вертольота, то десь 0,5 млн дол. Від сотень тисяч доларів за танк до десятків тисяч доларів за бойові машини”, — додав він.
На думку військового експерта, протидіяти цьому російська контррозвідка не зможе, вона не є всесильною. Хоча Рябих не відкидає, що після операції військової розвідки України російські контррозвідники посилять роботу з особовим складом. Проте, гість ефіру вважає головним — максимально доносити до російських військовослужбовців інформацію про можливості добровільної здачі в полон.
“У рамках програми “Хочу жити” гарантується дотримання Женевської конвенції щодо поводження з військовослужбовцями, надання допомоги та спостереження за умовами перебування військовополонених Міжнародним комітетом Червоного Хреста та, відповідно, юридичний супровід з боку інших міжнародних організацій. Україна тісно взаємодіє з усіма міжнародними організаціями, які мають здійснювати моніторинг за полоненими. І відповідно тут всі зобов’язання Україною виконуються. Один із яскравих напрямків: військовослужбовцям, які забажають отримати можливість притулку в Україні чи навіть в інших країнах Європи, можуть піти назустріч та забезпечити це”, — коментує Валерій Рябих.
Він також зазначив, що є приклади, коли військовослужбовці РФ, добровільно перейшовши на бік України, вливались до лав російських добровольчих формувань.
На думку військового експерта, більшість російських військовослужбовців, потрапляючи в Україну, особливо спілкуючись із місцевими жителями, рано чи пізно усвідомлюють, що вони перебувають на боці зла. Добровільний полон для них — правильний моральний вибір.
Читайте також: Від 5 до 7 млн жителів РФ мають зв’язки з Україною — треба показувати солідарність з історичною батьківщиною, — Рябих
Нагадаємо, українська військова розвідка в рамках операції під кодовою назвою “Синиця” виманила в Україну російський гелікоптер Мі-8 із пілотом. Разом із ним на борту були члени екіпажу, які не знали, куди насправді летять. Борт, який перевозив деталі до винищувачів, приземлився на Харківщині. Він залишився цілим і поповнить склад українського авіафлоту після того, як його обладнання детально вивчать. Вертоліт уже доставили до Києва. Сім’я пілота, який здався в полон, також перебуває в Україні: її вивезли із РФ заздалегідь. Ця спецоперація ГУР Міноборони України тривала понад шість місяців.