ПВК “Росія”: як Путін готує росіян до мобілізації та тривалої війни

Кремль дедалі більше втягує свою державу у війну. І готується поповнити неабияк спорожнілі лави російської армії, продовжуючи брехати про успіхи “СВО” і приховуючи свої наміри кинути на війну в Україну всіх, кого тільки дістануть лабети мобілізації.

Нова хвиля мобілізації в РФ — фантом чи реальність? До чого Кремль готує Росію? І скільки ще росіян буде кинуто в жорна путінської війни? Відповіді на ці питання шукала Лариса Зубенко у “Спеціальному репортажі” телеканалу FREEДOM.

Мобілізаційне законодавство

Літо 2023 року. За останній рік військових успіхів російська армія не демонструє. А ось “жестів доброї волі” — хоч відбавляй. Тепер російська армія загрузла на фронтах.

Кількість загиблих у боях за путінські апетити перевищила 250 тисяч. Така кількість безповоротних втрат, здавалося б, має змусити керівництво будь-якої країни задуматися про припинення війни. Ось тільки путінської Росії це, схоже, не стосується. Народу продовжують брехати про успіхи “спецоперації”, наполегливо накачують новою порцією пропаганди та заколисують 146-мільйонне населення казками від президента, що перемога буде. А також запевняють, що мобілізація, якої так побоюються росіяни, не знадобиться. Мовляв, і контрактників вистачає, і від добровольців відбою немає.

“Люди приходять добровільно… 156 тисяч осіб, і робота триває. У цих умовах Міністерство оборони доповідає, що жодної необхідності в мобілізації на сьогодні немає”, — заявляв президент РФ Володимир Путін.

Ось тільки в Держдумі РФ про це, схоже, не чули. Депутати щосили штампують закони, які дозволять відправити на фронт ще кілька мільйонів росіян. Перед відходом на літні канікули неабияк попрацювали. І зробили все, щоб помилки минулого вересня не повторилися.

Тепер жодному потенційному “захиснику вітчизни” від служби не сховатися. Для призовників і ухильників закрили кордони. А повістка, надіслана будь-яким способом — звичайним рекомендованим листом, передана прямо в руки, отримана в смс-повідомленні або електронним повідомленням в особистому кабінеті на порталі “Держпослуги”, — вважатиметься врученою.

На військовий облік ставитимуть навіть без явки до військкомату. А не з’явитися туди — собі дорожче. Для ухильників ввели штрафи до 30 тисяч рублів (близько 320 доларів). Не повідомив військкомат про переїзд, зміну місця роботи або навчання — 5 тисяч рублів (близько 55 доларів). Промовчав про виїзд з Росії більш ніж на пів року — 15 тисяч рублів (близько 160 доларів).

Штрафуватимуть і за ненадання сприяння військкоматам при оголошенні мобілізації — на 500 тисяч (5 300 доларів). Майже на стільки ж — за ненадання списків для взяття на військовий облік.

“Поправки до закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію будуть чутливі. Чутливі вони тим, що цей закон написаний під велику війну, під загальну мобілізацію. І зараз цією великою війною вже тхне”, — зазначав голова комітету Держдуми РФ з оборони Андрій Картаполов.

А отже, воювати відправлять усіх, кого зможуть. І багатодітних батьків, і батьків дітей з інвалідністю.

Воювати тепер будуть буквально і стар, і млад. Держдума підвищила граничний вік перебування в запасі для резервістів усіх розрядів, яких насамперед заберуть воювати під час нової хвилі мобілізації. Спати спокійно і не боятися відправки на фронт зможуть на 5 років пізніше, ніж раніше.

На 2 мільйони одномоментно зросте і кількість строковиків. За новим законом, з 2024 року призову в армію підлягають чоловіки від 18 до 30 років. Тільки наступного року замість запланованих раніше 7 мільйонів призвуть 9. Частина з них, з великою ймовірністю, опиниться на полі бою в Україні.

“Добровольців немає зовсім. Навіть у першу хвилю мобілізації був офіційний рапорт Міністерства оборони, що прийшло спочатку 8 тисяч осіб, а потім — 12. Мільйони росіян вишикувалися в черги на кордонах, а 12 тисяч прийшли до військкоматів. Зараз ця цифра значно нижча, добровольців дуже мало. Тому влада закручує гайки, збільшує штрафи за неявку до військкомату, створює різні хитрощі, щоб люди були змушені йти на війну. Тож тут усе очевидно. Але для внутрішнього споживача йдеться зовсім інше”, — коментує російський опозиційний політик Дмитро Гудков.

До жовтня в Росії створять і Єдину електронну базу призовників. У ній буде кожен, хто досяг 18-річчя і може бути призваний. Ректорів вишів зобов’язали подати інформацію про кожного студента і кожного випускника. Зокрема, про дівчат.

А захистити від мобілізації та призову тепер не зможуть навіть юристи. Держдума заборонила їм представляти інтереси громадян у військкоматах. Позбавили цього права і родичів, якщо тому, хто отримав повістку, вже виповнилося 18 років.

“Юристам заборонено допомагати незаконно мобілізованим. На підприємствах запроваджено величезні штрафи за ухилення від надання відомостей про своїх працівників, повинні видавати списки своїх працівників — потенційних мобілізованих. Також підприємства тепер зобов’язані видавати повістки або супроводжувати ці повістки”, — каже ексспівробітник КДБ і Служби зовнішньої розвідки Росії Сергій Жирнов.

До речі, указ про часткову мобілізацію, оголошений російським правителем у вересні 2022 року, досі не скасовано. А це означає, що в потрібний владі момент про нього можуть “нагадати” громадянам. Або ж оголосити нову хвилю мобілізації. І не виключено, що вже — всеросійську. Під це в Держдумі вже готують черговий закон — про кримінальну відповідальність. За ухилення хочуть саджати на 5 років. 

І все це свідчить про одне — кремлівська влада готує ґрунт для майбутньої мобілізації. Тобто робить усе можливе, щоб пересічному росіянину уникнути відправки на фронт було неможливо.

Ухвалені закони дозволяють відправити на війну сотні тисяч росіян. А все тому, що будь-який громадянин РФ — це всього лише розхідник на путінській війні. І першочергове завдання зараз — терміново поповнити ряди поріділої армії.

“Пікові значення втрат російських військ в Україні припали не на початок повномасштабного вторгнення, а на період після початку часткової мобілізації, яка почалася у вересні 2022 року. Безумовно, показники смертності зростатимуть у міру того, як у російську армію залучатимуть дедалі більше й більше цивільних, яким не даватимуть достатніх навичок, які не матимуть достатньо спорядження, обмундирування”, — підкреслює військово-політичний експерт Олександр Коваленко.

Зазивалки

Військо для путінської війни проти України збивають, як тільки можуть. Рекламні ролики, що волають до совісті та патріотичних почуттів громадян. Агітаційні білборди на вулицях і плакати в університетах, що зазивають до контрактної армії. Тепер потрапити туди можна вже з 18 років, тобто одразу після призову в армію і навіть без мінімального військового вишколу.

Заманюють і в добровольці й грошима. “Заборгував, набрав кредитів, іпотек і не можеш розрахуватися? Підписуй контракт на службу з Міноборони РФ!” — заманливо пропонують у рекламних роликах.

“Пропагандистські тези (як, мовляв, не мужик) окремо не працюють. Працює в цілому, тотально. Тобто людина куди не сунеться, куди не вийде, скрізь стикається з рекламою служби за контрактом. Радіо увімкнув — по радіо, пішов у торговий центр — там гучномовці кожні три хвилини про це оголошують. Телевізор увімкнув — там знову реклама служби за контрактом”, — підтверджує російський політолог Аббас Галлямов.

За даними російських незалежних журналістів, до вербування добровольців на війну підключилися і кишенькові путінські мільярдери. Вони працевлаштовують майбутніх найманців у свої структури. А ті відразу укладають контракт із Міноборони РФ. І отримують і зарплату, і виплату від міністерства.

“Ці заклики працюють, тому що в РФ є доволі багато міст, селищ і сіл, у яких просто злиденне населення, у яких немає роботи, немає жодної перспективи. І підйомні, щоб іти на війну, у розмірі 300 тисяч рублів (3 200 доларів, — ред.) — це для більшості людей ледве не дворічний або трирічний дохід”, — пояснює ексспівробітник КДБ і Служби зовнішньої розвідки Росії Сергій Жирнов.

Щосили працює на цілі Путіна і Російська православна церква. Там росіянам роз’яснюють: смерть на фронті — це спосіб змити всі гріхи.

“Якщо хтось, спонукуваний почуттям обов’язку, необхідністю виконати свою присягу, йде виконувати те, що йому велить обов’язок, і якщо у виконанні цього обов’язку людина гине, то вона, безсумнівно, здійснює діяння, рівносильне жертві. Вона себе приносить у жертву за інших. І тому людина змиває всі гріхи”, — проповідує єпископ Російської православної церкви патріарх Кирило.

На війні згодяться всі, впевнені в Кремлі. Тих, кого не привернути за порядком денним, не купити грошима, і не підсадити на високу ідею, на війну заманюють плюшками.

Путін спростив отримання громадянства мігрантами та іноземцями, які підписали контракт із Міноборони.

Учасникам війни проти України обіцяють місця в партії, роботу у великих корпораціях. Їхніх дітей і їх самих визначають у престижні російські виші.

Їм прощають злочини середньої тяжкості. А завербованих у російських колоніях жінок звільняють від відбування тюремних термінів — в обмін на відправку в Україну.

А це означає, що виводити війська з України Кремль не має наміру. І кожен росіянин, придатний до служби, потрапить у капкан путінської війни.

“Зараз вони намагаються залити цю мобілізацію грошима. Але це поки у Путіна є гроші. Вони готуються до гіршого — часів, коли або закінчаться гроші, або закінчаться добровольці, і тоді вони вже почнуть гребти всіх підряд”, — прогнозує російський опозиційний політик, полковник ФСБ Росії у відставці Геннадій Гудков.

Але прихована мобілізація не припинялася. Москви, Санкт-Петербурга та інших великих міст вона практично не торкнулася. Зате торкнулася понад 40 більш віддалених від центру регіонів.

“Мобілізація відбувалася досить жорстко. Чоловіків забирали посеред ночі, у торгових центрах, на робочих місцях, на дорозі. Давали три години зібратися або просто привозили до військкомату. Там нібито проводили невеликий медичний огляд, хоча лікарів не було. І потім відвозили на збірні пункти. А вночі цілими літаками вивозили чоловіків. Причому говорили, що мобілізація для тих, хто служив, хто в запасі. Насправді брали і багатодітних батьків, і інвалідів, і за віком які не підходили”, — констатує засновник фонду “Вільна Якутія” Саргилана Кондакова.

Усіх на забій

Ось тільки ні владу, ні депутатів Держдуми, ні пропагандистів і мільярдерів, не хвилює — чим і на чому воюватимуть мобілізовані. Якщо українські збройні сили регулярно отримують від партнерів найкращу військову техніку, то ізольована підсанкційна Росія скочується в плані технічного забезпечення в минуле століття.

Приміром, щоб укомплектувати 600 батальйонно-тактичних груп (а це півмільйона осіб, яких, за деякими даними, і хочуть мобілізувати в Росії), необхідно 6,5 тисячі танків. Це в 2 рази більше, ніж було на озброєнні РФ до початку повномасштабної війни.

Тому тактика “м’ясних штурмів” стане основною на “озброєнні” російських генералів.

“Росія поступально переходить від поняття полків, батальйонів у традиційному їх розумінні до такого поняття, як маршовий батальйон. Коли немає можливості повністю укомплектувати підрозділ, використовується переважно піхота”, — пояснює військово-політичний експерт Олександр Коваленко.

“Далі мобілізаційна готовність Російської Федерації впиратиметься в її злидні. У злидні Міноборони, у злидні економіки країни, у нездатність наклепати достатню кількість автоматів Калашникова, патронів, військової форми”, — додає ексспівробітник КДБ і Служби зовнішньої розвідки Росії Сергій Жирнов.

“Поразка для Путіна подібна до смерті, у прямому сенсі. Тому він готовий вести війну до останнього росіянина. Якщо потрібно вбити мільйон росіян — мільйон, 10 мільйонів — 10 мільйонів. Немає жодних обмежень. Він вирішує одне головне завдання — вижити самому і зберегти владу, яка є гарантом його виживання. Страх смерті є головним домінуючим мотивом його поведінки”, — акцентує полковник ФСБ Росії у відставці Геннадій Гудков.

Путін перетворює всю Росію на військову машину і навіть на свою особисту приватну військову компанію. І відправить на війну всіх, хто здатний воювати, кого можна використовувати як “гарматне м’ясо”. І поки суспільство пасивне і згідне, російський правитель буде буквально йти по трупах.

Прямий ефір