Населені пункти Харківської області з початку повномасштабної агресії РФ перебувають під гнітом російських окупантів. Бої за Слобожанщину тривали близько пів року, але українські військові під час контрнаступу у вересні 2022 року зуміли відбити атаку Росії та повернути під свій контроль практично всю Харківську область. Одна з найдраматичніших і кровопролитних битв під час контрнаступу була за Ізюм — невелике, але стратегічно важливе місто, повідомляє FREEДОМ.
За даними Ради національної безпеки і оборони України, за час повномасштабного вторгнення по Ізюму було завдано 476 авіаударів Російської Федерації. Інфраструктура міста постраждала на 80%. Практично всі адміністративні будівлі було зруйновано, великих пошкоджень зазнав і житловий фонд. Прилеглі села та селища Ізюмського району армія РФ просто стерла з лиця землі.
14 вересня 2022 року на центральній площі Ізюма за участю президента України Володимира Зеленського було піднято національний прапор. Українські прапори майорять в Ізюмі й сьогодні — у День Незалежності.
“Місцеві жителі вдячні воїнам, які відвоювали Ізюм і дали змогу жити та відбудовувати місто з руїн. За даними Ізюмської військової міської адміністрації, під час окупації загинули понад тисячу мирних громадян, понад 4 тис. будівель було зруйновано або знищено внаслідок російської агресії”, — розповіла кореспондентка телеканалу FREEДОМ Наталя Білокудря.
Одна з наймасовіших смертоносних атак проти цивільного населення в Ізюмі сталася 9 березня 2022 року. Російські пілоти скинули 500-кілограмову бомбу на п’ятиповерховий будинок: тоді два під’їзди буквально пішли під землю. За офіційними даними загинули 46 осіб, ще десятьох так і не знайшли. Мешканець Ізюма Михайло Яцентюк під час цієї атаки втратив усю родину: чотирьох дорослих і трьох дітей.
“О 9 ранку сюди влучила авіабомба. У підвалі перебували приблизно 50 осіб. В електрощитовій, де перебувала моя рідня і я був із ними, загинули 7 людей: моя дружина Яцентюк Наталя, тітка Копол Зінаїда, донька Кравченко Ольга, її чоловік Кравченко Віталій і троє онуків — Кравченко Дмитро, Кравченко Олексій, Кравченко Аріна. Арині 3,5 роки”, — розповів він.
Наразі триває оформлення документів для того, щоб люди з цього будинку отримали компенсацію за програмою “єВідновлення”. А загалом в Ізюмській громаді набирає обертів Державна програма з відновлення житла. Близько 400 жителів міста отримали компенсацію на суму понад 50 млн гривень
“Зараз ці всі питання вирішуються через “єВідновлення”. Зараз іде “єВідновлення” невеликих пошкоджень до 200 тисяч. Але з 15 серпня набула чинності постанова Кабінету міністрів № 600 про компенсацію зруйнованого майна. Люди отримають відшкодування за своє зруйноване майно через “єВідновлення” і через “Дію”, — сказав начальник Ізюмської міської військової адміністрації Валерій Марченко.
В Ізюмі цього року заплановано реконструкцію приблизно 60 житлових будинків, однієї школи та місцевої лікарні. Також активно триває підготовка до опалювального сезону та до зими.
“Будемо відновлювати або будувати з нуля модульні котельні, тому що та котельня, яка забезпечувала подачу теплоносія для майже 40% населення міста Ізюма, вона зруйнована повністю, її відновлення неможливе. І навіть відновлювати її в такому стані немає сенсу, адже противник матиме, умовно кажучи, тільки один об’єкт для знищення, для того, щоб знеструмити або зневоднити майже 40% населення цього міста”, — розповів начальник Харківської обласної державної адміністрації Олег Синєгубов.
До війни в Ізюмі проживало майже 50 тис. жителів, після визволення залишилося 5 тис. Зараз в Ізюмі живе 27 тис. жителів, повідомив Синєгубов. Люди повертаються попри на те, що ворог періодично обстрілює Ізюмський район, і він з’являється у зведеннях Міністерства оборони України. Відроджується життя і в селах неподалік Ізюма, де російська регулярна армія залишила страшні сліди розрухи і принесла багато горя його жителям.
Читайте також: Перше село в Харківській області повністю розмінували — деталі (ВІДЕО)