“Створено певний прецедент”: підсумки візитів президента України до Данії, Швеції, Нідерландів підбив Рейтерович

Володимир Зеленський у кабіні винищувача F-16. Фото: president.gov.ua

Підсумок поїздки президента України Володимира Зеленського до країн Північної Європи — зрушення з мертвої точки питання надання Києву винищувачів F-16, військова і політична підтримка, а також сигнал для США і ФРН. Таку оцінку сьогодні, 21 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ дав політолог Ігор Рейтерович.

“Я абсолютно не здивований такому теплому прийому з однієї простої причини. Річ у тім, що скандинавські країни, попри те, що багато хто з них є конституційними монархіями, є країнами з одними з найдемократичніших саме традицій і традицій парламентаризму. Оскільки Україна зараз — це форпост демократичних цінностей і форпост взагалі демократії, все логічно, що такий прийом нашого президента”, — сказав він.

А результати візиту, на думку політолога, надзвичайно показові.

“У тому плані, що ми отримали максимальну підтримку від країн, які ще до початку широкомасштабного вторгнення, не можна сказати, що приділяли дуже багато уваги Україні або в нас були якісь сильно налагоджені взаємовідносини, проте ми бачимо зараз, що ці країни є лідерами стосовно і надання військової допомоги, і до того ж допомоги, яка для нас є дуже важливою та прецедентною в певному плані. Тому що я абсолютно не буду здивований, якщо після заяв Нідерландів і Данії про те, що Україна отримає літаки, про які ми так давно мріяли, так давно на них чекали, з подібними заявами тепер виступлять і деякі інші країни, які скажуть, що вони також готові надати не лише можливості для підготовки наших пілотів, а й, зокрема, безпосередньо літаки, які ми використовуватимемо для оборони від російської агресії”, — каже Рейтерович.

Крім того, додав він, усі заяви про спільні проєкти, про спільне виробництво, зокрема й військової техніки, та багато інших речей говорять про те, що ці країни дивляться на Україну з точки зору перспективи. І ця перспектива позитивна.

“Тобто це не тільки для відбиття російської агресії тут і зараз. У принципі, ці країни вже прекрасно розуміють і підтримують нас на шляху і європейського, і євроатлантичного шляху, інтеграції, яка у нас виходить на фінішну пряму. Нехай це займе ще досить багато часу, але, однак, вона є вже безальтернативною в цьому плані. Тому візит президента просто підкреслив цю підтримку, яку ми мали і раніше, і дозволив усе-таки зрушити з мертвої точки питання надання літаків, створивши такий певний прецедент, який, до речі, з великою ймовірністю буде в позитивному плані використаний, наприклад, і з точки зору отримання іншої техніки. У нас є ще низка запитів, з якими виступають наші Збройні сили, які є надзвичайно важливими для нас з точки зору відбиття російської агресії”, — розповів політолог.

Рейтерович вважає, що також історія з літаками може якраз спонукати Німеччину і США надати Україні ракети великої дальності, про які вона давно говорить, і які зараз вкрай потрібні до того часу, поки на бойовому чергуванні не з’являться F-16, про які якраз ішлося.

“Тому з цієї точки зору візит вдалий як з практичної, так і з політичної точки зору. Тому що крім політичної підтримки, важливої на шляху нашої подальшої інтеграції, тому що одна країна — це один голос, а голос цих країн і в Європейському Союзі, і в НАТО звучить дуже сильно, до цих країн прислухаються, вони певною мірою є лідерами думок. Так і безпосередньо з практичної точки зору — ми отримали те, про що давно говорили. Тепер головне підготувати пілотів і, зрештою, побачити ці літаки безпосередньо в Україні”, — резюмував політолог.

Читайте також: Україна отримала воєнну підтримку від країн Північної Європи: деталі розкрив Зеленський під час звернення наприкінці 544-ої доби війни

Нагадаємо, 20 серпня президент України Володимир Зеленський із Нідерландів повідомив, що 42 винищувачі F-16, які виробляються компанією Lockheed Martin, “будуть в українському небі”. Ще 19 американських винищувачів F-16 Україні пообіцяла надати Данія, куди Зеленський вирушив одразу із Нідерландів. До того український президент відвідував Швецію. Звідти розповів про плани передання Києву шведських винищувачів Gripen. У планах Зеленського перемовини щодо передання західних винищувачів ще із кількома державами.

Прямий ефір