До тактики України ведення морського бою із застосуванням надводних дронів росіянам постійно потрібно адаптуватися, оскільки сама по собі ця техніка еволюціонує і вдосконалюється. Про це сьогодні, 18 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
Так він прокоментував повідомлення Мілітарі Медіа Центру, що російські окупанти почали готувати екіпажі своїх кораблів до протидії морським дронам, зокрема системи оборони намагаються покращити і на території тимчасово окупованого Криму. У Центрі зазначають, що така підготовка екіпажів, а також розрахунків берегових військ проводиться одночасно із заходами протидиверсійного захисту пунктів базування російського флоту в Чорному та Азовському морях.
“За останні пів року ми побачили досить-таки серйозний стрибок в еволюції цих надводних дронів, у їхніх характеристиках. Тому їм потрібно пристосовуватися саме до подібного роду змін. А разом із цим технічні та технологічні можливості російського ВПК обмежені. Росіяни вже намагалися боновими загородженнями відгородити свої бухти в Криму, у Севастополі, наприклад, ту ж саму Стрілецьку бухту тощо”, — сказав Коваленко.
Але, за словами оглядача, найефективніший спосіб боротьби з будь-яким дроном — це його ураження. Потрібно мати відповідні засоби ураження.
“Для росіян такого роду протидія пов’язана з певними ризиками, оскільки засоби ураження, про які йдеться, або перебувають на самих кораблях, які безпосередньо атакують дрони, або потрібно підіймати в повітря ударний гелікоптер, який буде, відповідно, працювати по цьому надводному об’єкту. Вертольоти не завжди є в розпорядженні. Тому найчастіше з цим повинні боротися самі ж кораблі”, — говорить він.
Як варіант, вважає Коваленко, росіяни можуть застосувати метод, дуже схожий на той, який українські захисники застосовують під час боротьби з Shahed 136. А саме — патрулювати певного роду найближчу морську зону катерами зі встановленими на них великокаліберними кулеметами. Але це, акцентував він, не найкращий варіант.
“Ми, наприклад, використовуємо мобільні групи на пікапах із великокаліберними кулеметами для перехоплення Shahed 136. Але коли підбиваєш Shahed 136, він далі пікірує і падає десь там. У випадку ж із надводним дроном, який перебуває під управлінням у режимі реального часу, якщо на перехоплення такому дрону виходить катер і намагається його знищити, не виключено, що сам катер може стати об’єктом для знищення цим дроном. А з урахуванням того, що практично всі дрони, які ми зараз бачили у відкритих джерелах, їхні характеристики, і які застосовувалися в Чорному морі, мають бойову частину здатну фактично призвести до гарантованого потоплення військового корабля водотоннажністю до 1000 тонн, то тут, у принципі, якщо йтиметься про катер-перехоплювач, то це повне знищення цього катера без будь-яких шансів для порятунку самого екіпажу. Тому, в принципі, це досить-таки ризикований варіант, якщо росіяни почнуть його застосовувати”, — пояснив військово-політичний оглядач.
Читайте також: “Це революція”: у чому унікальність українського морського дрона SeaBaby (ВІДЕО)
Нагадаємо, як розповів співзасновник компанії DroneUa, експерт у сфері безпілотних технологій і робототехніки Валерій Яковенко, українські морські дрони Sea baby або “Морський малюк” — унікальна розробка Служби безпеки України (СБУ). За допомогою таких пристроїв можна захищати акваторії в усьому світі без наявності величезного флоту.