Придністров’я та пропаганда: які можливості щодо дестабілізації ситуації в Молдові може використати Москва, розповів експерт

Прапор Молдови. Фото: pixabay

У Російської Федерації немає тих можливостей шантажу Молдови, які були ще 15 років тому. Загалом, тиск зменшився в багатьох аспектах, але продовжує існувати загроза дестабілізації ситуації через присутність російської армії в окупованому Придністров’ї та діяльність пропаганди. Про це сьогодні, 18 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів доктор історії, директор Інституту ефективної політики Віталій Андрієвський. 

“Росія може шантажувати тільки одним — дестабілізацією ситуації, і вона цим активно займається через різні канали. Тому коли кажуть, що вислали [російських] дипломатів, це часткове розв’язання проблеми. Так, ми розуміємо, що вони вели і шпигунську діяльність, і активно працювали з проросійськими партіями та з пропагандистами. Але Росія має набагато більше голів у своїй гібридній війні проти Молдови”, — сказав він. 

За його словами, серед найбільш ефективних методів шантажу можна виділити російський газ.

“У 2024 році закінчується угода України з Росією щодо транзиту газу. І не виключено, що транзит газу через Україну буде повністю перекрито. У цій ситуації Придністров’я опиниться без газу. Це, до речі, ускладнить ситуацію для Росії, тому що Москва тримає Придністров’я в їжакових або в газових рукавицях, — газ туди йде безплатно, і це дає змогу більш-менш існувати цьому регіону”, — розповів він. 

Ще одним методом шантажу, на думку Андрієвського, є обмеження експорту молдавських товарів до Росії.

“Росія вводила ембарго на імпорт різних товарів із Молдови, насамперед вина, овочів і фруктів, зараз якась частина йде на Росію, але це вже не критична маса молдавського експорту. Значна частина йде в Європу. І цей зашморг якщо не повністю зник, то ослаб”, — зазначив він.

Також російська сторона погрожувала вислати мігрантів назад у Молдову.

“Річ у тім, що зараз багато мігрантів самі тікають звідти, щоб їх не призвали до армії, тому що дехто отримав російське громадянство, а декого можуть і без російського громадянства загребти і кинути в Україну воювати. Насправді в Росії не вистачає робочих рук, а в Молдові якраз дефіцит і країна з радістю сприйме повернення тих молдован, які сьогодні перебувають у Росії. Тому це теж не є загрозою”, — пояснив спікер. 

Андрієвський наголосив, що чинники економічного та соціального тиску Москви на Кишинів значно зменшилися, проте окуповане Придністров’я та пропаганда все ще мають вплив.

“Російська армія перебуває на території Молдови в Придністров’ї, країна-агресор активно працює в Гагаузії та в інших регіонах, працює з проросійськими політичними силами. Росія активно веде пропаганду як безпосередньо, так і через молдовських пропагандистів, які працюють на її інтереси. Тому голови у дракона залишилися, зуби залишилися, і це становить певну загрозу для Молдови”, — підсумував Віталій Андрієвський.

Читайте також: Приєднання країн Балтії до декларації G7 про підтримку України є сигналом для Росії — розбір Рейтеровича

Як повідомлялося, Молдова скорочує представництво російських дипломатів у державі. За рішенням офіційного Кишинева, у країні тепер можуть перебувати не більше ніж 10 дипломатів із РФ і 15 осіб допоміжного персоналу посольства. Після такої заяви 22 російських дипломати покинули столицю Молдови.

Прямий ефір