Як Кремлю вдалося накинути німцям комплекс провини саме перед росіянами, а не іншими народами — відповідь історика

Йосип Сталін. Скріншот: uatv.ua

Історик Олександр Палій в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ відповів на запитання — як так вийшло, що Радянському Союзу, а потім і Росії, вдалося накинути німцям комплекс провини саме перед росіянами? Ні перед українцями, ні перед білорусами, ні перед поляками та іншими народами.

“Те, що в Німеччині комплекс провини перед Росією і росіянами, звісно, в цьому є певні проблеми, тому що Росія і Москва, Радянський Союз, була країною, яка розв’язала разом із Гітлером війну. Поділила Східну Європу, нікого не питаючи, ніякі інші народи. НКВС співпрацював із, наприклад, гестапо, видавали тисячами одне одному людей фактично на смерть. Тобто величезна кількість злочинів була взаємна. А були країни, які взагалі не були причетні до розв’язання Другої світової війни. Вони сиділи, нікого не чіпали, не були злочинцями, на відміну від Москви. І чомусь дійсно… я думаю, це пов’язано з тим, що в Німеччині дуже довго говорили про те, що вони ведуть війну з росіянами”, — сказав він.

За словами історика, німцям було складно відрізняти казаха від вірменина тощо. І вони просто збивали це все одним терміном.

“Вони всіх збивали до купи. Тобто це від ліні, можна сказати”, — каже Палій.

А реальність, як пояснив історик, така, що була маса дивізій і навіть фронтів, де росіяни були в меншості щодо інших народів.

“А були ще фронти й особливо армії під час війни, які воювали з нацистською Німеччиною, де українців було більше, ніж росіян серед солдатів. Тобто це не просто відносна меншість у росіян стосовно всіх інших, а меншість навіть стосовно українців. Такі були на кінцевій стадії війни, коли з України гребли все населення в армію просто тотально, коли були польові військкомати (діяли тільки виключно на території України), куди забирали всіх підряд. І формували таку величезну масу. І в цій величезній масі українці становили більшість. Наприклад, ті фронти, які заходили в Польщу, там українців була більшість серед солдатів, серед офіцерів була більшість росіян. За національним складом статистика в радянській армії велася дуже чітко”, — розповів Олександр Палій.

Читайте також: Друга світова війна в історії Росії посідає ключове місце — історик пояснив чому

Нагадаємо, як розповів військовий історик, голова ГО “Центр мілітарної історії” Василь Павлов, на Заході інформаційну війну з приводу Другої світової та “Великої вітчизняної” називають війною наративів. В Україні використовується формулювання Друга світова війна, а в Росії — “Велика вітчизняна”. Попри схожість, ці наративи не збігаються.

Прямий ефір