На тимчасово окупованих Росією українських територіях окупанти змушують українців каятися на камеру. Силовики та військовослужбовці країни-агресора змушують людей публічно просити вибачення за танець під українську пісню або висловлювання на адресу російських окупантів. Від подальших переслідувань це не рятує, повідомляє FREEДОМ.
“Вас тут ніколи не було, і не буде! Ніколи!” — кричить мешканка Донецька росіянам в одному з місцевих кафе.
Жінка критикує військових РФ і стверджує, що російські окупанти воюють за гроші, і що робити їм в українському місті нічого.
“Навіщо ти тут? Навіщо? Тобі держава “бабками” — 240 тисяч! За “бабками” приїхав!” — звертається до російського окупанта мешканка Донецька.
Відео поширили в російських пабліках, адміністратори яких оприлюднили персональні дані жінки. Зі свого боку користувачі зажадали розправи над донеччанкою.
Про те, що російських окупантів в Україні ніхто не чекав, їм нагадують часто. Нещодавно, в автобусі в Маріуполі стався конфлікт між місцевою молоддю і чоловіком, який представився російським військовим. Фрагмент розмови опублікувало видання “Новости Донбасса”:
– Ми пережили через вас війну!
– Через кого, через нас?
– Скільки людей померло? Ти не думаєш своєю головою!
– Через кого, через нас? Через кого, через нас?!
– Ми вас просили сюди приходити? Ні!
“Маріупольцям уже зараз нав’язати те, що росіяни намагаються нав’язати, вкрай важко. Сприймають це тільки виключно пенсіонери, які продовжують жити в СРСР, вони ніби застрягли там, до 1990-х, і продовжують так жити. Але молоді та навіть дітям у школах нав’язати цю нову історію буде зовсім не просто”, — пояснює правозахисниця, громадська діячка Тетяна Іванова.
Ці історії, як і багато інших, об’єднує їхній фінал. Українців змушують публічно просити вибачення на тлі прапора країни-агресора і з ретельно прописаним заздалегідь текстом. Вибачення на камеру — це частина традиції “ритуалів провини та ганьби”. До неї вдаються, коли говорити, що порушення — це погано, вже недостатньо. Замість цього режиму потрібно показувати, наскільки погано буде тому, хто нав’язані норми порушив. Іноді замість вибачень російські окупанти вимагають, наприклад, співати пісні про Путіна і читати вірші.
“У нове століття увійшла Росія і вдихнула з новою силою, шлях взяла на відродження”, — декламують на відео три дівчини, які працювали аніматорами в Алуштинському аквапарку.
Вони танцювали під пісню Вєрки Сердючки. Російська окупаційна влада заявила, що затримала їх за підозрою в “дискредитації російської армії”. Віддані путінському режиму користувачі мережі вимагали організувати зачистку Алушти, відправити дівчат в окопи та навіть розстріляти їх.
“На тлі тієї страшної війни, яка відбувається, російські окупанти буду використовувати будь-які методи, щоб придушити волю людей і тотально контролювати настрої в суспільстві. Йде дуже масштабне залякування людей у Криму, демонізується Україна як держава, все українське оголошується проявом ворожості до Росії”, — зауважив голова Меджлісу Кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Часто до психологічного насильства додається фізичне. Наприкінці квітня генеральний прокурор України Андрій Костін повідомив, що Офіс генпрокурора зареєстрував близько 80 тис. потенційних воєнних злочинів російських окупантів в Україні.
Читайте також: 5 тис. доносів залишили росіяни у фейковому додатку “Мій донос” — оцінка представника “Меморіалу”
Нагадаємо, міський голова Мелітополя Іван Федоров повідомив, що на окупованих територіях Запорізької області закони не працюють, у місцевих забирають житло, а самих людей – у полон. Крім того, росіяни організовують роботу так званих судилищ, щоб виносити вироки навіть за українську музику в телефонах.