Держдума Росії без обговорення ухвалила законопроєкт, який вносить поправки в закон “Про психіатричну допомогу”. Зміни стосуються норм роботи психоневрологічних інтернатів. Зокрема, закон скасовує норму про “Службу захисту прав пацієнтів”, а це означає, що права пацієнтів будуть обмежені, а будь-який незалежний контроль скасовано. Правозахисники вважають, що ухвалені зміни Кремль використовує як черговий метод репресій. У Росії почастішали випадки застосування каральної психіатрії в боротьбі режиму з інодумцями, повідомляє FREEДОМ.
Екоактивіста Олександра Бахтіна засудили у справі про поширення “фейків” про російську армію з мотивів політичної ворожнечі, пише ОВД-Инфо. Чоловік писав у соцмережах про жертви серед цивільного населення України, вбивства українських зоозахисників і волонтерів, про трагедію в Бучі. Крім ув’язнення в колонії, Бахтіну на три роки заборонили адмініструвати сайти та призначили йому примусове амбулаторне лікування у психіатра.
Правозахисники кажуть, що в Росії почастішали випадки використання силовиками методів каральної психіатрії.
“Усі методички радянські дістали з архівів спецслужб. Каральна психіатрія — це абсолютно не новизна для Російської Федерації. Це все з радянського минулого прийшло. Це все робиться, щоб дискредитувати антивоєнний рух, мовляв, ну хто ще може виступати проти Путіна — тільки божевільні”, — сказав адвокат Олексій Барановський.
У липні 2023 року Держдума внесла поправки до закону “Про психіатричну допомогу”. Петицію проти таких змін підписали понад 40 тис. осіб і понад 70 некомерційних організацій. Проте в Думі законопроєкт ухвалили навіть без обговорення.
Новий закон дозволяє керівництву психоневрологічних інтернатів ухвалювати рішення щодо життя пацієнтів, але не вводить норми того, як ці рішення можна було б оскаржити. Потрапити до психоневрологічного інтернату дуже просто, а вибратися — майже неможливо, кажуть правозахисники.
“Законопроєкт закріплює чинне положення повної залежності недієздатного громадянина від рішень керівника психоневрологічного інтернату, який несе відповідальність за підопічного. За пропонованого підходу триватиме фактично недобровільне утримання в інтернатах навіть дієздатних громадян. Експертна спільнота, зокрема психіатричне, неодноразово зазначало, що питання про можливість жити самостійно не є компетенцією лікарів”, — заявила юристка правової групи Центру лікувальної педагогіки Олена Заблоцкіс у коментарі сайту BBC News.
Продовжують у Російській Федерації карати тих, хто мислить інакше, і штрафами, і затриманнями, і позбавленням волі. За інформацією ОВС-ІНФО, Четвертий касаційний суд загальної юрисдикції засудив громадського активіста та ексспівробітника мерії Елісти Алтана Очирова до п’яти років колонії через антивоєнні публікації.
Міський суд Набережних Човнів засудив місцевого жителя Марата Ягудіна до шести місяців виправних робіт у справі про “фейки” З його зарплати буде утримуватися 5% на користь держави.
Художника, автора графіті “Ізоросилування” і “Цинк наш” Philippenzo — Філіпа Козлова — вдруге поспіль заарештували на 15 діб, пише SOTAvision. Соратники Козлова побоюються, що на нього зрештою заведуть кримінальну справу.
“Сьогодні Росія — це повномасштабна диктатура. Кількість вироків і ті терміни, які виносять, цілком собі схожі зі сталінськими часами, і, відповідно, машина працює так само. Якщо на когось уже впав їхній погляд, то треба бігти та думати про інші способи”, — зауважила політична аналітикиня, головна редакторка порталу After Empire Ольга Курносова.
За інформацією ОВД-ІНФО, з кінця лютого 2022 року до 21 липня 2023-го в Росії затримали 19 747 осіб за антивоєнну позицію.
Читайте також: Неугодним у путінській Росії може стати кожен: нові випадки репресій Кремля
Нагадаємо, в Росії почастішали випадки, коли неугодних відправляють на примусове лікування в психіатричній лікарні.