Мобілізація та падіння рубля: що чекає на росіян, які повертаються з еміграції (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Від початку повномасштабної війни Росії проти України сотні тисяч громадян покинули територію країни-агресора. За даними Росстату тільки за перше півріччя 2022-го за кордон виїхали понад 400 тис. осіб. Друга масова хвиля міграції почалася у вересні минулого року, після оголошення Путіним так званої “часткової” мобілізації. За оцінкою Forbes, тоді, майже за два тижні Росію покинули близько 700 тис. громадян. Пізніше, деякі росіяни вирішили повернутися, інформує FREEДОМ.

Чоловік Катерини поїхав до Казахстану в день оголошення президентом Росії мобілізації. Понад півроку він жив в Астані, але через хворобу дружини повернувся. Незабаром Путін підписав закон про електронні повістки. 

“Мене цей закон дуже налякав. Потім ми почитали текст уважніше. Начебто поки що це стосується тільки призовників. Але як на ділі все працюватиме, ніхто не знає”, — каже Катерина. 

Сім’я знову задумалася про еміграцію. Тим паче, що до загрози мобілізації додалася й економічна криза. 

Від початку 2023 року рубль щодо долара впав на 23%. Офіційний курс: один долар до 97 рублів. Таким чином, російська валюта опинилась в трійці найслабших світу. А військовослужбовці і найманці приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер”, які повернулися з фронту, призвели до різкого зростання злочинності. 

Мешканка Махачкали, яка пишалася тим, що її чоловік пішов воювати проти України, тепер його боїться. 

“…в Аліхана порушився сон: він кричав сильно, коли засинав, і одразу ж назад прокидався. Я один раз підійшла до нього з валеріанкою, він побив мене, кидав об стіну і бив кулаком – досі на спині синці. Мені дуже соромно, але я іноді ненароком думаю, що якщо після другого заходу на війну все буде ще гірше, то, може, краще й не повертатися? Я дітей якось підніму”, — нарікає мешканка Махачкали Аїша.

У червні 2023 року глава ПВК “Вагнер” Пригожин повідомив, що 32 тис. колишніх ув’язнених уже повернулися в Росію з помилуванням. І багато хто з них уже знову скоїв тяжкі злочини. Уперше за 20 років у Російській Федерації значно зросла кількість убивств і замахів на вбивство, повідомляє адвокатське об’єднання “Травмпункт”.

“Близько 20% з тих, хто побував за червоною стрічкою, не можуть повернутися до нормального життя. У них чітко спостерігається симптоматика посттравматичного стресового розладу”, — зазначає психолог з Улан-Уде Сергій Нечаєв.

Скалічених доль у Росії стає дедалі більше. 

21 вересня 2022 року Путін оголосив у країні так звану “часткову” мобілізацію. Пізніше, 28 жовтня, міністр оборони Шойгу доповів про її завершення. Мовляв, 300 тис. солдатів достатньо. 

Однак глава Кремля указ про завершення мобілізації не підписав. Вже в липні 2023 року Держдума схвалила підвищення призовного віку до 30 років, а ще дозволила главам регіонів створювати свої військові компанії за кошти місцевого бюджету. 

“Це така прихована мобілізація. Згідно з російським законодавством, яке ухвалюють у Думі, вони не можуть піти на відкриту мобілізацію – не можуть зробити це публічно. Тому й роблять якусь “сурогатну” річ. Вважають, що за допомогою Міністерства оборони зможуть створити територіальні угруповання. Наскільки це їм допоможе складно сказати, тому що ресурс не такий уже й великий”, — підкреслив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

Те, що мобілізація в Росії — це шлях в один кінець, розуміє багато хто. Російське командування використовує цих військовослужбовців як “гарматне м’ясо” і з втратами не рахується. Тому родичі солдатів відчайдушно шукають спосіб забрати близьких із фронту. 

“Ми завтра їдемо з тіткою Надею до військової прокуратури щось дізнаватися, але має бути масово це… Розумієш, якщо ми одні приїдемо, нас… пошлють. Так, щоб пацани твої подзвонили своїм родичам”, — із перехоплення української розвідки розмови родички російського солдата. 

За даними Генерального штабу збройних сил України втрати армії РФ уже перевищили 253 тисячі осіб. В українському центрі національного спротиву впевнені, російське командування не зважає на кількість загиблих, бо вже восени планує провести нову хвилю мобілізації. А тому шансів вижити у громадян Росії не так вже й багато: емігрувати, ховатися від мобілізації або ж здаватися в полон.

Читайте також: Російські офіцери дедалі частіше вчиняють суїцид і дезертирують — ознаки деморалізації армії РФ (ВІДЕО)

Нагадаємо, російська валюта продовжує стрімке падіння, напередодні курс опустився до рекордних значень: тепер один долар коштує рівно 100 рублів, євро — 109 рублів 64 копійки. За версією агентства Bloomberg, російська валюта потрапила до трійки найслабших валют світу разом із турецькою лірою та аргентинським песо.

Прямий ефір