Ситуація в Нігері після держперевороту загострюється. Уже понад тиждень країни регіону перебувають на межі війни. Вигоду з цього може отримати Росія, заявляють експерти, адже Нігер — один із провідних постачальників урану. У країні є поклади золота, вольфраму і нафти. І нестабільність у цьому регіоні Кремль може використати в протистоянні із Заходом, повідомляє FREEДОМ.
Після повалення законно обраного президента Нігеру і захоплення влади заколотниками, у столиці держави мітингувальники підняли російські прапори. За словами держсекретаря США Ентоні Блінкена, вірогідних даних про причетність Кремля до держперевороту в Нігері немає. Але в Сполучених Штатах переконані, що Москва і приватна військова компанія (ПВК) “Вагнер” намагаються скористатися ситуацією в країні. Московський слід у цьому конфлікті вбачає і глава європейської дипломатії.
“Єдине втручання, про яке ми можемо говорити сьогодні — це втручання військових, які повалили обраного президента, і втручання імперіалістичної Росії, яка хоче використовувати ці режими як пішаків у своїй світовій шаховій грі. Останніми роками Росія президента Володимира Путіна підживлює ці перевороти своєю брехливою пропагандою і користується встановленням цих військових режимів зі своїми приватними ополченцями, які грабують багатства регіону”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Держава, яка вважається однією з найбідніших у світі, має великі поклади урану. І є важливим його постачальником до Європейського Союзу (ЄС), насамперед — до Франції, яка володіє однією з найбільш розгалужених мереж атомних електростанцій у Європі. І Нігер перекриває близько 10-15% потреби в урані колишньої метрополії. Тому обмеження або повне припинення поставок цього радіоактивного металу з Нігеру може призвести до енергетичної кризи. Що вигідно для Росії в умовах енергетичної війни із Заходом.
“Інтерес Росії — по максимуму скоротити всі енергоресурси, які можуть прийти з альтернативних джерел до Євросоюзу. Тут у РФ два інтереси — газопровід і уран”, — зазначила дослідниця-африканістка фонду Global Ukraine Марта Олійник-Демочко в інтерв’ю виданню Liga.Net.
Про підтримку заколотників одразу ж відкрито заявив глава ПВК “Вагнер” Євген Пригожин. Його найманці присутні в сусідніх Малі та Буркіна-Фасо, де кілька років тому також відбулися державні перевороти. Схожий сценарій Російська Федерація вже реалізовувала в інших африканських державах, кажуть експерти. Підписувала з ними оборонний договір, відправляла туди найманців та отримувала доступ до цінних ресурсів.
“Росія тут має кілька завдань. Перше — посилити свій вплив у світі. Показати, що вона не просто якась регіональна держава, а гравець світового рівня. Другий фактор — це на рівні ООН, на рівні Глобального Півдня серед країн, покращити і показати різним диктаторським режимам, що можна на Російську Федерацію покластися завжди. З іншого боку, там пропаганда серед місцевого населення, що в них є можливість вийти із залежності від Заходу і дружити з Росією”, — пояснив керівник дослідницьких програм Недержавного аналітичного центру (НАЦ) “Українські студії стратегічних досліджень” Юрій Олійник.
Третім фактором експерт вважає переспрямування уваги заходу з війни Російської Федерації проти України, на можливу війну на африканському континенті. При цьому Росія тривалий час вела в Нігері інформаційну кампанію з дискредитації Франції.
“Є певне бачення, що французька лінія не дає результатів. Це також Росія використовує, і нав’язує думку, що Росія може бути альтернативою. Через ЗМІ, через інформаційний вплив, який в Африці їй найкраще вдається. Саме інформаційний аспект боротьби”, — додав Олійник.
Президента Мохамеда Базума заколотники утримують у його резиденції. Але 8 серпня на зустрічі із заступницею держсекретаря США Вікторією Нуланд вони заявили, що в разі військового втручання з боку сусідніх країн Африки готові вбити Базума. Поки що від радикальних рішень сторони утримуються.
Читайте також: “Геть Францію, хай живе Путін!”: повний розклад наслідків держперевороту в Нігері в оцінках експертів