Нові шляхи постачання зерна, які прокладає Україна, після офіційного виходу РФ із Чорноморської зернової ініціативи 17 липня, Росія намагається перекрити ударами по портах.
НАТО вже засудила російські ракетні удари по Одесі, Миколаєву та іншим портових містах, зокрема атаку безпілотників по зерносховищу в українському порту Рені на Дунаї, неподалік румунського кордону, назвавши її цинічною.
Протистояння РФ та НАТО
Невеликі порти в гирлі Дунаю поки не були атаковані Росією, підходи до них практично повністю пролягають у територіальних водах Румунії, що до певної міри захищає судна, що йдуть у них. Однак у Росії погрожують атакувати і ці порти.
Нова “зона попередження” Росії в Чорному морі у межах виключної економічної зони Болгарії створила додаткові ризики прорахунків та ескалації, а також серйозні перешкоди для свободи судноплавства, зазначається у прес-релізі НАТО.
З 2022 року, у відповідь на агресивну війну Росії проти України, НАТО значно розширила свою присутність у Чорноморському регіоні, у тому числі двома новими багатонаціональними бойовими групами в Болгарії та Румунії.
У НАТО висловили солідарність із чорноморськими союзниками і заявили, що захищатимуть один одного та підтримуватимуть Україну стільки, скільки потрібно.
“Те, що Росія терорист і вона тероризує нашу країну та весь світ — це більше питання до світу. Доки вони будуть терпіти ті вихідки, які робить РФ, чи залітаючи на територію країни НАТО Польщі своїми гелікоптерами спільно з білорусами, чи атакуючи порти Ізмаїла, розташовані фактично на кордоні Румунії? Коли у країн НАТО урветься терпець — нам важко сказати. Але ми точно робитимемо все від нас залежне, щоб наша їжа була доступна у світі”, — зазначив секретар Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) Олексій Данілов в інтерв’ю Українському радіо.
Переналаштувати країни на свій бік РФ намагається за допомогою пропаганди. За даними болгарських спецслужб, Росія платить громадським діячам за поширення пропаганди.
Як випливає з інформаційного бюлетеня Фонду гуманітарних та соціальних досліджень — Софія (FHSI), який вивчає пропаганду в інтернеті, у другому кварталі 2023 року російська пропаганда у болгарських ЗМІ в інтернеті зросла більш ніж утричі порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Незважаючи на це, 26 червня 2023 року уряд Болгарії затвердив другий пакет військової допомоги для України.
Розбір експертів
Про те, що стоїть за погрозами РФ у бік Болгарії та Румунії, і які вони можуть мати наслідки — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Олександр Левченко, дипломат, надзвичайний та повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.);
- Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
- Геннадій Гудков, російський опозиційний політик;
ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Пропагандисти наговорили собі на довічний термін
— Румунія — сусід України, і фактично за 200-300 метрів від її кордону відбувався військовий злочин, коли внаслідок бомбардування Росією транспортної інфраструктури було спалено кілька десятків тисяч тонн зерна.
Це фашизм. Російський фашизм має вигляд путінізму. За нього мають відповідати вищі керівники, військові, політичні тощо.
Румунія сказала, що за цей злочин потрібно робити серйозні дії. Вона член Північно-Атлантичного альянсу, член Євросоюзу, і, звичайно, до неї всі прислухаються.
Якщо Росія вдарить по Румунії та Болгарії, отримає по Ростову, Воронежу та Петербургу.
Тому, найімовірніше, такого не буде. Але з огляду на цю ідеологію російського фашизму, яка в РФ вже настільки розкручена, там проходять такі речі, які закликають до війни.
Організація Об’єднаних Націй взагалі засуджує пропаганду, війну, насильство тощо. Це вже антиоонівські заяви, які можуть розглядати міжнародний суд.
Російські пропагандисти вже наговорили собі на довічний термін і не розуміють цього, бо треба вчитися, читати підручники з міжнародного права.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: РФ не має можливостей мстити Болгарії
— Росія має не так багато можливостей та способів мстити за підтримку України. Те, чим вони можуть помститися, я гадаю, що не вплине на ситуацію.
Очевидно, що вони можуть шантажувати питаннями газу, нафти, можуть шантажувати іншими питаннями, якихось інвестицій тощо.
Але, очевидно, що ризики, які можуть бути від рішення болгарського уряду підтримати Україну, промовлялися.
Адже очевидно, що вигоди від повного оцінного зближення з ЄС та інвестиції від ЄС та інвестиції зі США, загалом їх більше, ніж російських економічних інтересів.
Крім цього, нагадаю, що Балкани, починаючи з Болгарії та закінчуючи Чорногорією, це завжди була зона, де Росія намагалася поширити свій вплив, у тому числі й економічний.
Російські бізнесмени досить міцно намагалися інвестувати, будувати готелі, будувати там інші об’єкти, вкладати гроші. Але все це було заморожено після фактично санкційних обмежень, навіть тими країнами, які не входять до ЄС, наприклад, як Північна Македонія, але й вони заморозили, зокрема, будівництво готелю в Скоп’є, який будувався за російські гроші.
Болгарія вже, в принципі, позбавила Росію важелів впливу. Це пов’язано із комплексним рішенням всього ЄС. І за це рішення голосувала, зокрема, й Болгарія.
Тому всі санкційні обмеження ЄС проти російської економіки, які діють консолідовано, діють, у тому числі і з боку Болгарії. І тому, на мою думку, всі ризики прораховані, щоб зараз там Кремль не вигадував. Я думаю, що це вже ситуацію не змінить.
ГЕННАДІЙ ГУДКОВ: РФ хоче спровокувати якусь негативну ситуацію
— Росіяни намагаються посіяти страх ворожнечу, спровокувати якусь негативну ситуацію. Вони грають конфлікт.
Заклик в ефірі російської пропагандистки Ольги Скабеєвої “шарахнути” Болгарією та Румунію, які підтримав віце-спікер Держдуми РФ Петро Толстой, це теж нагнітання напруженості та провокація.
Раніше у Болгарії був дуже високий рейтинг Путіна. Після початку війни Росії проти України рейтинг Путіна впав утричі і продовжує падати.
З боку РФ, звісно, буде спроба дестабілізувати ситуацію. Будуть когось підкуповувати. Експорт корупції ніхто не скасовував. Це небезпечна річ. Вони купують посадових осіб, вони купують політиків, вони намагаються купити якісь партії тощо.
Але жодних серйозних підстав вважати, що Росія контролює ситуацію у Болгарії, абсолютно немає. Вона не контролює. РФ, звісно, впливає, але не контролює.
Політична криза, яка в Болгарії триває ось уже 2,5 роки, призвела до посилення президента Болгарії Румена Радєва, який досить орієнтований на Росію. Водночас уряд країни підтримує Україну. А воно має більші повноваження, ніж президент.
Те, що Болгарія орієнтована на Європу, на Євросоюз — це поза сумнівом. Тож нічого у Путіна не вийде.
Жодних реальних передумов для підтримки Путіна з боку російського населення, яке проживає в Болгарії, немає.
Є кухонні розмови. І ці кухонні розмови зараз не на користь Путіна.
Читайте також: Румунія, Україна, Молдова, США та ЄС підтверджують свої зобов’язання щодо прискорення експорту українського зерна