Обов’язкову евакуацію розпочали на деокупованих територіях Куп’янського району — репортаж FREEДОМ (ВІДЕО)

Наслідки ударів Росії по Куп'янську. Фото: dsns.gov.ua

Обов’язкову евакуацію оголосили з 53 населених пунктів Куп’янського району Харківської області. Як повідомили в Куп’янській районній військовій адміністрації, організоване переміщення людей стосується тих населених пунктів, де значно посилилися обстріли російських військ. Щодня в цьому районі гинуть і отримують серйозні травми місцеві жителі. Евакуація торкнеться близько 12 тис. людей, серед них 600 дітей. Як на таке рішення відреагували місцеві жителі, і що кажуть влада, силовики й прокуратура — у репортажі FREEДОМ.

Протягом останнього тижня російська регулярна армія запекло накриває вогнем Куп’янськ і довколишні села. Результати одного з останніх обстрілів — авіабомба ФАБ-250 знищила будівлю міської адміністрації.

“Тут була в мирний час розміщена міська та районна адміністрація. Вночі вдарили КАБом (керована авіабомба, — ред.), вибило повністю всі вікна, які були раніше зроблені. Це вже не перший — чи третій, чи четвертий “приліт” сюди. Плюс вранці у нас упало в житловий сектор, буквально поруч — 300 метрів. Останні 10 днів інтенсивність обстрілів, їхня щільність дуже сильно зросла. Починають бити важкою артилерією. Закидати вже просто мирне місто і завдають нам суттєвих руйнувань”, — розповів тимчасовий виконувач обов’язків начальника Куп’янської районної військової адміністрації Андрій Конашевич.

За словами правоохоронців, російські окупанти на Куп’янському напрямку почали використовувати так звану сирійську тактику — double tap. Вони роблять два постріли у швидкій послідовності по одній і тій же цілі, з одним і тим самим прицілом.

“Кілька днів тому, коли в село Кругляківка прилетіло 4 КАБи по місцевих жителях, загинуло двоє цивільних, також були й поранені. Після того, як на місце події приїхали ДСНС, поліція, був знову здійснений обстріл. Постраждало двоє рятувальників і двоє поліцейських”, — зазначив начальник Куп’янської окружної прокуратури Едуард Миргородський.

Вранці 10 серпня росіяни вдарили по житлових будинках Куп’янська з далекобійної артилерії. Місцеві кажуть, жодних військових об’єктів тут немає і не було. Попри небезпеку, комунальні служби оперативно прибирають наслідки влучень у житловий будинок.

68-річна Валентина показує наслідки падіння снаряда біля її будинку — вікна у квартирі вилетіли вже повторно, гараж зруйновано повністю.

“Це мій гараж. А що там було? Машини не було, звичайно, але там усе було. Запаси були. А тепер усе розлетілося, наче нічого й не було. Один метал залишився, все вилетіло”, — поділилася Валентина.

У момент обстрілу жінки в будинку не було. Боїться ночувати тут і йде з квартири, каже вона. Минулої осені пенсіонерка отримала осколкове поранення ока, зараз він практично не бачить. Незважаючи на це, евакуюватися з міста відмовляється.

“Я люблю Куп’янськ, люблю свою землю, мені ніхто не потрібен. І ми ніде не потрібні, ніде”, — каже Валентина.

Через те, що в Куп’янському районі з кожним днем ситуація стає дедалі складнішою, 9 серпня місцева влада оголосила про обов’язкову евакуацію населення з 53 населених пунктів. Це стосується майже всіх сіл і селищ на лівому березі річки Оскіл. Якщо люди залишатимуться вдома, вони повинні будуть написати письмову відмову.

“Ми все організовуємо, є контактні телефони, волонтерські групи, безпосередню участь бере Харківська обласна військова адміністрація. Є гуртожитки — усіма необхідними умовами, які є на безпечних територіях, ми забезпечуємо. Залишається тільки одне — ухвалити зважене рішення безпосередньо самими жителями. За нашими оцінками, за тими 53 населеними пунктами, що я назвав, це приблизно 11-12 тис. осіб. З них — близько шестисот дітей”, — розповів в. о. начальника Куп’янської районної військової адміністрації.

Евакуаційні автобуси з тими, хто наважився виїхати, супроводжують співробітники поліції. Правоохоронці кажуть: із місцевими жителями проводять роз’яснювальні бесіди — розповідають, чим небезпечна ситуація.

“Ми з ними спілкуємося і намагаємося їх якось переконати, що це потрібно робити, тому що буде гаряче. Є такі випадки, що поки їм не прилетить у город — не хочуть виїжджати. Потім виїхали й кажуть: я повернуся назад, мені потрібно викопати картоплю, наприклад. Тому що це такі люди. Намагаємося всіх переконати, що це потрібно робити”, — зазначив начальник Куп’янського відділу поліції Кирило Щербинський.

У самому Куп’янську евакуація добровільна, а не обов’язкова. Люди за бажанням можуть виїхати з міста в більш безпечне місце. За даними поліції, зараз у місті залишається близько 5 тис. жителів, зокрема 500 дітей.

Читайте також: 3 тисячі російських підручників, розбита будівля і відсутність учнів — який вигляд має Куп’янський ліцей після окупації (ВІДЕО)

Прямий ефір