Щоб зростали у пропаганді: РФ набирає до кадетських корпусів дітей з окупованих територій України — подробиці від журналіста

Олексій Левченко. Скріншот: uatv.ua

Росія як авторитарна країна активно “працює” з молоддю на окупованих територіях України. Про це сьогодні, 9 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів заступник головного редактора російського видання “Верстка” Олексій Левченко.

За його інформацією, на окупованих українських територіях ведуть свою діяльність прокремлівські молодіжні організації. У пропагандистських медіа, створених у Маріуполі, Мелітополі, Донецьку, активно використовуються так звані юні журналісти, яким по 15-18 років. Ведеться активна пропаганда в школах, а також дітей рекрутують у ті чи інші силові освітні установи, наприклад, суворовські училища, куди в Росії можна вступати вже після шостого класу.

“Ми це спостерігали в багатьох тоталітарних режимах, які прагнуть побудувати ідеологічне суспільство й шукають якийсь для цього базис. І дуже часто ці режими реалізуються за допомогою воєн. І, власне, коли вони реалізуються за допомогою воєн, то, природно, адресатом їхньої пропаганди на територіях, що захоплюються, стають насамперед найуразливіші категорії, — це, безумовно, наймолодші й найстарші. І саме ці категорії, як і на окупованих українських територіях, зазнають відповідного тиску. Тому, наприклад, люди похилого віку переважно не можуть виїхати, вони менш мобільні, вони більш довірливі й більш схильні до тієї ж телевізійної пропаганди. А що стосується молодого покоління, то тут знову ж таки люди перебувають у стадії формування своїх цінностей, тому їх простіше спробувати переконати. І тому російська влада активно працює саме з молодим поколінням на окупованих територіях”, — сказав Левченко.

Крім того, російська влада залучає молодих людей до тих чи інших пропагандистських проєктів, зокрема й безпосередньо до служби в силових структурах.

“Тут ніякого сюрпризу немає. Це практика авторитарної країни”, — сказав Левченко.

Він також наголосив, що дітей, згідно з основами міжнародного права, не можна використовувати в пропагандистських цілях.

“Ми бачимо пропагандистський вплив на дітей, як це відбувається з тими ж кадетами в Слідчому комітеті. Я думаю, що ми побачимо й інші подібні приклади, коли дітей залучатимуть ті чи інші силові структури, щоб вони ставали на бік російської влади й зростали в цій пропаганді”, — вважає журналіст.

Левченко зауважив, що існують тонкі юридичні моменти, бо, наприклад, діти з окупованих територій, які вступали до кадетських корпусів Слідчого комітету РФ, робили це добровільно. Їх не переміщували в примусовому порядку, як дітей-сиріт.

“Інша справа, що з погляду загальної пропагандистської лінії, це, звісно, спроба впливати на незміцнілих і несформованих молодих людей, і, відповідно, це, знаєте, як якби Гітлер, напевно, грав би в кадетські корпуси для дітей, щоб вони потім навчалися охоронцями в Освенцимі, щоб вони там печі правильно розпалювали. Тобто це приблизно ось щось таке”, — сказав журналіст.

Читайте також: Як Білорусь зізналася у викраденні українських дітей — моніторинг білоруських держЗМІ

Раніше видання “Верстка” писало, що після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Слідчий комітет на чолі з Олександром Бастрикіним взяв шефство над вивезеними в Росію дітьми з окупованих територій України. Глава комітету відразу ж доручив відомчим кадетським корпусам підготуватися до прийому школярів з окупованих територій. До вересня 2022 року кадетську форму одягли понад 40 дітей із Донбасу, зокрема зі статусом сиріт. Кадетські корпуси — це освітні установи, де діти проходять початкову підготовку до військової або державної служби.

Прямий ефір