Приватна військова компанія (ПВК) “Вагнер” в Африці сьогодні контролює величезні території, і можливе її входження ще й у Нігер — дуже небезпечна тенденція. Про це сьогодні, 9 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Ігор Рейтерович.
“Ця компанія теж починала з малого, наприклад, у таких країнах, як Буркіна-Фасо і Малі. Але на сьогодні у тій же Малі вони контролюють просто величезні території, де встановили фактично середньовічний феодалізм без будь-якого впливу центральної влади. Там теж хунта при владі, але все ж таки саме приватна військова компанія є там повновладним господарем. І тому, коли вже з’являється інформація, що вони можуть поступово заходити в той самий Нігер, — це дуже така небезпечна тенденція”, — сказав він.
За словами політолога, хунта може використовувати ПВК “Вагнер” для придушення якихось виступів усередині країни. Також “вагнерівці” займаються підготовкою військ цих держав, тренують їх.
“Ну, просте запитання, для чого? З одного боку, як би зрозуміло, щоб тримати в страху місцеве населення, а з іншого боку, — зокрема для здійснення якихось агресивних дій зовнішнього характеру. І ось тут найважливіший момент, який пов’язаний із ПВК, що держави, які ми вже згадували, — і Буркіна-Фасо, і Малі — вони заявили, що якщо проти Нігеру буде вчинено якісь дії іншими державами, вони збираються прийти йому на допомогу саме у військовому плані, тобто об’єднатися і, по суті, виступити проти цих держав. Ось ці всі країни, де встановлені військові хунти, можуть створити певний такий альянс, допомагати одна одній та воювати з іншими державами. І ось тут якраз ПВК “Вагнер” може виступати такою сполучною структурою, яка з певною часткою вірогідності, тому що це питання не настільки однозначне, як здається на перший погляд, може отримувати якісь вказівки безпосередньо від російської влади”, — сказав Рейтерович.
Він зазначив, що ПВК “Вагнер” вочевидь має свої інтереси в Африці, але не виключено, що у найманців є суттєва координація з представниками російської влади.
“Зрозуміло, що ПВК можуть використовувати для посилення дестабілізації в регіоні, яка об’єктивно вигідна РФ як з точки зору відволікання уваги і ресурсів західних країн. Ось ми знаємо вже про США, Францію, які своїх представників відправляли і вели там певні переговори. Так і з точки зору, можливо, початку якоїсь дуже серйозної такої війни на континенті, яка призведе і до посилення міграційного тиску на європейські країни, перш за все, тому що через Північну Африку, через Алжир мігранти ринутимуть просто в Європу, це буде повторення такої сирійської кризи. Ну і, звісно, знову-таки, буде відвертати увагу Організації Об’єднаних Націй і тих самих західних країн, насамперед Франції, оскільки їм доведеться реагувати і думати, що робити — виводити залишки військ, які там стоять, або якось більш активно втручатися в ті процеси, які відбуваються на континенті”, — сказав політолог.
На його думку, ПВК “Вагнер” може використовуватися Росією для впровадження своїх наративів і розпалювання релігійних, етнічних, національних та інших конфліктів на території Африканського континенту.
Читайте також: Держпереворот у Нігері: США закликають заколотників відмовитися від насильства й повернути президента до влади — подробиці
Нагадаємо, 26 липня в африканському Нігері стався державний переворот. Військові Національної гвардії затримали президента країни Мохамеда Базума й оголосили про його повалення. Вони сформували Національну раду з охорони батьківщини (військову хунту), яка 28 липня проголосила командувача президентської гвардії генерала Абдурахамана Чіані главою перехідного уряду. Ситуація в країні не стабілізувалася досі.